Форумџика на годината 2020

Печурки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CaperucitaRoja, 16 март 2012.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.884
  Hе знам како не сум коментирала до сега на темава,обожавам печурки :|

  Cе секавам дека порано не јадев многу,освен во пица,и еднаш порачавме со една другарка печурки со лук и магдонос,колку беа вкусни само,од тогаш како ненормална ги јадам,пржени со кромид,лук,со путер,наполнати со кашкавал и потпечени :angel:

  Hе можам да ги разберам лугето што не јадат печурки,не знаат што пропуштаат,мислат дека ке се отрујат :|
   
 2. Fashion.n.a.d.e.44

  Fashion.n.a.d.e.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  30
  I love them ! :*
  Aххх.. ги одожувам .. да можам цела ден, цела ден без престан ќе ги јадам :D
   
 3. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  221
  И јас ги обожавам :lol:
  Се секавам порано мајка ми кога правеше пица ги вадев од пицата :fubar:
  А сега кога ке ми текне си се чудам сама на себе. Тоа е нешто преубаво, уживам кога ги јадам !!
   
 4. Pirana

  Pirana Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  1.497
  Леле само што јадев печурки на скара, прееееубави се!!
   
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.977
  Пол:
  Женски
  Пица без печурки ми е незамисливо. Многу поинаков вкус и даваат печурките.
  Исто така ги ставаме во селско месо, понекогаш во манџа, а исто така ги сакам и со пржена урда, јајце и сецкана шунка.

  Туку да си прашам јас - сушени печурки се продаваат ли некаде?
  Многу ми се повкусни од оние од тегла :wasntme: За во пица се како измислени!
   
 6. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.012
  Допаѓања:
  5.938
  Ммм ги обожавам,преферирам да ги јадам на пица,во некоја тава,маринирани,на скара,поховани.
   
 7. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Обожавам печурки,со секое јадење во кое може да се користат.Дури им ги собирам и на другите што не ги јадат. :lol:
   
 8. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.328
  Како само би изела цела тегла во овој момент!
  Просто ги обожавам!

  Сакам да пробам Шитаке печурки ,имало во Виталиа.
  Има пробано некој?
  Ги препорачуваат првенствено како лек ,многу биле здрави.
   
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.063
  Допаѓања:
  8.636
  Јас имам пробано Шитаке печурки, вкусни се ако се убаво спремени. Имам читано дека се добри во спречување малигни заболувања. Мислам дека во Веро ги има.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 10. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  Баш вчера правев печурки (свежи) со стек и компири еве го рецептчето :

  Стек околу пола кг се сецка на коцки и се вари со неколку компири исто така на коцки,откако ке се сварат стекот и компирите се додаваат и печурките сецкани на листови се додава и малку кари,2 ловорови ливчиња,вегета,сол бибер по желба. (во една шоља вода се мешаат две лажици брашно) се додава и ова и се става да поврие малку колку да се згусне....Преубаво е мора да се проба :hai: поззз
   
 11. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  аииииии ги обожавам секогаш кога јадам пица со печурки прво печурките ги вадам и ги јадам па после се останато :lol:
   
 12. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  ми треба ваша помош////сакам да направам сос со печурки,,,да го прелијам стекот или телешко месо како во рестораните...знае ли некоја како се прави овој сос?...дали е бешамел,,,па се додаваат печурки или како?
   
 13. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.117
  Пол:
  Женски
  Најлесен сос а истовремено највкусен е со свежи печурки. Една паковка свежи печурки се сечкаат и се пржат на масло. во нив се додава брашно и веднаш млекото. Се намалува ринглата и се крчка на тивко додека не се згусне. На крај се става бибер и вегета. Тоа е тоа :)
   
 14. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  22
  фала ти многу....уште денес ќе пробам,,
   
 15. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  1.117
  Пол:
  Женски
  NP, битно е само полека да се вари за да има интензивен вкус на печурки :) Наздравје ручече и сподели искуство :)
   
 16. Berguzar

  Berguzar Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  4.129
  Јас ги обожавам :inlove:
   
 17. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.335
  Уфф ги обожавам тие печурки ;) Посебно на пицата или во некој вкусен сос.
  [​IMG]
  Или во кесичка...мммм
   
 18. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  никогаш несум ги сакала и никогаш нема да ги сакам :puke: :puke: ми се гади од нив
   
 19. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  2.418
  Ги обожавам!!!!! :inlove:

  На пица обавезително, ма со било какво јадење можам да ги јадам.
  Многу ми се убави со макарони, павлака и мајонез, т.е макарони салатата. :D
   
 20. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Најомилени печурки ми се тие кои еднаш се јадат, и никогаш повеќе.