1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петок 13ти

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од anickata, 13 август 2010.

  1. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    не знам за порано дали ми се случувало нешто, но вечерва да, собраќајна несреќа... автобусот удри во некоја кола, леле ќе умрев од страв :sweat: :(
     
  2. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    мене баш ми е убав денот 8) среќен наместо несреќен
     
  3. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    па добар беше денот вчера иако малку и досаден :) не верувам во тоа дека на овој ден се случуваат лоши работи...
     
  4. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Не сум суеверна и не верувам во `баксузниот` петок 13. Сметам дека се е во нашата потсвест. Ако размислуваме дека нешто лошо ќе се случи зошто таков е денот тоа и ќе се случи. Петок 13 отсекогаш ми бил како и секој друг ден во годината.

    Конкретно за вчера единствена нервоза ми беше тоа што сите кои ги сретнав и поздравив во текот на денот беа испаничени зошто било петок 13. Голема работа :)
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Воопшто не верувам дека Петок 13ти е баксузен ден. Само обичен ден како сите други.
     
  6. N.E.87

    N.E.87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    12
    И јас не верувам дека петок 13 е баксузан ден,напротив вчера го имамв најубавиот ден после многу време.Толку опуштен и исполнет со убави работи што дури и неможам да ви опишам со зборови колку убаво си поминав ;)
     
  7. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    глупости
    и овај ден е како и секој друг-нормален можи ми се случија неубави работи ама сигурно не е до денот не знам шо му текнало на луѓето ваква глупост дека петок 13 ти е малер стварно глупости |(
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    и јас не сум суеверна не се ни замарам дали бил петок 13 или не ако не ти е ден не ти е па незнам која дата да е. али некако овој петок 13 стварно многу лошо поминав мислам и на работа и општо приватно али не до толку страшно и проблематично општо ден како ден многу ми беше крш.
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Да не видев на фб статус: утре е петок 13ти - немаше воопшто да ми текнит - летово изгубив осет за датуми!
    Како и да е - вчерашниот ден беше како и сите нормални денови... аман...
     
  10. DrBabl

    DrBabl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    9
    Глупости се тоа, јас сум родена на петок 13 па еве сум жива здрава, среќна, ме служи среќата, не сум убивала досега ! :angel: хахахаха :D
     
  11. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    јас не верувам дека петок 13ти е баксузен ден, лично на мене на овој ден само убави работи ми се имат случувано .. :D
     
  12. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Според мене,мислам дека е празноверие,дека нема никаква вистина во сето тоа,никогаш не ми се случиле лоши работи токму на петок 13.Додека ако нешто лошо се случи,тоа е само коинциденција,а не дека самата бројка или денот ги носат лошите настани,но тоа е и потсвесна работа,ако нешто лошо се случи,односно лошата работа секогаш човекот ја препишува на нешто,вината ја префрлува,па со самото тоа му олеснува дека тој ден е тој на кој што се случуваат такви работи,а нема врска,лошите нешта се случуваат,без разлика на денот,датумот итн.Сепак,тоа е индивидуално,секој различно размислува.
     
  13. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Мислам дека нема врска датумот, сами си го правиме денот.
    Пред малку на Тротоар шоу гледав дека во Велика Британија, 13 годишно момче, го удрило гром во 13:13 часот на петок 13 ти. :|
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.811
    Пол:
    Женски
    И јас истото го видов...Баш ме заинтригира :?:
     
  15. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Многу ова се на 13 ауууууууу колку чудно
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    А да не е маркетиншки трик? Кој ќе гарантира дека било 13:13 минути? Или момчето во часовник да не се пулело во моментот.
    Ма дај!
     
  17. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Не верувам во ова. Секој ден се може да ни се случи, и арно и лошо, така што нема врска датумот. Мене на петок 13 ми се имаат случено убави работи, на пример на овој петок 13 ( пред неколку дена) се женеше братучед ми и бев на свадба и се помина во најдобар ред, пред 6 години на петок 13, пак во август, за прв пат насамо разговаравме со симпатијата... Се е суеверие и така е останато, мислам дека ништо нема врска со датумот, тоа ако е пишано да се случи, кој сака датум нека е и ќе се случи
     
  18. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Може и да е тоа. Не знам... чудно ми падна, сепак.
     
  19. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    абе јас слушнав убаво на вест тогаш 13.30 било, а не 13.13 :^) :D
     
  20. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.244
    И јас мислам дека ние си го правиме денот
    Ама таа вечер кога шетавме со друштвото,една кола која беше паркиран пред нас тргна надолу и пак закочи.Во колата немаше возач....Па сега можеби е случајност