Пилатес

Дискусија во 'Фитнес' започната од Viiiiip, 11 јануари 2010.

 1. AnаR23

  AnаR23 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Да, тоа е ок, така и правам, но на пилатес инструкторот не му е задачата само да покажува вежби, треба правилно да те постави, стречинг, техника на изведување на вежбите и сл да се правилно изведувани, бидејќи во спротивно, се случуваат разни повреди. Во Германија, многу се водеше сметка за истото, кај нас, на вежбач ќе му се слоши и на инструкторот одговорот е, ништо напиј се вода. Во Германија, задача на иснтрукторот е и да го следи телото на вежбачот до каде му се границите: еластичност, кондиција, јачина и сл.
   
 2. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.000
 3. monyzz

  monyzz Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Ми треба совет.
  Вчера почнав со пилатес за прв пат меѓутоа неможев некои вежби да ги направам многу ми беа напорни и тешки.
  Почетник сум.
  Незнам дали да продолжам бидејќи ми беше многу тешко.
  Сакам да ми кажете дали само на почеток е вака и после се навикнуваш или е до мене?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  3.972
  Допаѓања:
  3.201
  Пол:
  Женски
  Јас кога вежбав ми беше претешко. Пола од вежбите не можев да ги правам, но со тек на време се навикнав. Не се форсирај премногу. Најдобро обиди се да ги правиш сите вежби, но не цела серија. После месец дена ќе се привикнеш и ќе биде се подобро. Само не се откажувај и нека не ти биде незгодно од другите, бидејќи некои од нив вежбаат со месеци, па и години. :)
   
  На monyzz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. monyzz

  monyzz Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  фала ти Elence93 ми требаше ваков поттик:l:
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AnаR23

  AnаR23 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Пилатесот е систем на вежби, кој е прилагоден на индивидуалните можности (кондиција, еластичност, издржливост) и токму затоа е совршен. Не смее да ги надминува границите на телото, воспаленија, замор и слично не е дозволено. Јас, на пример, го пратам секој вежбач како диши, дали се вцрвенува, дали ги грчи мускулите и сл, исто така водам во тетратка евиденција, кој до кој степен стигнал, кои му се предности и кои слабости и никогаш немало нус појави од вежбањето.
   
  На eta и monyzz им се допаѓа ова.
 7. anib

  anib Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Здраво женски, сакав да ве прашам дали некој оди на пилатес во Тринити (Trinity), дали сте задоволни, колку трае еден час, и дали е соодветно и за почетници.
  ❤❤
   
  На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Atropa

  Atropa Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Предлог пилатес во Ново лисиче? Благодарам
   
 9. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Дали некој оди во фитнес станица кај олимписки? Ме интересира за пилатес-микс часовите.. Во истиот влез за олимписки базен е?
   
  На senjorita-v и didisi им се допаѓа ова.
 10. Arja

  Arja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Дали имате искуство со некоја андроид апликација или специфичен канал за пилатес на јутуб? Разгледав и има мал милион видеа ама бидејќи сум почетник би сакала да почнам правилно. Секое искуство е добредојдено! Фала!
   
 11. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.000
  Сакам да одам на пилатес, или аеробик. Првична цел ми е да ослабам околу 7 кг. Со што сте имале подобар ефект за слабеење? Пилатес или аеробик?
   
 12. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  3.972
  Допаѓања:
  3.201
  Пол:
  Женски
  Повеќе резултати има од аеробик, бидејќи повеќе се потиш, додека пилатесот е повеќе за оформување и зацвснување.
   
  На LadyR му/ѝ се допаѓа ова.
 13. coolgirl123

  coolgirl123 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Јас вежбам во фитнес станица скоро 3 месеци,
  Идам на часови кај Рената пилатес,
  Фитнес центарот е од десната страна на олимписки има знак , ќе се снајдеш
  пред тоа имам вежбано Аеробик ама на друго место, ослабев со аеробикот да ама сега сакам да се затегнам и почнав да идам кај Рената,
  Немам лош збор за неа премногу е фина, добра , ги прави интересни часовите и вежбите,(не вежбам прв пат и знам како треба да тече еден добро осмислен час) стварно се осеќа разлика на телото , секако вежбањето треба да го комбинираш со здрава исхрана. ако не се храниш здраво џабе е вежбањето :)
   
  На senjorita-v и BonBonche123 им се допаѓа ова.
 14. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  фала ти многу :l:
   
  На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  712
  Допаѓања:
  2.324
  Пол:
  Женски
  И јас одев на пилатес кај Рената плус и колешка ми е од факс одлична е :D
   
 16. coolgirl123

  coolgirl123 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Сега нема веќе да држи часови во Фитнес станица:| , ќе иде на друго место во Профитнес
   
  На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  оф а освен неа, од таму некој да ми препорачате, зашто нели ќе си оди..
   
  На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. coolgirl123

  coolgirl123 Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  107
  Пол:
  Женски
  Има уште 2 инструкторки таму Јана и Ангела, јас ќе продолжам зависи кај која термините ми одговараат повеќе :)
   
  На BonBonche123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ArditaJ

  ArditaJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Дали може да ми препорачате пилатес студио во Ново Лисиче ?
   
  На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
 20. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  764
  Арја, не е чист пилатес, ама можеш да го разгледаш каналот blogilates. Има и веб страна каде што, ако се регистрираш (бесплатно), секој месец ќе имаш пристап до календар, каде секој ден ти е напишано кои видеа да ги правиш. Се надевам ќе ти се допадне :).