1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Печатена книга или е-книга?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од KuklickaSk, 30 октомври 2011.

?

Што повеќе преферирате, печатена или е-книга?

  1. Печатена

    10 глас(а)
    71,4%
  2. Е-книга

    4 глас(а)
    28,6%
  1. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Не го разбирам јас овоа, ич не сум модерна!

    Исто ко сајбер-секс :sun:
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Печатена, дефинитивно.
    Имам пробано да читам е-книга, ама после првата страница се откажав. Дури и да си го земам лап топот во раце и да си седнам на фотелја покрај оган - нема да биде исто.
    Ги сакам книгите и дома си чувам грижливо подредена мала библиотека. Имам обичај да си ги купувам книгите кои сакам да ги прочитам, а бидејќи сите знаат дека сакам да читам, често на подарок добивам книги со прекрасни посвети. Остануваат во спомен таквите работи. Дома имам книги кои татко ми и ги подарувал на мајка ми уште кога биле млади, па на секоја има напишано датум. Последната што ја видов и била подарена за нејзиниот роденден во 1986, со преубава посвета составена од неколку стихови од песна.
    Тоа го нема кај е-книгите. И таквите никогаш нема да можат да ги заменат печатените.
    Печатените книги носат убави спомени. Со нивниот мирис и напишаните посвети.
     
  3. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Дефинитивно би избрала печатена книга. Тешко ми е да буљам во екран и да се обидувам да читам, многу ми е мачно и очите ме болат. Подобро е печатена книга , можеш на раат да си седнеш и да ја читаш. А и башка многу ми е убав мирисот на нови книги. ^_^
     
  4. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Печатена книга.
    Не само зошто не мора да се секираш дали ќе ти се расипе или слично, туку има нешто посебно во мирисот на хартијата, во меката корица, рабовите на страниците извиткани од што се толку читани. Нема ништо како чувството кога завршувам со читање некоја добра книга. И после тоа сакам да го споделам со некој. А е-книга не можам да споделам, само кликаш, даунлоудираш и читаш.

    Имам сега куп е-книги што ме чекаат да ги прочитам, ама немам сила пак да се задлабочам во екран, инаку ми отиде диоптерот у неповрат.
     
  5. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Дефинитивно печатена.

    А што мислите за ова?
    Наше, македонско :)

    Прво не изненади овој интересен концепт на футуристичка електронска книга. Но, потоа, она што повеќе изненади е што овој интересен изум е на македонски дизајнер. Неговото име е Драган Тренчевски. Има 22 години и е од Скопје. Браво Драган!



    http://cooleria.mk/koncept/e-kniga-dragan-trencevski/
     

    Прикачени фајлови:

    • rollkniga1.jpg
      rollkniga1.jpg
      Големина на фајлот:
      77,7 KB
      Прегледи:
      153
    • rollkniga2.jpg
      rollkniga2.jpg
      Големина на фајлот:
      93,6 KB
      Прегледи:
      153
    • rollkniga3.jpg
      rollkniga3.jpg
      Големина на фајлот:
      42,5 KB
      Прегледи:
      153
    • rollkniga4.jpg
      rollkniga4.jpg
      Големина на фајлот:
      23,2 KB
      Прегледи:
      153
  6. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    И двете :) Е-книгите се попрактични, можеш да имаш илјадници книги на едно место и секогаш да ти се при рака! Додека пак печатените се класика. Не можам да се пожалам ни на едните ни на другите. Само да кажам дека печатените не секогаш ги има.
     
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Дефинитивно печатена книга.
    Неможам на лаптоп ни предавања од факултет да читам ,а не пак книга. Имам пробано, но едно што ми треба повеќе време, друго што очте ме болат...
    Печатено си е печатено, а некако и книга ми личи да е таква, со ова технологиите сите вредности за убавините се поместија. Се знае бре книга во рака да ја држиш, да ја почувствувш, да бидеш за момент дел од тој свет...
    А не лаптопот да ми крши нозе додека читам или пак да не ќе седам на маса за да читам книга, наместо да се испружам и да уживам :nod:
     
  8. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Иако сум љубител на техника и би дала и последен денар за добро парче техника, сепак кога станува збор за книга секогаш бирам печатена. Љубителите не добра книга знаат што сакам да кажам кога ќе речам дека нема подобро поминато поладне од тоа со една добра книга во рака, под кебе, и со шоља чај, кафе или топло чоколадо во зима, или пак книга на плажа со убав коктел за освежување, или пак во парк на пролет. Електронска книга сум читала, болат и очи и не е тој feeling. Сакам бе да ми зашушти лист хартија, сакам да го осетам мирисот на нова книга или пак да видам стара книга пожолтена од стоење.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Печатена дефитивно, не можам да си ги заморуувам очите пред PC.
     
