1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петиција за спас на кучињата

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од SnowWhite8, 13 јуни 2013.

  1. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Монструмозниот начин на убивање кучиња кој ден денес се применува во Кина и јужна Кореја ги надминува сите граници кои нормален човек може да ги поднесе – пред да ги фрлат во казан со врела вода, најпрво ги претепуваат до смрт бидејќи веруваат дека месото од измаченото животно е повкусно.

    Овие луѓе ги убаваат кучињата така што ги варат, а претходно ги претепуваат! Алтернативно ги бесат. На крај од целиот тој процес им го кршат черепот. После тоа ги подготвуваат за јадење.

    Праксата вообичаена за Кина и јужна Кореја, од каде потекнуваат овие фотографии се резултат од верувањето дека месото е повкусно ако животното страда, како и дека особата што го јаде тоа месо станува помажествена.

    Само во јужна Кореја годишно се убиваат над два милиони кучиња кои се одгледуваат на фарма или се откупуваат од сопственици кои не знаат што ќе се случи со животните или пак не ги интересира.

    Во светот е активирана петиција за спречување на ова дивјаштво. Овде можете да ја потпишете петицијата.

    http://www.causes.com/actions/1665543-n ... viter=true Да им помогнеме на животните.
     
    На Поддршка Права, krEM4Eto, Samomarija.056 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува.. Згрозена сум :o :worried:ilent:

    Ја потпишав петицијата, сега и ќе ја споделам!
     
    На coki35, Arthur и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  3. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу. Да им помогнеме на крзнените пријателчиња.
     
    На LittlePinky, Agrona и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  4. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    немозев ни да го догледам видеото ;( господ нека ги казни!!!! затоа им се слуЧуваат толку Често природни катастрофи
     
  5. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.305
    Пол:
    Женски
    Aууу многу се изнервирав :@ .Dали е можно да постојат толку монструми бре?Nе ни можам да го гледам видеото,ќе добијам удар,едноставно преосетлива сум за животните,ги сакам повеќе и од луѓето.Eден ден посакувам и нив да ги претепат и да ги сварат така,и живи да ги јадат по можност ]:) .
    ќе потпишам петиција,ајде да помогнеме на најдобрите пријатели на човекот :!:
     
    На coki35, cherry-on-top и LittlePinky им се допаѓа ова.
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Изгледа саамо јас го гледав видеото до крај.. И уштре 2-3, и толку ги замрзев кинезите што би ги драла така како они што ги дереа кучињата на живо :@
     
    На hermosa и Agrona им се допаѓа ова.
  7. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    морам да признаам дека не сум некој љубител на животни (не мразам животни да не бидам погрешно сфатена) едноставно досега не сум имала ни маче ни куче и воопшто никакво милениче,но тоа не значи дека ги оправдувам кинезиве или било кој што малтретира било какво животинче.го видов целото видео и навистина ме погоди и ми падна многу жал,и ја потпишав петицијата
     
  8. leighton23

    leighton23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    1.681
    :x Јас неможам да ги читам вашите коментари...се ежам, не па да го гледам ова. :| Ужас..................... :worried: Како е можно вакви луѓе да постојат не ми е јасно... :@ Па тие се животинчиња душички мали ;(
    Се надевам дека ова што е можно побрзо ќе се спречи...овие се монструми бре не заслужуваат да живеат...
     
    На coki35 и LittlePinky им се допаѓа ова.
  9. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    И јас потпишав. Толку многу сум згрозена од тоа кинезите. Идиотизам невиден се. Што не(луѓе) ќе беа ? Кретени невидени. Да ги казни Господ, да се мачат како што нив ги мачат. Да испоцркаат сите еден до еден. Извинете вака што се испукав, но не можам да го гледам ова и да го трпам. :@
     
  10. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Премногу ги сакам животните и неможам да гледам што им прават ненормалните! Болни умови :@
    Ја потпишав петицијата и споделив на фб и другите тоа да го направат.
    Се надевам само дека ке успеат да издејствуваат нешто за да престане ова мачење на кучињата.
    ЦЦЦ колку одвратни луѓе се живеат во светот!
     
  11. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Се срамам што сум "човек". :tmi:
     
  12. The.king

    The.king Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    138
    Господе,Господе... што да кажам зарем постојат толку анимални луѓе :( срамота :@
     
  13. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    од министерството апелираат дека погрешно бил разбран законот за кучињата сктници.дај Боже нека е така.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Како мислиш погрешно? :?:
     
  15. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    јас сум за Петиција за спас на кучињата тие се многу подобри од нас луѓето,безрезервно сакаат и тие се најдобри пријатели
    страшно е ова што го видов на видеово....грозно,жалосно и уште покојпат човекот си покажува дека е немилосрден срамно
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  16. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Се згрозив од тоа што го видов. Жално за кутрињата ;( Ја потпишав петицијата и ја споделив. Останува само да се надеваме дека петицијата ќе помогне да се спаси некој кучешки живот. Нема ли што да јадат? Добро е што им донесоа закон за едно дете инаку ќе станат две милијарди, па ќе почнат и глувци да јадат. :fubar:
     
  17. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    не знам како погрешни но видов на сител вестите дека апелираат за погрешно разбирање на законот.
     
  18. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
  19. solnishko

    solnishko Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Ја потпишав петицијата, но немав храброст да го гледам видеото.. самите слики кажуваат 10000 зборови... Боже, на каква планета живееме? Со какви болни умови го делиме воздухот :@
     
  20. S-girl

    S-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    38
    и јас ја потпишав и не го ни гледав видеото едноставно мислам дека душата ке ми препукне ако го гледам!! Инаку ве молам помогнете , на фејсбук има видео под наслов „„монструм убива куце во битола„„ воопшто не го гледав видеото но по коментарите изгледа е вистина!!!!!!!!!!!!!!!!! Ве молам сите кои сме од битола ако тоа е вистина да се покрени несшто да се најди тој идиот то гјубре и да плати со најстрога казна !!!! Ве молам - ГЛАС ЗА БЕЗГЛАСНИТЕ!!! знам сигурна сум дека постојат на форумот добри лугје кои ке сакаат да помогнат и да им помогнеме на сите животинчина