1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиволенд

Дискусија во 'Слободно време' започната од Saya, 16 август 2011.

 1. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Откако Пиволенд на своето последно издание ги сруши рекордите во Македонија за настани од ваков вид, со речиси 400.000 посетители и 2.000 хектолитри испиено пиво, оваа година обезбеди нова поголема локација за петдневното лудило. Пиволенд 2011 ќе се одржи на паркингот пред спортскиот центар „Борис Трајковски“ кој ќе биде специјално декориран и уреден за овој настан, а влезот ќе биде бесплатен за сите посетители, пиваџии, гурмани, фанови, воајери и журкаџии.
  Под познатото мото „дојди, види, испиј“ на гурманскиот фестивал на пивото ве очекуваат 50 бендови, артисти и диџеи, повеќе од 50 домашни и странски видови пиво, гурмански штандови со разновидна храна и многуте скараџиски и сувомесни „Жи-ва“ производи, игротека за возрасни, филмски проекции, ракотворби, социјални кампањи, наградни игри и 60часовно дружење во ПИВОЛЕНД, земјата на најстариот пијалок и поттикнувач на целиот цивилизацики развој (научно докажано:).

  Музичката програма на фестивалот е исполнета со фини изненадувања за фановите на речиси сите музички правци.

  Еден од најдобрите фестивали во Македонија, тотално ќе го зезнат со избор на многу лоша локација! Кале е незаменливо за одржување на ваков настан, и мислам дека годинава ќе биде утка. Ќе се одржува од 31ви август до 4ти септември.

  Сте биле? Ќе одите оваа година?
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Пиволенд 2011

  Кој ќе настапуваат? Целосен список? :?:
   
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Пиволенд 2011

  Саја, уште ти фали инфо кога ;)

  Знам минатата година го преместуваа од почеток на септември негде кон средината...но со тоа што го преместија не успеав да отидам.

  Инаку не сум присталица на овие масовни дешавки. А и не сум нешто пивопија. Пиво пијам само скопско и старопрамен, и тоа уз ќебапчиња. Ретко да го пијам како примарна пијачка кога сум излезена.

  Но зошто пред Борис?
   
 4. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Пиволенд 2011

  ^ Јас прочитав дека ќе биде на Кале од 31.08.-04.09., а сеуште нема програма кој ќе настапува.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Пиволенд 2011

  Еее, фала Пирамитке, сум пропуштила датум, ама редактирав.

  Инаку има мал дел од изведувачите спомнати во групава на фејсбук:

  http://www.facebook.com/notes/%D0%BF%D0 ... 4328187696

  А за локацијата мислам дека не им давале дозвола за на Кале, така нешто.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Пиволенд 2011

  Еее топ, ај ќе погледнам да видам кои се изведувачите.

  Ако ме примами некој а и овие пивопииве мои ако ме завлечкаат ништо чудно да отидам :)

  Да ждригнам малку мирис и реа на Скопско и Старопрамен :D
   
 7. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Пиволенд 2011

  Да, редовно одам на Пиволенд и оваа година планирам да ѕирнам малку, иако изборот на бендови е страшно мизерен.
  На Кале можеби има повеќе шмек како локација, ама неоспорно е дека се прави многу ѓубре, и после мака се мачи да се исчисти, башка има еден дел непоплочен и нетревосан, па се крева прашина до колена или кал ако недај Боже заврне.

  Мене локацијата оваа година ми е сосем ок, широко, рамно, пут под ноге.

  Не сум голем пивопијач, тукуречи не сум никаков, освен на темното лашко, ама е убава можност да се видиш со многу луѓе на едно место.

  Како и секоја година цените се over the top.
  Пиволенд е пиволенд и не треба скопското да биде 100 ден. :^)
  Мајке му.

  Стави го таму симболични 50-60 ден. и нека народот ужива малку, нека се порадуваат.
   
  На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Пиволенд 2011

  Aх.. да не ми е жал... не идам. Лош термин, па и програма. И цени.. нешто се шушка и за локацијата..
  Доволен ми беше охридскиов, со убај спомени се вратив :)
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Пиволенд 2011

  Веќе познати изведувачи се Фолтин, Ritam Nereda, High Control, Darkwood dub, Pink Floyd project Macedonia, RATM Tribute, Gillespie и Lollobrigida.
  На Пиволенд сум присуствувала единствено лани, на Кале. Локацијата беше супер, но не ми смета и паркингот пред Борис Трајковски. :)
  За цените, претерано е. Што е многу, многу е.
   
 10. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Пиволенд 2011

  А има официјални информации колку ќе бидат цените? Знам од година во година ги зголемуваат.
   
 11. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Пиволенд 2011

  А каде се наоѓа оваа локација :^) ?
  Датумите ми одговараат, па и како што не сум била, ако се најде друштво може ќе дојдам.
  Би било супер да присуствувам на овој настан :) .
   
