1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пивски квасец

Дискусија во 'Диети' започната од askme, 17 март 2010.

  1. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    јас од пуста желба да се здебелам понекогаш ми се фаќа и по 5 таблети да испијам дневно али од утре ке намалам на по две, а да ен знаес дали има некои последицви ако поијам по повеЌе
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Nema negativni posledi ako pies po 5 na den. Majka mi porano piese doktor i imase odredeno doza prvite nedeli po dve na den, pa potoa se zgolemi na 4, pa na 6 dnevno.
     
  3. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    значи можам да си ја зголемам дозата уште хехехехее
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    тоа секој го знае дека и со витамини не треба да се претерува..остај доктори или други..ти кажав добро е до две на ден доволно ти е
     
  5. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    фала многу, иначе имам уште едно прашање :) јас во моментот пијам и пивски квасец и тие таблети центрум сто се викаат исто се полни со витамини и минерали, дали има везе затоа што пијам два вида витамниски таблети или нема врска
     
  6. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.051
    Центрум се витамини со минерали значи имаш како што и самата реклама кажува од А до Ш витамини :) ..и плус пивски..јас сум за тоа да се одлучиш за едно..како што ти пишав погоре не е добро со витамини да се претерува кога се од хемиски состав
     
  7. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    и на мене ми е тоа знам дека пивскиот квасец е 100 проценти природен, на природна база е а за ови центрум незанм ,али фала многу за советот, ке пијам првин само пивск квасец, па кога ке завшам со него ке се префрлам на центрум таблетите, и ако тогаш не се здебелам незанм хехехееххехехехе, фала многу, поздрав :hai:
     
  8. Lady-Mistique

    Lady-Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Читајќи ја дискусијава можам само да заклучам дека мојов пост можеби и ќе ги разочара девојките кои очекуваат промена на тежината во нагорна линија. :| Но сепак да го споделам моето искуство со пивскиот квасец :

    - Го пијам веќе еден месец (пивски квасец во форма на прав, Vitalia), секое утро две кафени лажички помешани со чаша јогурт.
    - Апетит одсекогаш сум имала, и тоа здрав апетит :lol: некоја промена на таа тема не забележав.
    - Продолжив да јадам онака здраво ко што знам, дури не се осетам сита... а некогаш и презаситена (најчесто кога веќе признавам :$ )...
    - Прекратив со физичката активност ради мојов изговор на презафатеност...

    Резултат: непроменета тежина :^) ... Како?! (Не дека не се радувам, уште тоа ми фали да се поправам!!! |( ... ама немам објаснување зошто не се поправив?! )

    Она што ме збуни е: Како тоа не се поправив кога физичката активност ја откажав, а продолжив да јадам повеќе од што е потребно?!

    Она што го имав како информација за пивскиот квасец е неговиот позитивен ефект на кожата, косата, ноктите... и како додаток на тоа е диететски производ. Но, насекаде алармираа на моментот на зголемување апетит.

    Пивскиот квасец почнав да го конзумирам заради мали недостатоци на кожата. И овде морам да признаам дека ефектот е забележителен. :rock: Не само кожата него видлива измена приметувам и со косата, стана екстремно мека и свиленкаста. Ноктите и без тоа ми беа цврсти.

    Она што сакав, го постигнав... Килажа не накачив... Why? Who knows... ама и тој момент за мене е позитивен... :)

    Како заклучок: Не откажувајте се од него! Сепак е природен производ, па дури и да и кај вас исто така не предизвика нагорна промена во тежината, ќе има други позитивни ефекти ;)
     
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    А кај мене па по месец употреба само на ноктите гледам промена...на лицето не баш... :( само ми излагаат такви глупави бубуљички ...у пм....којзнае што ми е више...а и глина пиев :( :(
     
  10. Lady-Mistique

    Lady-Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Enca.69, би ти редложила да не се одкажуваш сеуште... може зависи и од тоа во кој период во однос на месечниот циклус си започнала да го пиеш ;) ... Give it a try at least for another month or so, а послем пауза посекако ... По некое рогче секогаш ќе излегува, особено ако си личност која се стресува за се и сешто ... Глина немам пиено, ја имам ставано како маска (зелената глина) ама многу одамна и тогаш ми пријаше... Сега второ нешто што пијам е чаша свежо цеден сок, од било кое овошје или микс од овошја, секоја вечер... Може ги терам наопаку нештата, B vitamin насабајле a C vitamin навечер ... но што знам ...
     
  11. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    јас го пијам пивскиот квацес веке месец дена и има резултати не екстремни но ми се познава, пред да поЧнам да го пијам имав 47 а сега имам 48, едно кило али како сто викаат вредно :D јас сум многу слаба и тоа едно кило ми се познава, а право да ви кажам за косата кожата и ноктите немам некоја забележана промена накај подобро, мислам дека се е индивидуално, али важно да го конзумираме, нештети ништо, напротив, богат е со б витаминот и е 100% природен
     
  12. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    дали знаете колко време треба да се пие пивскиот квасец?
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Treba da se koristi mesec do mesec ipol
    Jas ke idam denovive da go nabavam pivskiot kvasec :)
    A moze li nekoj da mi kaze dali cul i ako znae nesto poveke za slednive proizvodi :
    merc apcinja
    oligovit vitaminski apcinja
    duovit vitamini

    ??
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    6.829
    Пол:
    Женски
    Немам пиено,ама имам слушнато дека пивскиот квасец помешан со пиво е за побрзо доаѓање на менструацијата,а исто така и дека е за мало дебелеење и збогатување на витамините :)
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    Ти ќе се хипервитаминизираш,па контра ефект ќе постигнеш...сериозно.
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.561
    А инаку дуовит се препорачуваат за мажи,жени кои се постари,олиговитот се ок,ама повеќе луѓе со кои имам зборено им создаваат сомачни тегоби,не знам зошто.Мерцот се супер.
     
  17. Bubble

    Bubble Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1

    ja gi kupiv oligovit i sega sakam da gi zemam pivski kvasec..inaku nemam pocnato so pienje..ke pocnam utre so pienje i so gnetenje epten za da se zdebelav =)
    inace moze da se zimaat oligovit i pivski kvasec zaedno?? ili mora edno pa drugo...
    tvoja preporaka?
    pozz :)
     
  18. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    пивскиот квасец се пие по 6 таблети на ден, во било која аптека да прашаш ке ти кажат, значи 3 пати по 2 таблети.
     
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Леле луѓе...многу, многу гадно :puke:
     
  20. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    И јас пијам пивски квасец но 1 апче на ден,5-6 некако многу се..