1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пешачење

Дискусија во 'Фитнес' започната од strange-woman, 17 јули 2010.

 1. strange-woman

  strange-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  Здраво!Јас секој ден насабајле пешачам по 10 километри. Патеката во главно е рамна но има и некои угорници и пешачам во умерено темпо. Ако знае некој ако може да ми каже од прилика колку калории трошам. Фала однапред поздрав.
   
 2. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Не можам со линк. Види овде на форумот во диети и фитнес и слабеење. :*
   
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Книгава моја вика:
  Брзо одење ( одење со брзина од 6 км на час) , троши 300 калории на час
  Пешачење ( одење со брзина 4,2 км на час) , троши 200 калории на час


  И сега моите омилени ;)
  Ако мијам садови еден час ќе потрошам 144 калории,
  ако пишувам на тастатура еден час , губам 140 калории ( ама калории трошело пишувањево :) )
  ако чистам ќе изгубам 110
  а ако лежам будна во кревет , за еден час ќе потрошам 77 калории
   
  На slavica999, Cacy и vikktorija им се допаѓа ова.
 4. strange-woman

  strange-woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  7
  Фала многу овде пишува за саат време колкуи се троши ке видам ке измерам. А ако има некој шо знае точно за километри нека пише.
   
 5. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Навистина или зезамција е ова. :D
   
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Озбилно , информацииве ми се од книгата ЗДРАВО И УСПЕШНО СЛАБЕЕЊЕ од д-р Љиљана Николиќ.

  И во други теми имам цитирано извадоци од книгава, па мислев знаеш и нема потреба пак да го пишувам изворот на информацииве :D
   
  На La.Boomba му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dalida

  dalida Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ima edno aparatce koe gi broi cekorite sto si gi napravila i presmetuva kolku kalorii se potroseni-stepmetar mislam deka se vika.
  No edno drugo aparatce, vo oblik na casovnik, ti gi meri otcukuvanjata na srceto i spored programce ti odreduva kolku si uspesna vo pesacenjeto. Nesto kako personal trener za na raka.
   
 8. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.639
  Допаѓања:
  240
  Пол:
  Женски

  Каде го купи апаратчево?
   
 9. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Пешачењето освен што помага во губењето на калориите помага и за кондиција кај човекот, но исто така го намалува ризикот за развој на болести на срцето,остеопороза и некои видови на рак. Јас секојдневно обично пешачам околу 4-5 километри :)
   
 10. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Колку секојдневното пешачење од најмалку 4 до 11 км помага во слабеењето?
  И дека спаѓа во кардиоваскуларни вежби кои вежби ги заменува едночасовното пешачење? :^)
   
 11. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  А мене пак ме интересира поточно кои се придобивките од пешачење по угорница? Има некој поупатен во овие работи?
   
 12. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Понапорно е и имаш поголемо оптеретување на нозете.
   
 13. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  4.991
  Јас ако не секој ден,тогаш секој втор пешачам,трчам и пак пешачам,а претходно претешно само пешачев,многу е убаво ,а и се трошат калории тоа знам, па и ако се 200 до 300 на час јухууу тоа е супер :rock:
   
 14. 1587

  1587 Активен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  A vozejne velosiped ne bi bilo poubavo :)
   
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Ќе се самоцитирам пошо никој не ми одговори на прашањето.
  Инаку денес испешачив 7 км, пешачев 1 час и 20 минути, со некое побрзо темпо од средно, ама не скроз брзо, значи средно нај јако. Имам потрошено според тоа 461.47200000000004 калории, што не е многу според мене.
   
 16. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Знам дека е понапорно :) ама тоа значи и поефикасно од пешачење на рамна патека, нели? :)
   
 17. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Ако мислиш на број на потрошени калории секако, под услов времетраењето да биде исто. Пола саат качување на угорница е многу понапорно и повеќе ќе те потроши отколку пешачење на патека :).

  Кој се качувал на планина си знае :).
   
 18. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Пешачам минимум околу 3-4км дневно. А, најчесто околу 9-10км. Овој период не трчам, не вежбам, само пешачам. :)
   
 19. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  Не пешачам многу во лето мислам овој период пошо ми е прежешко , почесто во пролет и есен :)
   
 20. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Вчера одмарав ама денес се враќам на пешачењето, попосле нормално, во поладното :)
  Туку имам приметено, често пати листовите на нозете ми се здрвуваат некако, ги чувствувам како отечени, некогаш ми се чини ќе ми прснат :^) Тоа ми се имаше случено и зимата неколку пати за викенд кога сум на штикли, а и сега ми се случува последниве денови :^) Има некој појма зошто така?