Печурки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CaperucitaRoja, 16 март 2012.

 1. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Многу сакам печурки, а и од секогаш сум сакала. Уште како помала ги јадев така „живи“ од тегла директно. :D
  Ги обожавам секако, и на пица, и пржени, и во салати и како додатоци во разни јадења.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  Омилени ми се ,без разлика дали ги има во рецептот јас си ги додавам.Мммм голем обожавач сум на печурки ми нема лек :lol:
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.250
  Пол:
  Женски
  Не јадам печурки. Имам пробано, ама не ми се вкусни.
   
 4. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  478
  Полнењето на свежи шампињонски е мн.лесно.

  Ќе си купиш една кутија свежи печурки.На секоја печурка ќе и го остраниш тенкиот горен слој од печурчето :).Со нож ќе ја извадиш рачката,а со мало лажиче ќе ја остраниш внатрешноста од печурката .
  Ама објаснив - се надевам ме разбра.
  Во тавче со малку зејтин испржи мешавина од зеленчук (јас најчесто ставам кромид,пиперка,внатрешноста што ја вадам од печурката,лукче,магдонос и томатело на крај) со што ќе направиш густа смеса.Испржената смеса од зеленчук се става во внатрешноста од печурките,на крај врз нив малку томатело и во рерна да се потпечат.Пред да ги извадиш од печење изрендај ситно кашкавал и оставиги уште 2 - 3 мин.Преубави се ...

  Поздрав
   
 5. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.029
  Пол:
  Женски
  многу сакам печурки, особено во пица :inlove:
   
 6. Torte19

  Torte19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  86
  Порано воопшто не ги сакав,но сега ги обожавам ...Во пица,во гулаш,во тост,во пецива,во се и сешто :)
   
 7. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  ги јадам секако приготвени ама некои видови ми се одвратни и неможам да ги поднесам...
   
 8. Kom.pot

  Kom.pot Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.439
  Ги обожавам,мислам дека со секое јадење можам да ги комбинирам
   
 9. Azzra

  Azzra Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2013
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  60
  Печурки?? Never enough ! Посебно една огроман порција со свежи печурки испржени со мешан зачин...мх мх мх :inlove:
   
 10. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.287
  Ми се допаѓаат.
   
 11. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.354
  Допаѓања:
  8.033
  Пол:
  Женски
  Обожавам печурки, сум готвела на секаков начин и преубави ми се во се
   
 12. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  1.513
  моја трета љубов :wasntme:
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ohana

  ohana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2013
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  268
  Нешто највеќе што мразам од храна, се печурките. Одвратни ми се. :puke:
   
 14. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  јас обожавамммм печурки бе се удавила во нив
  ама највеке ги сакам испржени свежи на путер
  (денес за ручек јадев)
  се купуваат свежи шампињони и се пржат на путер
  (можам цела год. да јадам и пак да не ми се одмили
   
 15. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Преубави ми се. :inlove:
  Незнам дали некој има пишано, ама земете свежи и исецкајте ги на не средно дебели парченца, ставете малце масло (ептен малце) на тостер и ставете ги. Не ги стискајте, само поклопете ги со тостерот. Многу брзо се прават и премногу се вкусни дури и само со сол на нив :)
   
 16. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  Печурки како помала никако не јадев.Се сеќавам на пици кога одевме,маслиннките и печурките секогаш ги тргав настрана.
  После некое време,незнам како ги пројадов.И сега ги сакам многу во пица(сочен кашкавал и печурки,мммм),со ориз,со компирчиња печени....
  Ама оние свежите не ги сакам нешто многу,мислам ги јадам само готвени.Па и маринираните ги јадам само готвени. :)
  Аааа,да и во тортиљи многу ги сакам.Посебно јас кога ги спремам,мх мх за мерак. :inlove:
  Си купувам од оние готовите тортиљи,мексикански,од маркет и си правам дома сос,пунење.Сечкам се шо имам дома,обично летно време ги правам па ставам тиквичка,модар патлиџан,печурки маринирани,моркови,пиперки и уште што не.Додавам малце маслиново,и малце вода и ги динстам,ги варам,ама така со малце вода колку да смекнат и да добијат сосче убаво.После,ги пунам тортиљите и тоа е тоа.Убаво идат уз салата од свежи краставички или пак со кечап. :)
   
 17. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.523
  Најповеќе ги закам печурките,пред некое време спремив шампињони пецени на скара значи преубави беа ,се додава потоа сусам и кисела павлака ако сакаш.
   
 18. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  235
  обожавам печуркииии :inlove: прекрасни се :)
   
 19. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.857
  Допаѓања:
  111.888
  Пол:
  Женски
  Ај лав машрумс :inlove:
  Навистина. :D
   
 20. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  мх, мх, мх... обожавам печурки. Ги сакам во се. Посебно ги сакам буковките, само така пропржени во масло, по можност маслиново се одлични.
  Еве и еден брза салата со печурки која ја обожавам. Пржените буковки се сечкаат и им се додава кисела павлака и малку лук и магдонос, сето тоа се меша, се додава сол и салата е готова. Многу е вкусна.