Пиење вода за време на вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Eci98, 8 април 2013.

 1. LightSpirit

  LightSpirit Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Машки
  Значи тие рекла казала муабети дека не чини да се пие вода оставете ги, просто е, кога правите кардио вежби: точак, степер, лента за трчање, орбитрек или што и да е, телото се загрева, ги користи сите течности што ги има складирано за да се олади и да ја одржува нормалната телесна температура, затоа се потиме. За да не дојде до дехидрација, пијте вода некои гледам и зелен чај пијат место вода ама за тоа немам мислење, сепак вода си е вода. Вежби како стомачни ради специфичноста, бараат малце да се возджите пошто може да ви дојде тешко, ама од една голтка ништо нема да би се деси. Внесувајте големи количини на вода, постојано не само за време на вежбање, добро е за телото и за здравјето.
   
 2. Be-yO-nCe

  Be-yO-nCe Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  5.292
  Пол:
  Женски
  Обавезно пијам вода за време на вежбање!Само пред да правам стомачни или кардио вежби како што се степер,орбитрек или трчање избегавам да пијам бидеќи ми доаѓа тешко и не можам да извежбам како што треба,но кога ќе ми се стабилизира телото после вежба обавезно надохнадувам!
  Премногу е битна водата и како што кажаа погоре не само за на вежбање туку и општо бидеќи знаеме дека скоро никој не се придржува до правилото 2-3 литри вода на ден освен на лето но треба да се пие барем 1 литро и итоа како влијае на здравјето а и на целулитот :!:
   
  На IvanaDzubre му/ѝ се допаѓа ова.
 3. elence132

  elence132 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  105
  Јас пијам литро ипол вода додека вежбам саат ипол
   
 4. stojanovskata

  stojanovskata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  473
  Допаѓања:
  122
  Нормално дека пијам вода..па доколлку вежбам кардио и не пијам вода ке цркнам на лице место :^) :lol: вода и ја колку знам колку поише толку подобро нема ништо лошо во тоа!!!
   
 5. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.398
  Пол:
  Женски
  Па ја ако не пијам вода додека вежбам ќе цркнам. :D
  После секоја вежба обавезно пијам 2-3 чаши вода. :lol:
   
 6. Saki15

  Saki15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  142
  Додека вежбам на орбитрек не пијам вода воопшто (иако ми се пие :D ) имам пробано и да пијам ама потоа стомакот ме боли и неможам да продолжам да вежбам :|
   
 7. Mrs.Carter

  Mrs.Carter Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  109
  Пол:
  Женски
  Додека се вежба не се пиело вода бре бре.Ајде умри за вода.Пијам вода јас не сета наеднаш после да неможеш да се мрднеш , полека голтка по голтка.За да ти згасне жедта.
   
 8. Strumfeta17

  Strumfeta17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  130
  Секако дека пијам вода додека вежбам, но не она пиење полља литар на екс, туку пиење по малку, за да не дехидрира организмот а и да не претераш и да го оптовариш организмот.
  Инаку која би била целта на вежбањето ако го исцрпиш организмот го дехидрираш и потоа наеднаш го наполниш со вода?
   
 9. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  После секоја серија пијам по некоја голтка,
  После завршена вежба одмарам минутка, две и тоа вклучува пиење вода, само кога правам стомачни не пијам зошто ми смета за вежбање.
  Пијам 750мл. во текот на вежбањето, би можела и повеќе но не можам да влечкам кило шише со мене
   
 10. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  3.456
  Пол:
  Женски
  И да треба и да не треба да се пие вода, јас ПИЈАМ. Иначе не можам да издржам, многу брзо ќе дехидрирам.
   
 11. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.405
  Пол:
  Женски
  Пијам вода и додека вежбам и после вежбањето.
   
 12. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.257
  На ден пијам по 1 ипол литар вода во просек.
  Но, тоа умерено го распоредувам за да немам тегоби. Значи ако треба да почнам со вежбите во 12 часот, јас пијам пред да почнам, и ја довршувам откако ќе завршам.
  Се обидувам да не пијам дур вежбам бидејќи така подзастанувам и ја губам рутината. :)
   
 13. SuperGirl8

  SuperGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  За време на вежбањето пијам вода на 2 вежби, а пијам и после тренинг..
   
 14. mariolet

  mariolet Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  18
  Ако не се напијам вода мислам дека ке си умрам.А после вежбање :sweat: една чаша чај.
   
 15. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.590
  Пол:
  Женски
  Не, никако после вежбање само 5 минути после вежбањето. Не е добро за срцето :sweat:
   
 16. SwanMay

  SwanMay Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  836
  Допаѓања:
  4.462
  Пол:
  Женски
  Убаво е да се пие вода во тек на вежбање, за да не се дехидрира. По препорака на поранешен фитнес тренер, секогаш покрај себе освен крпа, нормално, си имам и шишенце со вода. Понекогаш растворам и шумлива таблетка Magnesium, за да немам проблеми со грчеви во мускулите.
   
  На alana95 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Мора да се пие вода за време на вежбање..Колку толку,барем по една-две голтки треба. :)
   
 18. Matea Ballerina

  Matea Ballerina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  На балет на нас не ни даваат да поеме вода, а имаме проби и по 3 или 4 саати. Не ни даваат затоа што се загреваме, а после загревањето ако пиеме вода ќе ни се оладат мускулите и може да преместиме нешто, да се повредиме