1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пешачењето и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од TheEkaterina, 27 април 2013.

 1. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  337
  Мислам дека нема ваква тема, освен ако не сум видела добро...

  Откако останав бремена постојано слушам .. пешачи, пешачи, постојано не престанувај, само движи се.. биди активна, по цел ден, не застанувај...
  Последниве неколку недели толку мноогу се движам што неколку пати во спиење ме фаќа грч на ногата кој нормално е заради предолго стоење на нозе и преголемо движење со зголемена тежина поради што нозете си имаат мака.

  Прашањето ми беше, колку вие се движите? Дали движењето стварно помага за полесно породување? Дали заради постојаното движење се избегнуваат отоците на нозете за време на бременоста?
  Кои се вашите искуства...
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.733
  Допаѓања:
  102.224
  Пол:
  Женски
  Јас многу се движев во бременоста, секој ден одев со мм негде сабајлето исто така , само при спиење одмарав :D Во врска со грчевите ,можеби ти недостига магнезиум прашај го гинекологот во врска со тоа , можеби витамини ке ти даде да пиеш ;)
  Инаку јас ке потврдам дека е полесно пораѓањето , значи кај мене така беше се брзо се заврши , затоа и според мене движете се колку што можете поивеке :*
   
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.528
  Допаѓања:
  31.532
  Пол:
  Женски
  Јас пешачев за време на целата бременост. Нема врска тоа дека движењето помага за полесно породување. На мене ми требаа 17 часа за да се породам.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.982
  И јас исто така пешачев особено во втората половина од бременоста, секој ден и не можам да кажам дека ми помогна да се породам побрзо, се пораѓав 19 саата и плус додека се пораѓав кружев милион пати во ходник во болница со инфузија во рака за демек да се отворам побрзо и на крај пак ништо па мораа провокација да ми стават , е тогаш да видеш отворање, за точно пола саат и се отворив и родив, се вкупно :tmi:
   
 5. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Мене докторката ми рече вака: Пешачиш? Викам да, секој ден откога знам за себе толку и толку. Исто и планинарам, барем 2 пати месечно. Ми рече дека морам да го правам истото што сум го правела и пред тоа, значи да не измислувам криви дрини. Ако мојот организам е навикнат на движење и се е во ред, тогаш така и ќе биде. Доколку не си пешачела, сега допрва шокови на организмот да му правиш, и тоа не чини. Дека има врска движењето со пороѓајот, нема. Неа и верувам скоро безрезервно, така да планирам и да ја послушам! ;)
   
  На Delgadina му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  390
  Цела бременост пешки одев и се враќав од работа и искачував скали до канцеларија. Денес се вратив од свадба, синоќа главна бев на оро :rofl: Виолинистот ми пријде и ми кажа дека истото и жена му го направила во 9ти месец и се породила ептен лесно.
  Пред бременоста многу се движев и така си продолжив. Нема качено многу килажа и утре сум на првото ЦТГ. И пак ќе кажам едвај чекам да си се гушкам со буцка моја што ме клоца најмногу на свет :inlove:
   
 7. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  491
  Пол:
  Женски
  Па ваљда се мисли да не се улежува човек, бидејќи кога не се движиш качуваш на килажа т.е. све се лепи на тебе што јадеш а велат последните месеци и се зголемува апетитот, а сите знаеме дека зголемена тежина може да значи и потежок пораѓај. Претпоставувам затоа сите велат пешачи многу, еве и мене истото уште од сега ми го зборат.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Се утепав пешачење и работа/обврски....не застанувам.
  Вчера бебушот кога претеше со нозете како навиено наконтрола кога бев...се смеевме како било активно(си викам татко му е по активноста), ама после кога дојдов дома си велам....па јас малку ли го размрдувам па и тоа почнало да шета упште сега :rofl:
   
 9. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  110
  аууууу јас ич не пешачам.... пешачам само по трговските центри кога пазарам- е тогаш ми се фаќа бајаааги да одам по продавници и рафтови и тоа со саати некогаш ме фаќа, и после сум преморена :( немам проблеми никакви, ама секогаш кога движам движам само по потреба, речиси никогаш да искочам со намера да пешачам као ај трудна сум и така треба. На почетокот првите 5 месеци ги преседов дома - ем ладно, ем грипови, сега па топло и така си дотуркав до 9ти :lol: а пред да останам трудна си бев во топ форма и кондиција, со долгогодишно вежбање во теретана, па и некако фино ми дојде одмор, да земам здив за бебче и нормално после некој месец враќање пак во теретана и кревање тегчиња.
   
