Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Печурки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CaperucitaRoja, 16 март 2012.

 1. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  317
  Пол:
  Женски
  Јас ги обожавам, посебно маринираните шампињони од Бонум мислам дека цела тегла можам да изедам :tmi:
  Инаку, темава ја отворив со надеж да си споделуваме рецепти со печурки, како и на кој начин може да се приготвуваат.
  Јас ги јадам во пица, омлет, француска салата и селско месо.

  Идеи за сосови, полнети печурки...?
   
 2. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.589
  Пол:
  Женски
  Телешка салата со шапињони

  Потребни сосотојки:
  1 кг. варено телешко месо
  1 тегла сецкани шампињони
  1 тегла мајонез
  1 поголема главица кромид
  1 тегла кисели краставички
  6 варени јајца
  малку сол и мелен црн бибер

  Телешкото месо, кромидот, краставичките и јајцата се сецкаат на ситни парчиња. Потоа се додаваат шампињоните и мајонезот. Се убаво се меша и на крај се додава малку сол и мелен црн бибер по вкус.
   
 3. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Премногу сакам печурки, да можи на се и на се ќе ставам. Не ми смета дали се маринирани или сурови битно да ги има...
  Скоро сите мој омилени јадења се со печурки... :)
   
 4. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.770
  Дефинитивно не сакам печурки. Отсекогаш ми биле грозни. Само еднаш пробав во еден ресторан, печурки со киселина и лук, не знам како беа приготвени, ама беа превкусни. :)
   
 5. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Бљааак ..мрзам печурки , ми се гади од самата помисла на нив..... :puke: До пред некое време ги јадев па прекинав да ги јадам и по 9 месеци(може и од тоа) немаше нешо диетално дома а беше касно ги најдов си ги направив со кромид и сонгоглед и ги изедов и вечерта и сабајлето имав гадење и дијареа.. :sweat: МИ СЕ ГАДИ КОА ЌЕ ПОMИСЛАМ НА НИВ :x
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.563
  Допаѓања:
  20.002
  Не знаете што е убаво. :^) Печурки да не сакаш?? Хмм ... па како ви оди пицата без нив, или некоја тава која без нив губи од вкус ?? Не можам да сфатам. Обожавам! Ги сакам во пица, со тестенини, сосови .... салати, тави итн. И едно уште поважно се здрави. Па следно ќе споделам рецепт.
   
  На Libera му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.082
  Допаѓања:
  1.631
  обожавам печурки ммм, па уште пржени со маргарин мх мх прсти да излижеш. Исто така практикувам да ги ставам и во јадењата. Омилено ми е сарма од печурки ( место месо ставам печурки).
   
 8. Saani

  Saani Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  37
  Уф ги обожавам и од тегла ги јадам :rofl:
   
 9. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Сакам и јадам печурки дури и така од тегла :)
  Ги сакам и свежи пржени со кромидче,многу се вкусни.
   
 10. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.481
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Сакам и јадам печурки aма само печурки кога има на пица.
   
 11. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.495
  Јас порано не јадев печурки. Не сакав да ги смислам. Од самата помисла ми доаѓаше нагон за повраќање.
  Ама се тоа се смени една убава летна вечер :D, во Гиго кога бев на пица. Тогаш дури ги пројадов. Гледам сите јадат и викам ај и јас да пробам. И за чудо ми се допаднаа.
  Ги јадам само на пица. А кога ќе купам затворена пица ги вадам. Чудна работа.

  Инаку ако знаете некој рецепт за печени печурки, како се прават, слободно споделете го :lol:.
   
 12. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.755
  Пол:
  Женски
  печурки обозавам...премногу ги сакам...
  е за подготовка знам за во пица :$ инаце еднаш една другарка ми кажа дека ги пржела со грашок нешто така :?: :^)
   
 13. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  411
  Ги обожавам и ги ставам во скоро се
   
 14. Mecheto1

  Mecheto1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  52
  Ептен сакам печурки,стварно се најубави :)
  Можам цел ден да ги јадам.
   
 15. Lovely15

  Lovely15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  31
  Обожавам печурки, посебно кога се во пица ммм.... :inlove:
   
 16. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Обожавааам во пица.Било какви печурки да се :D
   
 17. Stoimenovska

  Stoimenovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  2.181
  Преферираме цело семејство повеќе свежи шампињони.. во пица, гулаш.. :)
   
 18. Lady17

  Lady17 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  243
  Пол:
  Женски
  Исто :)
   
 19. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Обожавам печурки, неможам да замислам пица без печурки.
  Највише сакам свежи шампињони, па дај споделете некој рецепт. :)
   
 20. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Една од храните која можеш да ја комбинираш со повеќе видови храна.
  Печурките се едни од моите омилени јадења.
  Ги сакам и во пица и во манџи и во сосови и пржени така и од тегла, ма секакви ги сакам.