1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пивски квасец

Дискусија во 'Диети' започната од askme, 17 март 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    ^ Твоите не се баш таблетки од браншата на оние апла пивските, т.е. воопшто не се.
    Тоа ти се Б-витамини со ред други минерали и додатни витамини.
    Чим се пијат еднаш, такви се - јас оние малецките Б-комплекс црните ко бони топ ги заменив пред скоро две години со овие и тврдам дека се поквалитетни, ама не се на база на пивски квасец.
    Инаку, супер се за ноктите и косата, пиј си ги, нема да ти штетат.
    И се пијат само еднаш дневно.
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас еве пијам скоро 2 месеца али не редовно..првиот месец редовно но сега кога како...и невидов ни килце ни коса нисто...јас ги имам оние германските ..
     
  3. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Пишува на нив Пивски квасец Бетавитамин (со Б-витамини), кога побарав пивски квасец овие пакетчиња ми ги дадоа и жената ми рече само тие ги имаат засега а имало многу врсти, со железо, со цинк ми се чини, во вид на капсули, прав итн. Значи пивски квасец се, само не тој стариот што го знаеме сите. А тој обичниот што пишува само Пивски квасец на него е тој другиот 375 таблети што напишав погоре...
    Од овие дур ги потрошам решив да пијам по 2 на ден, а ќе ги купам и другите па со другите ќе продолжам овие нека си седат за онака...
     
  4. JoelleSweet

    JoelleSweet Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    4
    jas pocnav da pijam PIVSKI KVASEC od vcera pa da vidime sto kje bide....edvaj cekam :D :D inaku sum 168 cm so 40 kg i nemam zdravstveni problemi, a apcinjata gi pijam isklucivo za ZDEBELUVANJE ! :D
     
  5. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    а во која аптека го кути?
     
  6. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    а јас плачев кога имав 45 кила со 1 68цм
     
  7. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.845
    По колку на ден се пијат?Инаку ако може некој да ми каже дали се добри од виталиа капсулите со пивкси квасеш?Благодарам..
     
  8. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.845
    Пијам јас од капсулите некогаш заборавам,некогаш по 15 на ден,еднаш испив и 20 и нешто..
    Ноктите и косата се забележува дека растата побрзо ама тоа е за 1 милиметар за 3 недели,ете кај мене толку,а сакав да прашам , пивкси квасец во прав колку мг да земам и по колку се пие ?
    Благодарам однапред. :*
     
  9. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.348
    Допаѓања:
    125.770
    Почнав да си пијам пивски квасец и заедно со него ми се врати и кандидата во голема мера :envy: аман веќе.А ми го препорачаа,слабечка сум а и богат е со витамин Б и сега незнам што да правам да го прекинам или не :wasntme: а пресрекна си бев ај реков ке си ставам некое килце :lol:
     
  10. missSunshine

    missSunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Направив мало истражување во врска со пивскиот квасец и дојдов до следниот заклучок. Во пивскиот квасец го нема целиот спектар на Б комплекс витамините. Тој не го содржи витаминот Б12 (коболамин) кој всушност предизвикува зголемување на апетитот. „Б12 (коболамин). Го зголемува апетитот и помага во превенцијата од анемија. (извор http://www.femina.mk/здравје/витамини-и-минерали/витамини-б )
    Одредени производители на пивски квасец дополнително го додаваат витаминот Б 12 во производот за да биде застапен целиот спектар на Б комплекс витамините. Па според некоја логика оној пивски квасец кој нема додатоци односно плус витамини не би требало да предизвика зголемување на апетитот, а со тоа и здебелување на лицето кое го конзумира. Затоа барајте на опаковката точно кои витамини се застапени се со цел да можете да ги искористите придобивките на пивскиот квасец за поубави нокти, кожа и коса, а притоа да не се здебелите. :) А додека оние кои сакаат да го користат за накачување на телесната тежина нека побараат со дополнително додадени витамини односно витаминот Б12.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    јас пиам и има резултати навистина го купив 530 ден. со 500 таблети на Amos Vital,германска фирма го пијаам во енормни количини.. по 10 таблети на ден :)
     
  12. choko

    choko Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    324
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Да бе прашам која цена е пивскиот квасец?
     
  13. CrnceSK

    CrnceSK Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    59
    околу 400 или 500 ден има 500 таблети земи многу е корисно , кожа коса , сите витамини абе сексои
     
  14. missSunshine

    missSunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    9
    Јас го пиев на ESI - италијанска фирма го има во Зегин. 375 таблети се во едно кутивче, и цената е околу 200 и нешто денари.
     
  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.783
    Допаѓања:
    23.044
    Пол:
    Женски
    Сум го пиела за Б витамин,но не го пиев за долго бидејќи ги зголемува килцата престанав :)
     
  16. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Значи вака, ја парарелно си држам диета и пијам пивски квасец.Апетит не зголемува барем кај мене.Пијам по 3 пати на ден по пет таблети, што значи 15.Го пијам пред се за косата и ми расне ненормално. ЈА се надам дека до декември ке имам коса до гз, со оглед на тоа дека секој месец косата расне по 3 цм од него пијам мн вода.Само во диетата вика да не внесувам јаглехидрати а во пивскиот квасец ги има и сеа ... Прво мислев нема да функционира, слабеам да , ама мн бавно :$ И ја го пијам тој од Амос Витал го купив 470 ден од аптека со 500 таблети и мислам дека нема никад да го прекинам.Ја и пред тоа си имав нежно лице ко на бебе ама и сеа ми е така , така да ... Пред се го пијам ради косата и навистина е за респект :angel:
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.785
    Допаѓања:
    5.132
    Пол:
    Женски
    Ги пијам овие, како додаок во исхраната. Пишува 3 пати по две апчиња, али јас пијам 2 пати по две. Лицето ми е за нијанса почисто, а немам воопшто зголемен апетит. Косата ми расте споро како и обично, а ноктите ги чувствувам поцврсти. Инаку читав дека требало да се пијат 5 месеци за да се исчисти лицето со помош на квасец, така што бидете трпеливи, сигурно истото важи и за другите причини поради кои ги користите :)
    [​IMG]
     
  18. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.611
    Допаѓања:
    13.299
    Пол:
    Женски
    Истиве и јас ги пиев, косата мене ми растеше побрзо, немав зголемен апетит и мислам дека уште повеќе ослабев. :D Така да, овие воопшто не се за здебелување и зголемување на апетитот. Сега ми е криво што плеснав толку пари за нив, а ми остана цело такво дали 20 испив.. :lol:
     
  19. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Истите се , да.Треба си време како за се , так и за тоа.Јас дефинитивно нема никад да ги прекинам :!:
     
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.348
    Допаѓања:
    125.770
    Јас ги пијам овие,не ми влијаат воопшто на апетитот,но добри се за нервниот систем,косата,лицето.
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      10,1 KB
      Прегледи:
      102