  10. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Затоа што имам ПиСи компјутер одбирам печатена книга. Предност ми е тоа што можам да ја имам која книга сакам , кога сакам ( само за 2/3 минути се симнуваат) и бесплатно. Сепак летото во осмо почнав една книга на компјутер и неможев да ја дочитам иако ми беше многу интересна. Неможам убаво да си легнам или комотно да се наместам , а и ми се замараат очите. Тек летото ја дочитав затоа што ми беше интересна, ама колку ја влечкав, ја влечкав.... И на крај , иако ме интересираа, се откажав од продолжетоците, не ги ни симнав
     
  11. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно печатена книга.
     
  12. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    Печатена. Со таа другата не можам да се снајдам. Ќе читам до некаде и после се губам, незнам до кај бев. Или ми смета. Ме заморува, болат очите и главата.
    Затоа печатена. Многу подобро.
     
  13. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Печатена дефинитивно. Сум пробала да читам и е-книга, ама немам некоја голема желба така.. Плус и очи ме болат |(

    А печатена ќе си седнам, фино лепо, со задоволство ја читам :emo:
     
  14. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Печатена книга си е печатена поубаво нешто нема од тоа. :)
     
  15. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Имам куп книги симнато од интернет и повеќето се непрочитани бидејќи ми е многу позгодно да ја читам книгата во фотелја, кревет, на маса... Повеќето тие што ги симнав ги разгледав за да видам дали вреди да ги купам или ги симнав бидејќи во друга форма не можам да ги најдам на пример расподадена ако е или само во странство може да се најде.

    Предноста со електронските книги се тие што не зафаќаат простор, не собираат прашина... ама од друга страна замморно е со саати да читаш на монитор, не можеш да подвлекуваш тек така(најмногу мразам за испит кога подготвувавме од електронска верзија :@ ), не можеш да ја читаш било каде ако нема компјутер со монитор. И најбитно, не можеш да ја допираш и мирисаш хартијата :lol: уживаш во мекиот (не-)пластифицирана односно тврда подврска, златниот или сребрениот отисок и други работи кои ја прават книгата поскапа :^)
     
  16. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Се сложувам, и плус кога ќе си купиш некоја нова книга и ќе си ја дополниш твојата скромна домашна библиотека, чувството е ... :inlove:
     
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Online книги

    Никогаш не би читала на компјутер, да можам поинаку.
    Но, како минува времето се повеќе се навикнува, на факултет постојано имавме предавања и книги во електронска верзија, работата ми е постојано пред компјутер, а сега во последно време си наоѓам и книги кои не сум можела да ги најдам во книжара, а некои и не сум можела да си дозволам да ги купам, па затоа и не се бунам, што е тука е.
    Само дефинитивно нема ништо поубаво од нова книга , неотворена , чии листови сеуште го имаат својот специфичен мирис, да се држи во раце, да лежеш во кревет или до печка и да тонеш во тој свет. :inlove:
     
  18. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Печатена книга дефинитивно. Понекогаш читам и е-книги, најчесто на англиски јазик, ама ми оди потешко бидејќи лесно се губи концентрација и плус по 2 часа максимум главата вперена во мониторот имам ужасна главоболка, така да е-книга- јок.
     
  19. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Печатена дефинитивно.Е-книгите си имаат свои предности и во време кога технологијата е незаменлив дел од нашиот живот, тие се многу практични.Но јас не би можела да седам на компјутер и два часа да зјапам во екранот.Ќе ми зазреат очите и веднаш ќе почни да ме боли глава.Значи за мене печатената!
     
  20. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    ,Даунлодирам, по нешто од бане превооз- обично стручна литература-лексиконче некое,речник и по некоја книга.
    Искрено заморно е за читање па се што ќе симнам ќе причека на принтање.
    Стариот добар начин со книга во рака е незаменлив.