1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Печатена книга или е-книга?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од KuklickaSk, 30 октомври 2011.

?

Што повеќе преферирате, печатена или е-книга?

  1. Печатена

    10 глас(а)
    71,4%
  2. Е-книга

    4 глас(а)
    28,6%
  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па сакам печатени повеќе, но и електронски книги некогаш ми вршат доста работа.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Поради преносливоста, електронски. Опсесивно-компулсивно купувам книги и кога првиот пат се иселив од државава, имав страшни кризи бидејќи не можам сите книги да ги носам со мене. И делумно, поради природата на претходната работа, имав потреба сите учебници, прирачници да ги имам со мене. Затоа купив киндле и ајпад, почнав и со електронски прибелешки со електронско пенкало и незаменливо е, во однос на достапноста. Сѐ е на едно место. Каде и да одам, колку пати и да се сељакам наваму натаму, сите мои книги се со мене. И драго ми е што и македонските автори/издавачи издаваат е-книги.
     
    На warrior, Tanjamm, pdb123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Печатена секако и на македонски, ама не секогаш можат да се најдат посакуваните книги.
     
  4. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    7.731
    Пол:
    Женски
    електронски дефинитивно.
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Сум се одучила од читање на печатени. Дефинитивно веќе преферирам само на киндл да читам. Има светлина, можам да си го подесам фонтот колку ми одговара и е многу полесен за држење додека лежам и детето спие до мене.
    Така што... Толку беше од печатени.
     
    На warrior, crimson и pdb123 им се допаѓа ова.
  6. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Книготека.мк се ангажираа доста, задоволна сум ептен како напредуваат.
     
    На Shia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Најубаво е печатена, ама кој ќе оди, ќе се мачи да ја бара, додека електронската е на неколку допири, тука, веднаш.
     
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Печатена, многу пати имам пробано да читам е книги ама не можам. И така секој ден добар дел од времето користам лаптоп и телефон, па уште и во слободно време да читам книга од екран, не фала.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    И јас исто како @Angie1432. Печатена, не сакам да електронска од истите причини што ги наведе.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Порано преферирав печатени, сега преферирам е-книги. Полесно достапни, секаде може да ги носиш, и колку сакаш, со печатените си доста ограничен.

    Печатени книги имам дома секако, ама тоа се одбрани книги, не купувам сешто, колку да ги имам. Затоа, фала Богу за електронските читачи, и viva la pirateria :$ оти достапни ми се и оние што ги нема кај нас и на јазик на кој сакам да ги читам.
     
  11. Skyfall

    Skyfall Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.147
    Мислев дека никогаш нема да се навикнам да читам на книдле, ама еве веќе година и пол печатена книга немам прочитано.
    Многу ми е полесно и позгодно за читање. А бев толку против тој киндле.
    Купувам уште печатени книги, ама не толку многу ко порано. И тоа најчесто книги што сум ги прочитала електронски, ми оставиле добар впечаток и сакам да ги имам.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Е- книги само на Македоника имам читано, и тоа во моменти кога сум немала дома печатена книга оти ме фатил викенд, празник, па не сум заменила.
     
  13. warrior

    warrior Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    До сега читав печатени. Од скоро купив киндл и сега со него се дружам. Сега за сега ми е ок. Лесен е за држење и не зафаќа многу место. Плус има речник вградено. Светлината си ја подесуваш како сакаш.
     
  14. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски
    Не можам е-книги да читам. Ме болат очи кога седам подолго време на комплјутер, а не пак да се зачитам.
    Најголема мака ми е кога некоја книга не можам да ја најдам во книжара па морам тогаш да ја читам на нет.
     
    На cresa-jagoda и speechless_ им се допаѓа ова.
  15. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.928
    Пол:
    Женски
    Печатена.Нема подобро чувство да земеш КНИГА во рацете.:)
     
    На cresa-jagoda и speechless_ им се допаѓа ова.
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Немам живци да читам е-книга, ми се уморуваат очите и уште на почеток ја баталувам и останува книгата непрочитана. Затоа сакам печатени книги плус и нивниот мирис :inlove:
     
  17. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.071
    Пол:
    Машки
    Да имам хартија за сите електронски книги што сум ги прочитал би изгледала како Вавилонската библиотека на Борхес иако претпочитам печатени верзии.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Не се напорни е-книгите како порано. На телефоните и таблетите има прилагодување на екранот што овозможува да се чита е-книга без заморување на очите. Исто, постојат и е-читачи, со нив е вистинско уживање, многу е полесно и книгите се подостапни.
     
    На cresa-jagoda и pdb123 им се допаѓа ова.
  19. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски
    Јас не можам. Највеќе мразам исто кога морам да ги читам презентациите од факс. Најчесто ги принтам одма ако не се многу.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Мене ми има огромна разлика од читање книги на компјутер/таблет/телефон и е-читач. Киндл и нему сличните воопшто не ги замараат очите, ни најмал напор не е потребен за читање. Не се ни чувствува дека си пред екран некаков, јас не го ни перцепирам како екран, читањето си тече природно и се чувствувам исто како пред книга, нема разлика за мене.

    Додека пак кога ми се случувало да треба да читам од телефон или компјутер, дури и со филтри за светло, екран, светлина, што и да е, пак си ги чувствувам очите изморени. Не е како пред некоја година, ама сепак разликата си постои.

    Инаку, ептен се одвикнав да читам печатени книги. Стално имам обиди да им се навратам ама не оди и не оди. Поготово пак ако станува збор за некоја пообемна книга, с'клет ме фаќа од самата помисла. Како привезок ми е Киндлот, секаде си оди со мене и немам ниту една негативна работа за него поради која би си рекла - ех да, преферирам печатени книги.
     
    На warrior, Annath, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.