1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пивски квасец

Дискусија во 'Диети' започната од askme, 17 март 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Кај мен епивскиот квасец нема некое влијание врз апетитот, ама ми ја прави кожата на лицето многу убава :)
     
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јас почнав денес да ги пијам кажуваат дека се добри за кожата и косата а на килажата кај сите различно кај некои варира за нагоре кај негои за смалување па ќе видиме кај мене како ќе биде :D можеби нема да забележам ништо на килажата бидејќи постојано вежбам но ќе осетам според апетитот сепак велат дека се мн.добри па вреди да се пробаат а и воопшто не се скапи...
     
  3. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    Зашто би било штетно ако се користи повеке од месец ипол? Мислам не негирам, само сакам да знам :D
     
  4. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Девојки една моја другарка на школо земаше пивски квасец и од слаба се направи дебела.
    Затоа внимавајте.А таа го земала со цел да има поубава коса и нокти.
    Е сега нерви си кине поради тоа што наеднаш се здебели.
     
  5. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    А по колку дневно таблетки зимала???
     
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    влијаат многу врза апетитот јас престанав да ги пијам и покрај тоа што вежбам качив некое кило уффф ама го мразам тоа сега сум на диета мора да си ја донесам килажата како што треба оти ми смета и неубаво се чуствувам девојки внимавајте...
     
  7. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    јас баш сакам да качам некое кило плус =) а по колку пиеше на ден? и колку отприлика оброци јадеш??
     
  8. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ги пиев еден месец во врска со кожата не ми помогнаја лицето ми се исчисти од хлорамфениколот сега само си го негувам а и на ноктите и косата не осекам некоја разлика важно апетиот ми се зголиме многу цело време имав потреба да грицкам нешто да јадам што никогаш не ми се случвало главен оброк ми е ручекот поручвам кога како и речиси никогаш не вечерам многу ретко ако го прескокнам ручекот додека ги пиев апчињата дури оброците ги зголемив имав апетит голем и во теретана одам 3 до 4 пати во неделата и пак качив 3 кила ужас ме фати ги прекинав и повеќе нема да ги пијам никогаш ако си за зголемување на килажата повели :) верувам дека ќе имаш ефект
     
  9. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да се здебелам едно 10 кила
    дали брзо се дебелее или многу е споро?? и дали брзо се забележува
    ги читав погорните постови и сеа не ми е јасно дали е за дебелеење или за слабеење.
    Јас прашав во аптека и ми кажаа дека е за дебелеење.
    Ако знаете уште некој друг начин за брзо здебелување ве молам кажете иначе јас имам многу слаб апетит
    ве молам кажете незнам веке што да правам
     
  10. happynessss

    happynessss Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    18
    Една девојка знам дека пиеше пивски квасец и мислам дека и помогна, за месец и пол имаше качено килажа
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Јас скоро почнав да го пијам.
    На пакувањето пишува да се зимаат по 2 таблетки, 3 пати на ден. Ама јас не се придржувам до тоа, и пијам само еднаш на ден по 2 таблетки.
    Не сум приметила промена во апетитот. Може е рано.
    Ќе продолжам да ги пијам уште некое време, па ако забележам разлика во нешто ќе пишам.
     
  12. LadyDaget

    LadyDaget Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    23
    да прашам за овие апчиња потребно е да се со препорака од доктор или може во аптека само да се оди и да се купи, а досега ги немам пиено ... фала однапред позз ;)
     
  13. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Може да се земат во аптека, без лекарски рецепт (витамини се)
     
    На LadyDaget му/ѝ се допаѓа ова.
  14. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Мене ми требаат за здебелување, да се здебелам едно 10 кила :lol:
    и за нокти пошто ми се листаат :worried:
    од утре ќе почнам по 3 на ден, за колку време ќе има резултати? :?:
     
  15. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    А колку чини пивскиот квасец? една другарка ме прашува па и треба за да се здебели ко костур е :worried:
     
  16. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Каде го купувате пивскиот квасец ама во прав? Последниве 5 дена го барам по маркети и аптеки и никако да го најдам :( Help!
     
  17. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833

    Едно апче е 0.6 денари
    така да за 60 денари добиваш 100 апчиња .
     
  18. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски


    Јас досега многу пати сум пиела пивски квасец и се беше во таблети, значи поголемки така, со некој чуден мирис. А пивски квасец во прав, искрено, не сум сретнала, а може и има незнам, јас секогаш земам таблети.
     
  19. shururup

    shururup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    36
    Знам дека се изработува и во прав и се меша со јогурт,млеко и сл. ама неможам да го најдам :worried:
     
  20. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не го оправдувам користењето пивски квасец, ама го ублажив мислењето дека е штетен, па си купив зошто ми треба и за коса, нокти и кожа а најмногу за дебелеење. Е сега, од аптеката кај што купив имаа 3 врсти јас го зедов пакетчето со витамини Б, Бетавитамин се вика. Има 40 таблети за 125 денари и пишува дека се пие 1 таблета дневно. Чудно! Некој што се разбира нека ми објасни, нели беше 3х2=6 таблети дневно?
    Во друга аптека пак, големо пакување 375 таблети имаше за 200 и нешто денари, се зезнав. Кога ќе ги потрошам овие, тоа ќе го купам. Упатете ме како да ги пијам таблетиве, испив 2 за денес но дали да пијам уште 2пати по 2 или треба 1 како што пишува? Збунета сум, а планирам да ги пијам континуирано до крај на април.