1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиволенд

Дискусија во 'Слободно време' започната од Saya, 16 август 2011.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Значи тапа. Пивата скапи, не знам што пиволенд ќе беше. Старопраменот 100 пола литро точен, пола со пена ќе ти го дадат и чао пријатно. Па во Конак е 80. |(
    Скопско 0.4 70, пола литро лименка 80, ердингер 120, некое германско точено пола литро 100, некое си даб 120... Имаше старопрамен литро за 150, ама топло.
    И тоа, толку од Пиволендов, мислам дека најникаков е годинава.
     
    На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Значи секоја година е се потапа и потапа, неам желба да идам еј, вчера ме викаа да идам и дома седев!
    Нејќам да идам од шо е тапа програмата, а цените високи. Вечер ме викаат пак ама ќе си отидам некаде кај шо ќе си поминам многу поубаво отколку на Кале. Порано толку ми праеше мерак настанов, ама више не. Сите знаеме зошо е тоа така :)
     
  3. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Вака ќе се убацам ама... наведи барем еден турбофолк пеач од целата програма. :^)

    Дајте, не зезајте.
    Зошто мислите дека се' што е од југословенскиве простори под дифолт спаѓа под турбофолк?

    Или можеби ради Жаре? Не сфаќам стварно...

    Извини вака што тебе ти се нафрлив, ама стварно ми е преку таквото од мрчатори за турбофолкот. Затоа што знам многу што тврдат дека изворните македонски песни се турбофолк, и тоа пази - изворните! Се праат на нивоу, ништо српско и македонско не слушаат, а у ствари после една пијачка сите песни и' ги знаат на Цеца.

    Едноставно ова е Балкан, застапена е таа музика.

    И уште еднаш извини што вака те нападнав, повеќе општо зборев. :$

    А тоа што програмата годинава е тапа, тоа е друга работа. :wasntme:
     
  4. Alyson

    Alyson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    170
    ^ Касно го гледам мислењево поради тоа што не се уклучувам често на фемина, но еве ќе дадам и појаснување :)
    Тоа дека станавме турбофолк земја не го кажав само за овој фестивал туку општо за сите случувања летово. Фала Богу на пиволенд беше една од по нормалните програми (освен за Жаре бербер). Јас убаво си поминав, тоа дека пивото беше скапо е друга работа но атмосферата беше добра. Иначе на Strumica open festival-Амадеус, за пивофест во Прилеп па да не ни почувам... Zeljko Samardzic, Emina Jahovic, Jelena Rozga, Жаре Бербер, Евто Пупиновски... настрана од тоа, кога гледам како по кафичите и дискотеките е гужва и масовно се купуваат карти кога има турбофолк, а кога ќе дојде некој рок бенд ќе бидат двајца без тројца, кога најголем евент во цело лето беше концертот на Цеца во Охрид (кажуваа дека сместување неможеле да најдат, се наполнил Охрид :x ), епа се разочарав... Дури и матурската вечер ми беше уништена со турбофолк, ама другите прекрасно си поминаа. Што може да се направи, тие работи одат според вкусот на мнозинството...

    За изворните македонски песни не би требало да ги мешаме со турбофолк, греота е :!:

    И за крај и јас се извинувам што сум толку против, на некого сепак му се допаѓа, но ете лично неможам да сфатам што убавото во музикава.
    Отидов премногу во офф топик :D
    И уште нешто, никогаш, НИКОГАШ, колку и да сум пијана, нема да уживам на песна на Цеца :D
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Супер настан, но здосади бидејќи постојано настапуваат истите естрадни фаци.
     
  6. neongirl07

    neongirl07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2015
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    344
    Пол:
    Женски
    За тие што биле годинава или имаат некаква информација:
    1. Што може да се купи?
    2. Цените на пивото и на др-те работи?
    3. Има ли храна?
    4. Од колку часот почнува и до колку трае денес?
     
  7. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.792
    Пол:
    Женски
    Беше некој на Пиволендов деновиве?
    Како е организирано? Како се движат пивата со цени?
     
  8. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.472
    Пол:
    Машки
    Оваа година Пиволенд, за жал, на плоштад. :(

    4226CA78-76A0-4870-87F4-F3EBB8DDEC5F.jpeg

    Музичката понуда просечна, а можеби и разочарувачка. :|
     
    На emiliana му/ѝ се допаѓа ова.
  9. emiliana

    emiliana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2019
    Пораки:
    3.232
    Допаѓања:
    40.307
    Пол:
    Женски
    Крш, програмава очај ми е лично, а за местото немам коментар.
    Го убија духот на Пиволенд:(.
    Ах златно кале што убо си беше таму.
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.