 12. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Пиволенд 2011

  Бев и лани и пред тоа! И искрено кога ќе размислам локацијава и не е толку лоша, прво за да стигнеш до самата „дешавка“ требаше да се избуткаш со 594859 луѓе по скаличките на Кале, кој пијан кој со штикли се уфрцкал |( Па калоини, нерамнини и ред други работи. Се на се, целосно се согласувам со Трендафилка. И јас сум ОГРОМЕН љубител на темното Лашко што лани толку совршено ми легна со плескавица од Жива мх мх, уште го памтам тоа совршенство. Ќе одам и оваа година кога и да е, каде и да е.
  И само да напоменам лани беше совршена прилика да се види правото лице на поголемата багра присутна, кој сјај од очи и уста им излегуваше на сите на песните на Гоце Арнаудов. Интересно беше да се посматра од горе и да не ти се верува како мнозинството цупкаше со стапала на Суперхикс, а на Гоце буквално се трескаа од земја :drunk:
  Ма нека е жив и здрав Гоце, арен си е и он
   
 13. oliolivera

  oliolivera Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  26
 14. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Пиволенд 2011


  Пишува на сајтот/фб страната?

  Hell yeah.

  За цените -тачно апсолутно.
  Минатата година го натепаа 100 денари скопското... кааааааааде бе? :D

  А да, и локацијава годинава е дефинитивно тапа.
   
 15. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Пиволенд 2011

  Јура Стублиќ и Филм, La Colonie Volvox, Ареа, RHCP Real Tribute се уште еден дел од изведувачите што ќе настапат.

  Ќе има добро музиче, се` на се` изгледа. ^_^
   
 16. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Пиволенд 2011

  Музички е многу солидно поткован :)

  Него на оној сајтон на ФБ какви коментари има, јас вчера ги читав саат време и животот си го продолжив.

  - Дечки а на кванташки да го напраевте нареднава година?
  - Вие кај ќе бидете? Ние сме у трети ред паркирани паралелно, дојдете!
  - Еј а да дојдете кај мене на паркинг, иаме и фонтана ќе се освежиме ако ништо друго

  :rofl:

  и еден куп други, луѓево негодуваат многу за местото на одржување. Епа тоа е :)
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.550
  Пиволенд 2011

  И со причина негодуваат. Се деклариравте како не толку големи пивопијки, па ве сфаќам зошто ви е ок новата локација. Ама јас како изузетен поштувач на пивото, не можам да замислам да го пијам на асфалт.

  На Кале имаше толку посебна атмосфера, баш идеална за пиење пиво и уживанции. Прашина се дигаше напред кај стејџовите, ама на околните ридчиња беше идеално. А вака...не знам, целосно се губи убавината што ја нудеше Калето, треба да биде ПивоЛЕНД, а не ПивоПАРКИНГ.
   
  На enca.69 и Cynthia им се допаѓа ова.
 18. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Пиволенд 2011

  Па Саја, ни мене не ми е ок, ама не сум нешто посебно разочарана од причина што не знам дали ќе одам воопшто - како што реков, друштвото ако ме завлече може да се проба.

  А инаку да и мене ми е јасно зошто негодуваат.

  Мене ако ме прашаш сосема поинаква атмосфера замишљам за пиво пиење, пошто гениве ми тегнат накај една земја кај што е пивото алфа и омега на нивното постоење, така да мене ни Кале не ми е идеален концепт за пиво пиење.

  Ама да признаам сепак, навистина не сум по онаа пиво култура. Не ми е у крв иако ми е де факто и буквално у крв :D
  Ај иди сфати ме. Како и да е, ме израдува информацијата за тоа кој ќе настапува музички.
   
 19. AnGel.fire

  AnGel.fire Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  533
  Допаѓања:
  222
  Пиволенд 2011

  Потполно се согласувам со Саја.. Едноставно не иде да пиеш пиво на асвалт..
  И секако тешко кој би издржал ама баш цела вечер на нозе, ќе посакаш да седнеш, трева нема, на асвалт ли ке седиме бее :^) |(
  Во секој случај мора да се иде, со надеж дека ке си поминеме добро или најдобро :lol:
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.000
  Пиволенд 2011

  Е добро бе,ај,ќе донесеме песок од Копакабана,пошто ве асоцира на Корона екстра,јес да е мексичка,ама шо има везе, може?!
  Не,тука се мушка чудесна авангарда со истенчен вкус.Викам јас оддамна.

  Нека не идат тие што одат само за музиката и ќе има доволно место за сите.Ама фејќерството кај нас е јака страна.Иди народ да те види!
  Мене местото ми е онака,суво,негостопримливо,ладно,ама музичкиов избор и пивото ме мотивираат.
  А најмногу ме нервираат говеда кои коментираат за скарата...абе еве се наежив по рацеве! Ако ти се јаде скара и ти се пие пиво прај си у двор,оди на пикник,ама скарата у овој случај е на некое 5то место од целиот настан.