Петиција за спас на кучињата

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од SnowWhite8, 13 јуни 2013.

 1. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.550
  Пол:
  Женски
  Ако таа не повикувала, кој рекол за нејзе дека си заслужила? Посочи ми.
   
  На CameliaMiller, нина122 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 2. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.878
  Пол:
  Женски
  Како сакате вртете, коренот на проблемот е ЧОВЕКОТ.
  Никој не си го бара да е каснат, ама и кучињата не си го бараат да бидат тепани и да се снајдуваат по улици да преживуваат. Ако ме касни куче некогаш ќе го пцујам тој што го доведил во таа состојба, не кутрото куче.

  И додека повеќето се воспалуваат дека не требало да бериме гајле за џукелите од улица оти луѓе секој ден умирале, вака ќе ни биди.
  Кога ќе сфатиме дека човекот нема ексклузивно право на постоење на планетава тогаш ќе го решиме проблемот.

  А лесно е да се реши, само треба да се заангажираат малку општините..
   
  На Nausicaa, Istata od vcera, LovelyGirl3 и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.733
  Допаѓања:
  10.773
  Пол:
  Женски
  За делов. Ова не го сфаќаат повеќето за жал. Не знам зошто ама мислат дека уличните мачиња и особено кучиња се проблем на активистите и на тие што ги хранат и се емпатични кон нив. Од државата не бараат никаква одговорност. Искрено државата ни е банана, далеку сме ние од решение. Можат само да наредат убивање,.друго не.
   
  На Nausicaa, Annora, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 4. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.947
  Допаѓања:
  39.868
  Пол:
  Женски
  Оти се глупи. Многу. Со стеснат вид, со очи пикнати во свој задник и гледаат само еден отвор. Ете толкав им е спектарот кон животот, колку еден анален отвор.
   
  На Nausicaa, dayla, Annora и 7 други им се допаѓа ова.
 5. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.148
  Пол:
  Женски
  Колку пати ќе ми речат ако сакаш да не ги труеме и бркаме прибери си ги дома како што знаеш често да правиш.
  Исто една комшика ми кажа еднаш дека јас сум највеќе виновна што во маало што има кучиња бидејќи да не сум ги ранела јас и тие како мене ќе умреле од глад и немало да има улични кучиња.
  Еден комшија идеше до таму што ми рече да сум како татко ти ќе те избркам од дома што прибираш кучиња.
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.947
  Допаѓања:
  39.868
  Пол:
  Женски
  Се надевам им покажа среден прст и продолжи со ранење на бездомните кучиња и мачки. За некои работи не вреди ни да збориш, верувај..
   
  На Мариаа., CameliaMiller, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.947
  Допаѓања:
  39.868
  Пол:
  Женски
  https://www.facebook.com/1632653375/posts/10219605088991119/?d=n

  Од секогаш сум се прашувала како можете да живеете сеуште во таа држава, како воопшто преживувате со тие глетки наоколу, а ги има проклето многу. До обесена верверичка, да верверичка.
   
 8. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  2.343
  Допаѓања:
  18.853
  Пол:
  Женски
  :puke:
  Ете, си дишеме ист воздух со бездушни психопати.
  Вака да ги врземе нив и нека висат додека не цркнат.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.647
  Допаѓања:
  39.878
  Пол:
  Женски
  Многу психопати и садисти меѓу народов. :envy:
  Му ги јадела оревите. (facepalm) Како да нема доволно ореви.
  Орев да му застани в грло да се удави.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 10. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.607
  Допаѓања:
  51.141
  Пол:
  Машки
  Вакви нелуѓе секаде има Фри, немој да мислиш дека ги нема и кај вас. Само што таму ќе одговара ко за човек а тука неказнето ќе помине и пак ќе прави такви ѕверства.
   
  На CameliaMiller и Amellie13 им се допаѓа ова.
 11. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  6.947
  Допаѓања:
  39.868
  Пол:
  Женски
  Има Џон али е еден во 82 милиона, во тоа дувло е 1:2. Плус што ќе одговара, а таму ти е башибозлук кој што сака тоа им прави. Ужас, да виеш од болка, од немоќ.
   
  На CameliaMiller и John Snow им се допаѓа ова.
 12. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.148
  Пол:
  Женски
  Ова ми е во комшии.
  Али погоре имав пишано какви комшии имам и што се ми зборуваат за кучињата.
  И дека ми имаат до сега неколку отруено и убиено кучиња.
  И за ова веќе не се ни чудам.
  Знам какви луѓе се гнаси.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 13. FedoraFedora

  FedoraFedora Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Me interesira dali ima besnilo kaj ulicnite kucinja?
  Bidejki me iskasa ulicno pred 2 dena.
  primiv antitetanus vakcina
  me iskasa preku farmerka i hulahopka
  ne se skinati
  se nadevma nemalo direkten kontakt so koza
  imam 4 rani ,,,so malku krv
  na infektivno i veterinar me ubeduvaa deka 50 god nema besnilo vo MK
  inaku ne mozes da primis serum protiv besnilo dokolku ne dokazes deka kuceto ima
  ne mozam da dokazam, bidejki kuceto me napadna od pozadi ne go ni vidov
  i kade bi go barala ulicno kuce
   
 14. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.583
  Допаѓања:
  25.842
  Пред неколку години беше најдено кај мачка беснило се сеќавам, а и кај нас до пред некоја година се испуштаа во шумите оние против беснило кај лисици што се внесуваат орално. Кај кучиња, додуша и општо последно време једино некој изолиран случај, инаку не е така често, не се грижи.
  Мнооооогу мали се шансите, скоро нула ќе кажам слободно. Не сум чула ни кај животно пронајдено последно време, не пак кај човек.

  Чисто за информација (значи не да те плашам) се пренесува преку плунка во отворена рана, значи ако нема крв, не може да заболиш.
   
  На FedoraFedora му/ѝ се допаѓа ова.
 15. FedoraFedora

  FedoraFedora Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  pa ne me fati za gola koza
  preku farmerka i hulahopka
  koi ne se skinati
  krv imase malku
  odma mi stavija Betadin vo gradska
  i pocnav antibiotik
  i antibotska mast na mestoto
   
 16. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  3.913
  Допаѓања:
  47.295
  Пол:
  Женски
  Нема беснило во Мк.
  Не бери гајле.
  Ништо нема.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  15.644
  Пожелно е покрај вакцина против тетанус, да примиш антибиотска терапија. Инаку до сега немало случај на беснило, така да нема простор за паника. Ама можно е да закачиш бактериска инфекција, бидејќи забите пенетрирале подлабоко.
   
 18. FedoraFedora

  FedoraFedora Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  stravot e golem
  bev i na psihijatar
  luda rabota e so kucinjava skitnici
  u sred bel den, u sred centar , Kaj MAriot me napadna,,ne go ni vidov
   
 19. FedoraFedora

  FedoraFedora Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  da pijam antibiotska terapija od odma
  ama ne znam kako me zakacija a nisto ne e skinato
   
 20. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  15.644
  Ондак уживај. И мене ме има каснато, не примав вакцина против беснило. Ако кучето има беснило, ќе има симптоми. Пена од уста, агресија, хидрофобија итн.