1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пилатес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Viiiiip, 11 јануари 2010.

 1. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  399
  Ќе ве замолам да ми дадете мислење за пилатесот. Дали некој одел? Како е задоволен? И дали познавате некој прилатес центар во Аеродром/ Ново Лисиче, во близина на Веро Аеродром....

  Однапред ви благодарам... :D
   
 2. monikaa

  monikaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  26
  PODOBAR EFEKT IMA AKO SI VEZBAS DOMA SAMA NA NEKOJA MUZIKA OTKOLKU PILATES ....:)
   
  На bube * му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Deaa

  Deaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Jas sum idela i na aerobik i na fitnaes i sum vezbala dosta i te sovetuvam da odis na pilates zasto ima golemi rezultati i sekoj muskul od teloto ti se zategnuva no sepak treba da znaes sto sakas ... Ako sakas da gi zgolemis muskulite bez da go toniras telototo togas odi na fitnaes ,,, ako sakas da go toniras teloto i da se zategnes odi na pilates ... Sepak treba upornost i cesto vezbanje
   
 4. maga

  maga Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  da da, vo skopje ima pilates power house...
  se naoga na ul.debarca br.44
  instruktor e irina mitevska 070 542-440
  sekoj den od 16 casot.
   
  На Just.....Someone му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  A vo koja naselba e ova ic nemi teknuva aj pisi pls
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Oдев на пилатес, добар е, само ако одиш подолг период, си истрајна во вежбите и што е најважно - правилно да ги правиж вежбите, а не половично, ради реда. Убав е за зацврстување на мускулатурата. ;)
   
 7. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Epa vaka jas imam ideno samo na aerobik porano i sega sakam pak da pocnam da vezbam ama neznam sto e najdobro inaku nesakam da oslabam ok mi e tezinata duri mozda sum i slabicka malku ama kozata onaka mi e otpustena i muskulite sakam da gi zacvrstam i da go oblikuvam teloto bez da simnam na kilaza i dali da pocnam so aerobik ili pilates i dajte preporacajte nekoi vakvi centri vo Skopje vo Centar
   
 8. caki4ka

  caki4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, да не може некој да каже дали со пилатес се зголемуваат мускулите или само се затегнуваат. Конкретно ме интересира за листовите- сакам да ми бидат поголеми па не знам дали да почнам на пилатес, и имате ли поим каде има и колку пари е ? фала
   
 9. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Мислам дека подобар ефект за зголемување на мускулите има фитнесот. Пилатес може да си вежбаш и дома со вежби симнати од интернет. Може само да си купиш топка (околу 1200 денари) и да не плаќаш инструктори кои месечно чинат исто толку, а така вежбаш само 2-3 пати неделно. Дома си е дома-вежбаш кога сакаш и колку сакаш :)
   
 10. Mononoke

  Mononoke Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Часови пилатес!

  Можеби некој знае дали има студио за пилатес вежби во близина на Центар или Кисела Вода? Знам дека fitforfun не работат летно време, а тоа на ул. Дебарца има летно работно време кое не ми одговара. Please, do tell! Фала однапред.
   
 11. morkov4eto

  morkov4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  јас одам на пилатес веќе месец дена и баш ми е онака топ,после вежбањето чувствувам многу енергија а и многу се затега телото и мислам дека не е исто да вежбаш дома сама и да вежбаш со инструктор бидејќи дома малку ако те заболи или ако се замориш одма престануваш а со инструктор кога ке бидеш нема неможам :)
   
 12. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  399
  А каде одиш на пилатес? Колку плаќаш??? Јас сакам да се зацврстам, не сум дебела, нормална килажа, ама сакам да ги зацврстам мускуливе...
   
 13. morkov4eto

  morkov4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  9
  Во Драчево...Инструкторката се вика Вале.Сега од септември ке има и латино танцови со аеробик..А инаку 80 денари е од час..И баш добра работа е пилатесот за зацврстување :)
   
 14. Shtrumfche

  Shtrumfche Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, jas isto se interesiram za pilates, no vo Drachevo, dali kje mozhe nekoj da mi go pishe br. na instruktorkite po pilates ili zumba aerobik. Blagodaram mnogu.

  Pozdrav.
   
 15. Schneewitchen

  Schneewitchen Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  jas sakam da idam na pilates ama ziveam u aerodrom i baram tuka blisku biser ili novo lisice
   
 16. Schneewitchen

  Schneewitchen Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  ako znaete nesto pisete :) fala
   
 17. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.674
  Допаѓања:
  252.045
  Пол:
  Женски
 18. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  122

  Пилатес во домашни услови е само за најупорните, верувајте имам пробано и воопшто не е исто како кога се вежба во сала со професионалец. Сепак надзорот е многу битен! Инструкторот од ДВД ќе ти ги покаже вежбите да- но не слуша и не гледа па никој неможе да ти гарантира дека ги правиш правилно..а за да процениш сама, треба да вежбаш со огледало пред тебе, но дури и тогаш може да мислиш дека мали модификации на вежбите- ништо страшно. Но токму поради тие мали модификации ( полуисправени нозе, искривен грб, подигнат задник место спуштен) многу влијаат на целната група мускули што би требало да се вежбаат а место нив ние вежбаме друга група мускули, или пак воопшто да немаат влијание.

  Велам за најупорните затоа што ко прво да вежбаш сам без друштво е досадно, а и секогаш сме "зафатени" со нешто, па нема време..( само што се вратив дома, па ми се јаде, па со полн стомак не се вежба ај ќе почекам некој саат.. по саат два паѓаат лисјата..)


  Еве јас одам на пилатес месец и пол, што не е многу но ефектите веќе се познаваат. Видно се истенчуваат мускулите, посебно на нозете, а стомакот ми е постегнат. Но сепак за тие што се мачат со вишок некое килце, ко јас, мора да сменат нешто во исхрана затоа што ако продолжите да јадете се и сешто не верувам дека ќе има видни ефекти..може да се затегнат мускулите но срамежливо скриени под салцето :) ]:)

  Исто така ако почнете да вежбате, не престанувајте по еден месец, само затоа што фармерките почнале да пукаат на вас, па си викаш ако по еден месец е вака, за 5, 6 билдер! Тоа е зашто напочеток мускулите отекуваат, набабруваат, па ако продолжиш да вежбаш ќе се истенчат а ако престанеш остануваат такви ( ова ми е совет од инструкторката не е измишљотина :D )
   
  На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
 19. alisa222

  alisa222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  46
  Знае ли некој каде има Пилатес во населба Карпош 2 ,ама после 7 ч да бидат часовите и ако може да пише број за да се информирам или да ми каже точно каде се наоѓа и колку чини месечно. :)
   
  На RSG му/ѝ се допаѓа ова.
 20. NelChe

  NelChe Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  277
  Охриѓанки, дали знаете каде има пилатес во Охрид??? Два месеци прашувам, ама ич ништо... :worried: