1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пефкохори (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Elena-97, 28 јули 2011.

 1. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Јас годинава одам во Пефкохори,Грција. Сакам да знам дали е убаво таму, дали има места за шетање и бутици бидејки сакам да си купам нешто :) Фала однапред!
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Еве јас утре одам па кога се вратам ќе ти пишам
   
 3. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  505
  Пол:
  Женски
  Пред 3 години бев со родителите и беше многу убаво ...
   
 4. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Јас ќе одам таму ова лето( на 20-ти август одам и ќе седам 15 дена)..Претходно сум била 3-4 пати и да ти кажам дека е прекрасно...Плажите се чисти, со ситен песок, водата топла, навечер засвежува бидејќи околу гратчето има обрач од борова шума и воздухот е многу пријатен, а исто така нема ни муви ниту комарци...
  Места за шетање имаш...Јас пошто не искашам по дискотеки, за тоа не можам да ти кажам,али кафичи и ма преубави...Да одиш во Калуа кафичот - во центарот е...
  Бутици имаш, али во повеќето се доста солени цените...Има и нешто по пристапни цени се разбира...Јас шо имам порано купено неколку парчиња облек, сум ги утепала од носење...
  Пицериите и рестораните се доста скапи исто...
   
 5. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Јас сум била таму но на фамилијарен одмор, пред 4 години. И можам да кажам дека бев задоволна. Најмногу од се ми се допадна морето, чисто и топло, уживанција. :lol: А и самото гратче е преубаво, има за секого по нешто, многу ресторани, бутуци, кафичи. Нема да згрешиш што ќе одиш, супер е местото. :)
   
 6. anabela931

  anabela931 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  41
  Бев пред 1 недела но престојував во Калитеа па бевме на 1 ден во Пефкохори.Прекрасно е, од 1 крак дефинитивно Пефкохори е најубаво <3 Еве ти и една слика лично од мене сликана.Позз и убав помин :D
   
  На milky-candy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Ајде ќе ви верувам на сите ;)
   
 8. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Ако одиш во Пефкохори, да појдеш на плажата Палјури мислам дека се викаше 5 километри десно од Пефкохори е, преубава е, водата е солза, песокот е преубав.
  Со лежалки е, и ос оние креветине како спални за на плажа :) тие не се наплаќаат, но нешто кафе ова она ке треба да си порачате, ама вреди максимално, морате да појдете, јас не сакав да си одам од неа.
  Инаку супер е Пефкохори, не е лошо и забави има навечер супер е.
  А за бутици, застаниси во Солун Космос кога ке одиш и решена работа, и попусти имаше сега. Во Пефкохори има некои бутичиња али не видов ништо посебно. Фустанчиња така обични некои безвезе.
   
 9. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  А после 1 километар од Паљури е Канистро плажата, каде врие од млади за викенди.
  Исто така меѓу Паљури и Пефкохори има друга одлична плажа за млади, не знам точно како се викаше но од улицата главна има знаци и ќе видиш многу коли вртат надоле (не сум сигурна дека се гледаше паркингот од улицата :^) )
  Мене ми е преубав Пефкохори, народ, гужви млади, а и постари, плажи колку ти душа сака, дал сакаш за млади која е при крајот на градот, дал на градската плажа, дал сакаш во новиот дел на пефкохори кој е на почетокот и имаш повеќе мир, ако одиш со кола имаш избор и за шетање навечер и за плажи. Кракот го сакам зашто има 4-5 местенца во радиус од 15-20 километри кои може да си ги посетуваш, секое убаво на свој начин. Имаш и кафичи, дискотеки на крајот од гратчето, ресторанчиња премногу, забавен парк, воден парк имало нов.
  За продавници нормално е да се изгор скапи зашто се туристички места. Но и тие имаат попуст, али во септември :)
   
 10. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Вауу!! Фала ви на сите! Ова беше баш тоа што сакав да го слушнам! Ова ми е прв пат надвор од МК и мило ми е што го одбравме местово.Одам со моите така да не ми е потребен некој ноќен живот, само местенца за шетање и убави плажи :)
   
 11. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.434
  Допаѓања:
  144.009
  Минатата година бев во Пефкохори на фамилијарен одмор.
  Преубаво местенце, многу гужва, имаше супер шеталиште за шетање. Убави плажи, имаже и каменчинња некаде, ама се на се се убави плажи, единствен недостаток е што малку се тесни.
  Водата кристално чиста. Дуќани имаш, што за сувенири, што за облека, но мислам дека не се исплаќа да се пазарува од туристилко место зошто имаат високи цени.
  Ако сте со кола прошетете ги и околните места Ханијоти е многу блиско т.е до Пефкохори.
   
 12. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  убави плажи има али скапо е ...
   
 13. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  дали вие кои сте биле или ќе одите имате бројце од смештај некој студио апартмани ама со пристојна цена..ијас би сакала да одам во пефкохори некаде крај на август но за сместувањето сеуште незнам како што..ако некој знае нека пише позз
   
 14. lovemebaby

  lovemebaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  174
  Бев оваа година крајот на јуни и многу убаво беше.Помалку Македонце има ама затоа Срби врие :lol: .Плажата малце е тесна али затоа водата еме топла ем ко во базен да се бањаш.Можеш и да прошеташ во околните места:Полихроно,Ханиоти ,Калитеа...убаво е и средено
  Еве ти линк од каде што јас бев сместена оваа година.Само пофални зборови за апартманите,има клима,интернет тв, и ти менуваат чаршави :)http://www.theramvos.gr/
   
 15. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  224
  Баш сега ја разгледував страницата,но не можев да најдам колку е одалечено од плажа.Ај те молам пиши ми.Заинтересирана сум и јас за Пефкохори.поззз :D
   
 16. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Јас годинава престојувам во хотел Поли, на сликите изгледа преубаво,па валда е таков и во живо http://thegreekhotel.com/ види ја галеријата!
   
 17. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Росонерка сигурно мислиш на Ксенија... :)
  Инаку Пефкохори е одлично место, дефинитивно ми е фаворит на првиот крак.
   
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Не мислам на Ксенија, не ни знам која е таа.
  Туку Канистро ми кажаа се вика плажата, a некои ја викаат Крузо зашто се наоѓала блузу до тој комплекс. Еве читам комплексот се наоѓа 400 метри од плажа и 1700 метри од Паљури. Дефинитивно последна плажа е на кракот :)
  http://www.feelgreece.com/en/north/halkidiki/kassandra/paliouri/accommodation/hotel/chrousso-village
  [​IMG]
  Јас не сум била, сум била само на Паљури и ми се допаѓа за уживање нема многу народ, а на Канистро беа моите и имало млади посебно викенди супер било, сестра ми какви слики има од плажава мислиш на некое егзотично место си, плус е многу средена од вакви лежалки до кревети бели, до тераси сламени, до лулашки ...
   
 19. Margaux

  Margaux Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  34
  Најверојатно се во во непосредна близина, а според описов на странава ми изгледа како сликава да е од Ксениа, а не Карузо... http://chalkidiki.rs/zabava.php#dnevni Јас лично не сум била ниту на едната, ниту на другата и не можам да тврдам, али од луѓе што биле викаат дека оваа е последна и најубава.
   
 20. Kim-Dash

  Kim-Dash Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Ima li diskoteki kade mozes da se zabavuvas?sorry za lat.od mob.sum