1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Петта приватна гимназија

Дискусија во 'Образование' започната од Milky.Way, 21 февруари 2014.

 1. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите,
  бидејки утре одам на натпревар по англиски во 5та приватна гимназија, сакам да ги прашам оние кои учеле таму дали стипендијата што се добива од натпреваров важи за сите години или само прва? Исто така кажете ми како сте задоволни од школово. За мене е голем плус тоа што има и стручно средно зошто јас сакам медицинско да се запишам. :)

  Инаку јас бев и во Јахја Кемал на натпреварот по англиски, но само за забава бев бидејќи мислев дека само една година ти плаќаат и не учев ич а бев во првите 10, па ми беше мака. |(
   
 2. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Добро што ја видов темата.. Јас нема да одам на натпреварот по англиски,туку на натпреварот по информатика.Па истото прашање и од мене..
  А има некоја на форумов која учи овде добро е,какви се професорите?
  Колку се плаќа бидејќи е приватна и такаа?
   
  На Milky.Way му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  391
  За плаќање па би требало да е околу 1000 евра од една година. Можеби е помалку, но во другите приватни е толку, па не би требало да има некоја разлика во цената. Е сеа ако добиеш стипендија, ке имаш намалување на цената. На пр: Во Јахја Кемал попуст има 20%, додека во НОВА попуст имаш 50%. Сеа за оваа Петта Приватна немам слушнато многу, па би требало да се распрашате ако сакате да се запишувате таму. Со среќа нс натпреварите. Поз.
   
 4. sweetgirl358

  sweetgirl358 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 септември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  642
  Планирам и јас да одам на натпреварот по информатика ама сеуште не сум добро информирана за се. Треба понеделник да разговарам со наставничката. Ако знаеш нешто повеќе пиши ми лп :)
   
 5. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.730
  Допаѓања:
  3.494
  Пол:
  Женски
  Не сум многу заинтересирана ама разбрав дека требало да се изработи проектна задача,нешто како презентација на тема за компјутери и софтвер (не ме фаќај за збор, јас ова само го наслушнав од другарите шо беа заинтересирани) и тоа требало да си го прател со наставникот и ќе те известеле дали си поминал,ако си поминал требало таму да се презентира, така нешто.

  Иначе јас сакав да одам на натпреварот по Англиски ама не сум заинтересирана за запишување па не отидов.Ако некој отиде,може да сподели со нас,како помина, дали беа тешки
   
 6. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Да ве известам дека на натпреварот по англиски во Струга бев 10та(11 ама го делев 10 место со уште еден). Незнам што добивам, мислам дека ништо.

  Не бев импресионирана од училиштето, но многу ми се допаѓа опремата по нега на болен (бидејќи сакам медицинско да се запишам нели).
  Напреварот се одржа во просториите на Фон универзитетот, а потоа не однесоа и во средното. Не класифицираа по училници и некои во анфитеатарот. Јас полагав во анфитеатарот.

  На почетокот ти даваа плико и внатре на ливче треба да напишеш име, презиме, училиште, место и шифра. Шифрата сам/а си ја измислуваш и ја пишуваш на ливчето и на првата страна на задачите. Тестовите беа лесни, но имаше дел Brithish Culture кој беше најтежок. Таму имаше општи прашања за британската култура, како ,,Кога е Halloween?" ама имаше и многу потешки како прашања за куќи на министри или така нешто...

  Се решаваа за не повеќе од 30 минути. Кој како излегуваше, така си земаше сендвич и сокче. Почекавме сите да завршат, се прошетавме и си заминавме.
  Тестовите се прегледуваат на ,,класичен" начин (не како во Јахја, со машина), па дури сега ги објавија! Резултатите се со жифри напишани!
   
 7. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  Се најдов и јас конечно :D Прва сум.. :dance: ама во Струга :tmi: Спрема освоените места во Скопје и нивните поени, јас изгледа ќе добијам награда за трето место, а за два поени можев за второ да добијам :doh: и за 4, ќе бев трета во Македонија :@ Aма како што гледам, 5 ученици се второ место, а околу 50 трето, за прво не пиши.. И најверојатно ние шо фативме место ќе добиеме само дипломи некои, а првите 4 (90,90,83 и 82 поени) ќе добијат стипендии :?:
  Не беше нешто тежок тестот, ама оние со Британска култура и тие со заокружување и дополнување (кои беа исти со тие со Британска култура) најверојатно ме зафркнаа :| Некои на среќа ги погодив, а некои ги знаев, ама за некои првпат слушав, а и некои со формирање на зборови знам дека сигурно згрешив..
  Инаку за гимназијава бев заинтересирана поради стипендиите, сега кога тоа ми пропадна во вода незнам дали ќе одам :D
   
  На sweetgirl358 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Честитки! Браво! :rofl:
  Колку што знам за во Струга ќе добиеш стипендија (не занам колку %) за местото што си го добила во Струга. :!:
   
  На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  1% ?? :rofl: Мене некако не ми се верува, оти нели исто беше и тука и во Скопје, а кога ќе се стави мојот резултат таму, јас сум 6то место.. Ти пишав и лп :)
   
