1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петиција за хемиска кастрација на педофили и силувачи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од ≈ Moyocoyotzin, 12 јули 2021.

 1. ≈ Moyocoyotzin

  ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Здраво, во последно време се соочуваме со огромен број на силувања и педофилија, па мислам дека треба да се обратиме до властите да превземат мерки за заштита на жртвите. Како трајно да се заштитиме и истите да не го повторат делото?
  Како што знаеме имаат минимална казна затвор, единствено што може да не заштити нас и најмалите е хемиската кастрација која е легална во Америка.
  Дали се согласувате да покренеме петиција за легална хемиска кадтрација на силувачи и педофили во Македонија?
   
  На theowndemon, Роберт 7, Miss666 и 12 други им се допаѓа ова.
 2. ≈ Moyocoyotzin

  ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  На Nikinena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. teressa

  teressa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2016
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Потпишана.
   
  На Дејан. и ≈ Moyocoyotzin им се допаѓа ова.
 4. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.425
  Допаѓања:
  50.642
  Пол:
  Женски
  Потпишав и јас, ова е најмалку што го заслужуваат тие ѓубриња.
   
  На Дејан., темјанушка, teressa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  1.854
  Допаѓања:
  3.954
  Пол:
  Машки
  Потпишана.
  Ама кастрација без анестезии, вжештена маша и меѓу нозе и одземање на животот т.е смртна казна.
   
  На Traveler91, Snowflake97, teressa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. ≈ Moyocoyotzin

  ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Се согласувам.
  Ме потресе последниот случај со 3 годишно девојче силувано од татко и, гоо снимал чинот и споделувал на социјалните мрежи.
  Инаку Министерството за труд и социјална работа е запознаено со овој случај уште пред 1 година, пред ова да се случи и никој ништо не превзема, го чекаа најлошото.
  Запрепастена сум и мислам дека ова е најмалку што можеме да направиме, барем да се отвори дискусија на оваа тема во парламентот.
  Ќе ве замолам ако може да споделите и на социјалните мрежи, да се собетеме во поголем број.
  Ви благодарам многу.
   
 7. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.598
  Допаѓања:
  13.759
  Пол:
  Женски
  Потпишав и јас. Ми се повраќа од тој случајот што татко си ја силувал ќерката. Добро прво родител како може тоа да му го направи на своето дете?
   
  На Nikinena, Traveler91 и ≈ Moyocoyotzin им се допаѓа ова.
 8. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  2.071
  Пол:
  Женски
  Потпишав. Запрепастена сум со какви психопати, монструми го делиме воздухот. Секое дете има право на среќно и безгрижно детство, да им помогнеме кога оној кој треба да им биде поткрепа засекогаш ги уништува...
   
  На Traveler91, nevermet18, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. ≈ Moyocoyotzin

  ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  Ма незнаеме со колку вакви го дишеме воздухот. Сигурно има уште многу случаи кои не се знаат и не се пријавени заради страв. Време е да ги охрабриме да се борат со монструмите.
  Во врска со девојчето среќа некој им дојавил на најблиските и им ги пратил сликите и видеата, инаку тој веќе неколку месеци се иживувал врз детенцето. Греота што да кажам, траума за цел живот, среќа нема да остане во раце на социјалното во кое работат исти такви монструми. Веројатно сте известени дека им даваат контрацепциски апчиња во случај да се случи силување.
  Мислам дека сме отидени во крајност со ваквите дела и треба да се стави крај.
   
  На Nikinena, Traveler91, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.080
  Легална е, ама е на доброволна база.
  Ако се нафати престапникот, само тогаш се спроведува.

  Не знам дали е изводливо државата да одлучува да кастрира некого.
  Правник некој да каже?
   
 11. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.493
  Пол:
  Женски
  Размислувам гласно, што ако лицето не е виновно? Добро знаеме дека има и луѓе кои се осудуваат без да се виновни, сплет околности, недоволна истрага, мито и корупција, еден куп причини.
  За вакви мерки, правниот систем треба на завидно ниво да биде, бидејќи секогаш ќе има некој кој ќе настрада покрај тие кои навистина заслужиле казна (за вторите не ни зборувам, се подразбира дека соодветно треба да бидат казнети).
   
  На Traveler91, WildMk, Дејан. и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Hoping

  Hoping Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2021
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  Ај да се работи за убиство или не знам каков случај да речеме па да постои можност да не е виновно, да не се знае кој, како, зошто. Ама татко кој си го силувал детето? Возрасен маж кој силувал деца? Овде воопшто не треба да има дилема.
   
  На Роберт 7, noteforself, Amellie13 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.535
  Допаѓања:
  37.493
  Пол:
  Женски
  Разбирам, секој случај е посебен. За тој погоре не ни спомнав. Се работи за деца, морбидно нешто, секако треба соодветно да бидат казнети.

  Чисто тоа ми падна на памет, бидејќи правниот систем сите знаеме каков ни е.
   
  На WildMk, Waverly Raven, Billy Idol и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Hoping

  Hoping Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2021
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  848
  Пол:
  Женски
  Правниот систем ни е таков каков што е, ама ова ако се воведе не верувам дека би нанело штета некому. Мора нешто да се превземе, па и да не е најидеално решение.
   
  На ≈ Moyocoyotzin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Frosin4e

  Frosin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  Кај нас ова ?
  Не сум запознаена со случајов ,ама ми дојде со голи раце да го задавам :punch:
   
 16. ≈ Moyocoyotzin

  ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  За полов однос со лице кое не наполнило 14 години и те како треба задолжителна кастрација, а и силување кај нас ретко кој ќе излаже ( не велам дека некој нема) знаете во каква средина живееме 'ќути срамота е да кажеш дека си силувана'. И таквите на кого прават штета?
  Башка па и никаде јавно ги нема овјавено силувачите и педофилите за народот сам да си се пази зошто институциите абер немаат. У Англија се објавени со слика и име и презиме и адреса икаде најчесто се движи, цела историја има за такви, а кај нас ги штитат.
   
  На Роберт 7 и Frosin4e им се допаѓа ова.
 17. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  32.913
  Пол:
  Машки
  Ги има:

  http://www.registarnapedofili.mk/
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.597
  Допаѓања:
  16.129
  Пол:
  Женски
  Па не им работи баш страната, само ако пребаруваш некој по име или презиме. Што се коси со поентата на регистарот. Ако веќе знам некој по име и презиме не ми треба таков регистар. Пробував по локација, ама само една иста страна дава. Толку од ажурноста, исто како да нема регистар.
   
  На theowndemon, Hellobeautiful, Traveler91 и 3 други им се допаѓа ова.
 19. ≈ Moyocoyotzin

  ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  516
  Допаѓања:
  1.177
  Пол:
  Женски
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  32.913
  Пол:
  Машки
  Ги вртеше сите страни и по локација, ама од утрово гледам имаат некој проблем, им беше падната страната кога ја барав првиот пат.
  Ја имаше неколку пати постирано странава на форумов во слични теми уште одамна и работеше се како што треба.