1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пивски квасец

Дискусија во 'Диети' започната од askme, 17 март 2010.

  1. M-1207

    M-1207 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Јас па имам слушнато дека некои пивскиот квасец го користат за време на диета...
     
  2. vekickaang

    vekickaang Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    A jas pak imam drugo prasanje. Dali pomaga pri nervna napnatost? Ima li nekoj takovo iskustvo?
     
  3. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Зедов пивски квасец и во аптеката ми рекоа да земам 3пати на ден по 5таблети. Некаде имав читано дека се земаат 3пати по 2таблети.
     
  4. vekickaang

    vekickaang Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Pa site izgleda razlucno se pijat. Ovie sto jas gi pijam pisuva po edna na den.
     
  5. Baba1704

    Baba1704 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    jas piev ''merz'' 3meseca i ne vidov nikakva promena . otposle razbrav deka otvorale apetit navodno doktor toa go kazal. a jas pa se cudev od sto ; ne da prethodno nemav apetit. tuku i kosata mnogu mi opadna a nikoj vo semejstvoto nema ni prokelav . jas naprotiv kako i majka mi imav mnoguuuuu gusta jaka i kvalitetna kosa sto i kade pogresiv nemam poim - care ili iskustvo
     
  6. Baba1704

    Baba1704 Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    jas edno vreme piev pekarski kvasec taze onoj vo kocki. go piev edno 6 mes. i dobro mi vlijaese na tenot naj mnogu se primetuvase i na nervite[za licnosta sto prasuvase] ova go kaza farmacevtkata od ''alkaloid'' na mtv uste pred mnogu godini mozebi 10g.rece deka naj zastapeni naj koncentrirani i prirodni b vitamini vi se a plus i naj eftini. ako nekoj saka ke mu objasnam kako se pie ne e nisto komplicirano
     
  7. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Незнам зошто овде се коментира дека таблетите од пивски квасец дебелаат , јас ги пијам два месеци и ослабев мн во обем
     
  8. AnNnNiI

    AnNnNiI Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1

    здраво...дали може да ми кажеш како го пиеше пекарскиот квасец? :)
     
  9. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
  10. Alexandraaa123

    Alexandraaa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    9
    Јас со години пијам таблети пивски квасец. Почнав да ги пијам со цел да качам некое килце. Првите две до три недели качувам по 2-3кг и потоа додека ги пијам си стојам на таа килажа, кога ке престанам пак ке си ослабнам. Правам пауза од месец,два па пак си купувам. Инаку косата и ноктите стварно пребрзо ми растат додека ги пијам.. Инаку мене ми кажаа да пијам три пати по три додека јадам, па така и ги пиев, но ова важи за тие што се по 400 или 500 таблети во кутија. Има едни по 20 што се, тие се пијат по едно на ден затоа што се појаки (зависи од која фирма се).
     
  11. Fitteen

    Fitteen Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Ги има сите Б витамини ама баш тој што ми треба Б-12 го нема. Знаете некој суплемент со Б-12 да ми препорачате?
     
  12. LittleGirl626

    LittleGirl626 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Сакам и јас да купам пивски квасец но во таблети..
    Може ли некој да ми опише како изгледа пакувањето .. и кога ќе отидамм во аптека што да кажам само дека пивски квасец ми треба или треба да додадам нешто???
     
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @LittleGirl626 Во аптека можеш да ги побараш како таблети пивски квасец или таблети Betavitevit од кои во едно пакување има 4 ленти со по 10 таблети. Цената е околу 140 ден. и најчесто не ги делат по една лента.
     
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Пакувањето е како картонска лименка. Ќе кажеш само пивски квасец за пиење и ќе знаат.
     
    На LittleGirl626 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. nancyyy

    nancyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    191
    Во зегин прашав да ми дадат некој таблети за коса , и ми рече дека пивскиот квасец е добар и го земав овој , мислам дека беше 270 ден. не сум сигурна,, и приметив дека не ми опаѓа веке и плус повише влакна имам по тело и брзо растат!!
     

    Прикачени фајлови:

  16. blondinka0530

    blondinka0530 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Пивскиот квасец е богат со Б- витамини, а Б-витамините се добри за косата,кожата и ноктите.Во зависност од тоа каков е производот од која фирма е има различни концентрации на Б-витамините, затоа треба да се земаат по препорачаната дневна доза, некои е пијат еднаш на ден-кај тие има поголеми концентрации на витамините, други пак се пијат почесто заради помалите концентрации.Без оглед на тоа што се витамини има негативни ефекти ако ги пиете повеќе од тоа што треба!
    Б-витамините не можат да ве здебелат, но го отвараат апетитот па ако внесувате повеќе храна ќе се здебелите, ако не нема без оглед на тоа што го пиете.
    За слабеење не се користи но се користи за време на диети, посебно протеинските затоа што тогаш имате недостаток на витамини заради тоа што не јадете овошје, леб и други јх кои сепак му се потребни на организмот.
    Да можете да имате многу несакани ефекти ако користите 2 видови на витамини, проверете што содржат тие витамини и нивната концентрација.
     
  17. Siki16

    Siki16 Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Му има ли на некој помогнато пивски квасец за акни флеки и мрсна кожа? И дали навистина косата станува погуста ?
     
  18. Вештерката

    Вештерката Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам кои делови ви се здебелија одкако конзумиравте пивски квасец?Во стомак,нозе,каде највише оди?
     
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Како ти е конструкцијата така ќе се поправиш. Нема врска тоа со апчињата. Они може само да ти отворат апетит.
     
  20. Вештерката

    Вештерката Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Благодарам