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.256
  Пол:
  Женски
  И јас изгледа ќе одам на натпревам,ама следната година,почнавме уште од сега да се спремаме 5-6 деца,па класната бидејќи предава англиски,ќе одбере еден кој што е најдобар имаме време 1 година ехе.. :D
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 11. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.289
  Сакав и јас да одам но мислам дека беше за поголеми една година, па не можев. Но догодина ми стои редот. :D
   
 12. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Со среќа на сите кои ќе се натпреваруваат во март ( на натпреварот по информатика) и сите оние кои се спремаат за следната година! :) :D
   
 13. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  Сега повеќе сум информирана па да одговорам што можам :D
  Под ова "стипендирање" се подразбира ослободување од школарината, значи наместо да плаќаш 1150 евра годишно, ќе плаќаш помалку.. Така е сите 4 години, а колку ќе бидеш ослободена од школарината зависи од освоеното место.. На пример јас како прво место, сум 100% ослободена од плаќање, а второто и третото место се 50%.. Сите други што учевствуваа се 20%.. Сега незнам како ќе биде за натпреварот по информатика, ама би требало да е исто..
  На форумов (а и на другите) речиси е невозможно да се најде некој што учи таму :D Барам цело време, ама веројатно дека е релативно нова гимназијава, нема никој споделено искуство.. Ќе треба сами да видиме :lol: А ако се наставници тие што ни беа тогаш на натпреварот, можам да кажам дека не ми изгледаа баш добри, една е многу строга, една е премногу тивка, а еден воопшто не ми остави впечаток како да е наставник :?: Ама тоа е само на прв поглед, можеби не се такви.. А има една предобра, и мене и на сите други им помогна, ќе се изгубев да не беше таа :$

  Како и да е, во септемви ќе видам како е па ќе пишам искуство :D
   
  На sweetgirl358 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sweetgirl358

  sweetgirl358 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 септември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  642
  Само што ми се јави наставничката и ми кажа дека мене ме избрале за натпреварот по информатика и дека треба да презентирам :D и многу ми е мило и премногу сакав, само има и еден проблем дека утре е и хипо натпреварот по англиски и на него учествувам е сега не знам што да правам. На кој да одам?
  Дали и некој друг е повикан? Ако знаете нешто повеќе за натпреварот пишете :)
   
  На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  Ете јас си го одржувам зборот, ќе ви кажам како е (не дека има многу заинтересирани ама ај) :lol:
  Училиштето е преубаво, самата атмосфера те тера да учиш, наставите се скоро секогаш интересни и и да не сакаш да учиш, сепак ќе слушниш нешто и ќе разбериш.. Односите помеѓу учениците се супер, од 2ра и 3та година цело време ни идат да не поздрават и да не прашаат како сме и да видат дали учиме.. :D Значи подобро не може да биде (барем од тоа што го имам слушнато за другите средни школи).. Не да се фалам ама мислам дека имав најмногу среќа што се запишав во ова училиште, не учиме премногу ама не сме ни премногу опуштени, веќе имавме неколку испитувања и наставни ливчиња и си добив петки и плусови речиси без стресови и без многу време изгубено за учење... Зависи како ви било во основно и дали ви се учи, ако сте биле со 5ки овде нема да имате проблеми, ама ако сакате да си помините без учење и само со зборување на час поарно не си ги трошете парите :D Така имаме еден што воопшто не учи (мислам срамота е, од 10 страни една дефиниција да не научиш..) и си бега од часови, не очекувам со нас да заврши.. Има многу што си заминаа уште во првите неколку дена, веројатно кога слушнаа дека не може да се тепаат, не може да пушат цигари внатре во училиште, мора да носат униформи и да бидат тивки на час, не смеат да бегаат; им се виде како претешко xD Сега сме само 10 ученици во 1ва година ама овие од 2ра и 3та рекоја дека и кај нив било така ама сега се по 24 некаде.. Единствена маана засега е тоа што немаат сала и мора да одиме до училиштето Браќа Миладиновци, и тоа прв час физичко од 7:30 :worried:

  А за наставниците,
  - само на прв поглед било тоа.. :D Предобри се скоро сите, незнам точно за кои зборував ама таа што мислев дека е премногу тивка е една од најдобрите, ни предава Македонски и не можи а да не запамтиш што учиме, по сто пати ни повторува и ни дава лесни дефиниции, не како тие во учебникот :wasntme: Скоро сите се такви, одлично предаваат и за на тестови можеш само од тетратка да учиш (зависи по кој предмет е, Физика не мора ни да го отвораш учебникот..), aма тој што го спомнав што не ми изгледаше како наставник, баш по Историја ми е и е еден од полошите.. Не дека е нешто лош да ти се дери или сл., ама не предава баш добро, сега ќе испитува па ќе видам како ќе поминам.. Физичко онај планира да не убие (прв час физичко, 60 минути, 15тина пати трчаме околу сала и потоа низок и висок старт цел час :worried:), ама другите се добри...

  Препорачувам кој има можности, без двоумење да се запише тука, многу е подобро од државно училиште а и од "конкуренцијата" - Јахја Кемал :lol:

  инаку ова е за во Струга, да не си помисли некој за Скопје, немам појма таму како е :lol:
   
 16. littlevampire

  littlevampire Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2015
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Женски
  Феминки јас сакам да се запишам во петта приватна гимназија е сега колку се плаќа?и дали е добро таму?
   
 17. Neymarzete

  Neymarzete Нов член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да одговори колку е школарината во оваа школо за една година?