Пивски квасец

Дискусија во 'Диети' започната од askme, 17 март 2010.

  1. askme

    askme Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    16
    imate li iskustvo so pienje pivski kvasec za nakacuvanje nekoe kilce? zadovolni? kolku cini? ;) pozzz
     
  2. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Јас го имам пиено како додаток во исхраната, не не за да се здебелам, туку заради тоа што е богат со Б витамини. Го има по аптекиве и не е скап. Зависи од која фирма ќе го купиш, но не е поскап од 200 денари за пакување од 100 таблетки, а се пијат 3x2. Го има и во прав кој се раствара во вода... но ако ти е проблем вкусот, подобро да си земеш таблетки. А инаку јас не забележав дека се поправив додека го пиев, можеби само малку делува на потикнување на апетитот, но не нешто значајно. Во секој случај, зрдаво е да с епие и е природен извор на Б витамини кои во тој облик најлесно се апсорбираат од организмот.

    А еве што најдов за него како информација:

    http://www.vitalia.com.mk/default-mk.asp?ItemID=8186103714AE7547B812D1992E419834
     
  3. askme

    askme Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    16
    fala Nina24 ;)
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    imam konzumirano pivski kvasec..ako si resena da zemes kupi si i pij ama nemoj poveke od eden mesec..inaku tocno bogat e so B vitamini..ai deluva ubavo na kozata ja regenerira isto i noktite..kosata..itn
     
  5. askme

    askme Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    16
    mene me interesira od aspekt na dobivanje kilaza......mi falat edno 5kg ;( dve godini 100g ne sum popravena :ugeek: a se obiduvam :?
     
  6. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ех.. порано ко бев слаба, мајка ми ме тераше да пијам пивски квасец за да ставам некое кило и да ми се зголеми апетитот паралелно... и еве ме сега ко пувче сум.. :lol: Шубо слаба ќе си бев, а вака...
    Значи има резултати ако ги пиеш редовно и ако јадеш, нормално.
    Пивскиот квасец е добар и за зајакнување на ноктите, косата и за помазна кожа ;)
     
  7. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.853
    Пол:
    Женски
    Е мене спротивно ми делуваше кога пиев капсули :worried:hock: Многу чудно е тоа.Ако се напиев една капсула пред јадење,како да ми набабруваше во стомак и не ми се јадеше :? .А дека е корисен е,сигурно,коса ,кожа,нокти,веднаш се сеќава разлика.
     
  8. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    и јас знам многумина кои го пиеле за слабеење... сега прв пат слушам дека се пие за да се здебелиш
     
  9. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    И јас првпат слушам дека се пие за дебелеење па луѓе не ме плашете ми рекоа да пијам пивски квасец дека е добро за косата кожата ноктите .. ама не и за да бидат прасе . лелееее
     
  10. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    jas pocnav da pijam pred edna nedela a pred toa ne mozev da jadam nemav apetit a sega imam
     
  11. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    78
    А има одредено време колку треба да се пие или тоа нема врска? :)
     
  12. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    mislam deka e dovolno da se pie 1 mesec ili mesec ipol da ne se preteruva mnogu zboram za pivskiot kvasec vo prav neznam za tabletite ne sum gi koristela
     
  13. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Баш ме интересира некој нека пише дали навистина се дебелее и колку?
     
    На JoelleSweet му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    emce-kremce jas go piam pomalku od oden mesec a vo meguvreme bev i na dieta taka da jas sum oslabnata 3 kg i voopsto nemam apetit od nego go konzumiram inaku za noktite i kosata a pravam i maski od nego
     
  15. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    100
    Па јас знам дека е тој за слабеење тука прв пат слушнав дека го пијат за да се здебелат, па затоа ме интересираат резултатите.
     
  16. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    На моја другарка, која што е многу слаба и го препишаа да го пие за да и створи апетит. И навистина беше успешно. Така да јас знам дека е за дебелеење, односно за апетит. Но, сигурно има врска како го консумираш и со што го комбинираш, па на таа основа се дебелееш или слабееш. Ваљда :roll:
     
  17. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    За дебелеење не знам, ама колку добро влијае на кожата тоа е чудо. За еден месец лицето ќе ти биде како на бебе :)
     
    На JoelleSweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    Da vo pravo si I me samo liceto noktite kosata...
     
  19. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    јас во моментот пијам пивски квасец и сега за сега ми е супер имам многу повеЌе апетит и малку од малку се забележува разликата е сега незнам на моето пакување јас сто го купив пишува по 5 таблети да се пие дневно Што мислам дека е многу али јас пијам две сабајле две навечер, нисто не е штетен значи на природна база е 100% а покрај отварање на апетит исто така многу е добар за концентрација и за помнење покрај тоа Што е добар и за ноктите косата кожата
     
  20. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.052
    ма и 4 таблети ти се многу...доволно е до две најмногу на ден...
     
    На JoelleSweet му/ѝ се допаѓа ова.