1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиење вода за време на вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Eci98, 8 април 2013.

  1. LightSpirit

    LightSpirit Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Значи тие рекла казала муабети дека не чини да се пие вода оставете ги, просто е, кога правите кардио вежби: точак, степер, лента за трчање, орбитрек или што и да е, телото се загрева, ги користи сите течности што ги има складирано за да се олади и да ја одржува нормалната телесна температура, затоа се потиме. За да не дојде до дехидрација, пијте вода некои гледам и зелен чај пијат место вода ама за тоа немам мислење, сепак вода си е вода. Вежби како стомачни ради специфичноста, бараат малце да се возджите пошто може да ви дојде тешко, ама од една голтка ништо нема да би се деси. Внесувајте големи количини на вода, постојано не само за време на вежбање, добро е за телото и за здравјето.
     
  2. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Обавезно пијам вода за време на вежбање!Само пред да правам стомачни или кардио вежби како што се степер,орбитрек или трчање избегавам да пијам бидеќи ми доаѓа тешко и не можам да извежбам како што треба,но кога ќе ми се стабилизира телото после вежба обавезно надохнадувам!
    Премногу е битна водата и како што кажаа погоре не само за на вежбање туку и општо бидеќи знаеме дека скоро никој не се придржува до правилото 2-3 литри вода на ден освен на лето но треба да се пие барем 1 литро и итоа како влијае на здравјето а и на целулитот :!:
     
    На IvanaDzubre му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elence132

    elence132 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    105
    Јас пијам литро ипол вода додека вежбам саат ипол
     
  4. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121
    Нормално дека пијам вода..па доколлку вежбам кардио и не пијам вода ке цркнам на лице место :^) :lol: вода и ја колку знам колку поише толку подобро нема ништо лошо во тоа!!!
     
  5. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Па ја ако не пијам вода додека вежбам ќе цркнам. :D
    После секоја вежба обавезно пијам 2-3 чаши вода. :lol:
     
  6. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    Додека вежбам на орбитрек не пијам вода воопшто (иако ми се пие :D ) имам пробано и да пијам ама потоа стомакот ме боли и неможам да продолжам да вежбам :|
     
  7. Mrs.Carter

    Mrs.Carter Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Додека се вежба не се пиело вода бре бре.Ајде умри за вода.Пијам вода јас не сета наеднаш после да неможеш да се мрднеш , полека голтка по голтка.За да ти згасне жедта.
     
  8. Strumfeta17

    Strumfeta17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    130
    Секако дека пијам вода додека вежбам, но не она пиење полља литар на екс, туку пиење по малку, за да не дехидрира организмот а и да не претераш и да го оптовариш организмот.
    Инаку која би била целта на вежбањето ако го исцрпиш организмот го дехидрираш и потоа наеднаш го наполниш со вода?
     
  9. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    После секоја серија пијам по некоја голтка,
    После завршена вежба одмарам минутка, две и тоа вклучува пиење вода, само кога правам стомачни не пијам зошто ми смета за вежбање.
    Пијам 750мл. во текот на вежбањето, би можела и повеќе но не можам да влечкам кило шише со мене
     
  10. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    И да треба и да не треба да се пие вода, јас ПИЈАМ. Иначе не можам да издржам, многу брзо ќе дехидрирам.
     
  11. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Пијам вода и додека вежбам и после вежбањето.
     
  12. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    На ден пијам по 1 ипол литар вода во просек.
    Но, тоа умерено го распоредувам за да немам тегоби. Значи ако треба да почнам со вежбите во 12 часот, јас пијам пред да почнам, и ја довршувам откако ќе завршам.
    Се обидувам да не пијам дур вежбам бидејќи така подзастанувам и ја губам рутината. :)
     
  13. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    За време на вежбањето пијам вода на 2 вежби, а пијам и после тренинг..
     
  14. mariolet

    mariolet Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    18
    Ако не се напијам вода мислам дека ке си умрам.А после вежбање :sweat: една чаша чај.
     
  15. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.369
    Допаѓања:
    9.304
    Пол:
    Женски
    Не, никако после вежбање само 5 минути после вежбањето. Не е добро за срцето :sweat:
     
  16. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Убаво е да се пие вода во тек на вежбање, за да не се дехидрира. По препорака на поранешен фитнес тренер, секогаш покрај себе освен крпа, нормално, си имам и шишенце со вода. Понекогаш растворам и шумлива таблетка Magnesium, за да немам проблеми со грчеви во мускулите.
     
    На alana95 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Мора да се пие вода за време на вежбање..Колку толку,барем по една-две голтки треба. :)
     
  18. Matea Ballerina

    Matea Ballerina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    510
    Пол:
    Женски
    На балет на нас не ни даваат да поеме вода, а имаме проби и по 3 или 4 саати. Не ни даваат затоа што се загреваме, а после загревањето ако пиеме вода ќе ни се оладат мускулите и може да преместиме нешто, да се повредиме