 10. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  да и јас сум за тоа да се песаци во текот на бременоста,убаво е да се биде активна но не да се презаморува,јас бев активна се до последниот ден сите домасни обврски ги заврсував а попладне излегувавме со маз ми по 1 саат песацевме
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Јас во буквална смисла на зборот се убивам од пешачење, многу сум активна.
   
 12. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.805
  Допаѓања:
  18.795
  Се уште не сум ја имала таа среќа да останам бремена, но имам доста читано на оваа тема, па се надевам дека на идните мамички нема да им пречи ако малку се замешам во дискусијава :)
  И јас сум прочитала дека пешачењето во текот на бременоста е многу корисно и дека тоа овозможува да не се зголеми многу телесната тежина во тој период, дека го намалува ризикот од депресија, го намалува ризикот од зголемен крвен притисок, а воедно овозможува полесно породување.
  Меѓутоа треба да се внимава да се носат удобни обувки и да не се форсира, значи доколку телото бара одмор, да се одмори.
   
 13. minne992

  minne992 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 ноември 2013
  Пораки:
  4.094
  Допаѓања:
  25.004
  Пол:
  Женски
  јас уште од ко останав бременA воопшто не се чувам се двизам работам низ кука ама баш исто како да не сум...ако бебето треба да остане во мене ке остане ако не и една лајца да кренам бебето ке падне..но сепак има секакви бремености некој мора се до поројгај да лежи и да одмара :geek:
   
 14. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  897
  Допаѓања:
  7.317
  Таква ми е работата да мора да се движам...и се движам многу ..пешачам по цел ден што се вели ...посебно кога ќе ми текне во почетокот кога не ни знаев дека сум бремена по цел ден бев на нозе :tmi: Ама ме чувал Господ...Досега се си е во ред и сакам така да продолжи... :)
  Си го лулкам бебчо по цел ден па затоа го нема да се јави ..си спие :inlove: ама пак затоа навечер кога ќе легнам да одморам малку, и еве го ќе се јави син мајкин.... :inlove:
   
 15. emilijamak

  emilijamak Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  207
  i jas pesacam od vreme na vreme no osejkam pritisok duri i bolki vo matkata kako da saka da padne od mene zatoa izbegnuvam mn dvizenje osven ako imam nekoja obvrska i ako moram
   
 16. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.878
  Пол:
  Женски
  времево не ми дозволува многу да пешачам,гледам колку толку сепак да се движам,последен пат околу 1сат пешачив и доле како камче да имав :^) нешто лошо или само бебуш е?
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Не сум веќе како што бев, многу брзо се уморувам.
   
 18. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.545
  Brzo se umoruvam,nemozam da brzam...bas sega koga treba da pesacam jas klofnav doma
   
 19. Daci07

  Daci07 Активен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2013
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  21
  И јас многу сакам да пешачам,а и докторот ми рече дека бременоста и пораѓајот ќе ми бидат многу полесни ако сум активна....Малку сега времето магливо ми пречи но убаво ќе се наоблечам,ќе се завиткам во шал и заедно со мажот ми неколку кругчиња до паркот....Прекрасно се чувствувам и исполнета секако.... :lol:
   
 20. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Во бременостите многу пешачев,секаде пешки одев,секој ден посебно во летниот период дома не се завртував,а и многу лесно се породив,можеби не играше некоја голема улога пешачењето во тоа ама сигурна сум дека делуваше на мене.Многу малку се здебелив само тоа на бебето сто одеше.Како да е пешачењето е здраво,така да идни мамички шетајте.
  Што имам една пријателка таа кога беше бремена до продавница одеше 30 мин,а продавницава нема ни 5 минути,а за подалеку не сакаше ни да чуе и да ја видите како одеше божем бебето на колено да го носи,а не во стомак па и тоа не е здраво.