Печурки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од CaperucitaRoja, 16 март 2012.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.327
  Допаѓања:
  75.675
  Пол:
  Женски
  Обожавам секакви печурки - вргањ, буковка, јајчарка, шампињони - стандард, лисичарка, сите ми се допаѓаат, дури не можам да издвојам кој вид ми е омилен.
  Највкусни ми се потпечени во земјен сад, збогатени со секакви зачини. :mm:
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.430
  Допаѓања:
  49.038
  Пол:
  Женски
  Скоро и да не постои јадење во кое јас нема да најдам начин да ставам печурки. Солено, нормално :D
  Отприлика 6 од 7 дена неделно ги јадам.
   
  На candy.cane и kolovoz им се допаѓа ова.
 3. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.565
  Пол:
  Женски
  Има едни печурки, ливадски, бели се одозгора, големи се, а одоздола се со ресички или линивчиња и се розевкасто-виолетово-кафеави. Не ми текнува како се викаа мајка ми сто пати ми има кажано, ама никако да запомнам. Ги бери на викендица и ги пржи. Колку се убави само така пржени со сол, па не сте свесни, имаат вкус како некое мевце да јадиш. Во последниве години не собрала, страв и е дека кажуваат за печурките поради изнменетите климатски услови дури и професиобалци може да ги помешаат неотровните со отровните.
   
 4. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  7.650
  Пол:
  Женски
  Леле ммм печурки со месо пржено и кромид пржен леле тоа е сдупер супер.. мммм:):):)
   
  На b.u.tt.e.r.F.L.Y и Rama им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.882
  Допаѓања:
  51.972
  Пол:
  Женски
  Печурки не сум јадела до сега, пред некое време пробав и не се лоши, но сакам само кога се подготвени со многу кромид и зачини.
   
 6. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.353
  Допаѓања:
  6.675
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам :inlove: Најмногу ми се допаѓаат во селско месо :D
   
  На Marossa и Rama им се допаѓа ова.
 7. Kate505

  Kate505 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2015
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  157
  Пол:
  Женски
  Обожавам печурки, со татко ми секогаш одиме во планина и собираме. Највкусни ми се пржени во комбинација со павлака :mm:
   
  На Макрис му/ѝ се допаѓа ова.
 8. k.frosina

  k.frosina Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2015
  Пораки:
  1.707
  Допаѓања:
  18.927
  Пол:
  Женски
  печурки јадам само во пица или некој сос за пилешко месо или тестенини
  не ги сакам воопшто
   
 9. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.504
  Јас ги обожавам, и веројатно сум една од ретките која пицата ја сака исклучиво со маринирани а не свежи или сушени печурки =)
  Инаку ги преферирам шампињоните, вргањот и јајчарките. Прекрасни се, и на изглед и на вкус =)
   
 10. SWagger274

  SWagger274 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2015
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  ^Не си ретка и јас сум со тебе :P
  Обожавам печурки,во пица,во манџа,во месо,во супа, во се !!! Преферирам шампињони и вргањ. Други не сум пробала,врзана сум за овие :P
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.756
  Пол:
  Женски
  Вчера баш правев тава со печурки и свинско месо СОВРШЕНОО :P
   
 12. westt

  westt Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2015
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  162
  Двојки може да ми каже некој печурките т.с свежите шампиони колку се варат. Се некако живи ми се.
   
 13. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.614
  Пол:
  Женски
  Шампињоните ми се стандард, онака најупотребливи во јадења, во пица ги сакам свежите, во некои специјалитети, шампињони од саламура.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  329
  Пол:
  Женски
  Nikakvi ne gi sakam
   
 15. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2.815
  Допаѓања:
  25.510
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам во пица.
   
 16. Juccy

  Juccy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  205
  Obozavam pecurki mm..:inlove::inlove::inlove:
   
 17. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  638
  Допаѓања:
  2.317
  Пол:
  Машки
  Од секогаш сум бил фан на печурки... од шампињони до лисичарка и вргањ. Потпечени во тава или запржени со путер, зачини(кари, кимон, чили) и вино. Летово кога бев Грција цело време јадев портобело од Лидл, кај нас мислам ги нема
   
 18. Marijana93

  Marijana93 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  4.293
  Јас си ги пржам со оригано и вегета стануваат како сувкасти и имаат киселкаст вкус многу ми се убави :D обожавам да експериментирам :inlove:
   
 19. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.601
  Допаѓања:
  10.527
  Пол:
  Женски
  Вргањ со месо компир кашкавал и сенф во тава :P:):D