1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пила (SAW) [2004-2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од Doberman, 27 јануари 2011.

 1. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
  [​IMG]

  Прекрасен серијал од 7 дела со одлична порака за животот. :!:
  Првиот дел од серијалот „Пила„ (SAW) ислезе во октомври 2004 на „Ноќта на вештерките-Halloween„ и оттогаш секоја година традиционално на Halloween излегува нов дел од серијалот Пила.
  Досега се снимени 7 дела и најверојатно 7-миот дел ќе биде последен.
  Последниот 7 дел е снимен во 3D.

  Овој филм спаѓа во психолошки хорор/трилери и не е за секој бидејќи има многу гадни и потресни сцени (кој го гледал знае за што зборувам) но исто така овој филм ќе ве натера да размислите што всушност значи нашиот живот и колку го цениме,бидејќи кога ќе дојдеме на работ на смртта дури тогаш сваќаме колку ни е мил и колку ни значи животот,но некогаш може да биде касно за да се поправат грешките.

  Од мене имате голема препорака за сите 7 дела и кој не е гадлив нека ги гледа сите 7 дела.
  Филмовите имаат скриена порака и мислам дека секој што ќе се задлабочи во филмот ќе ја свати пораката.
  Јас извлеков поука од овој серијал и ви го препорачувам да го погледнете.
  Ги имам изгледано сите 7 дела и можам да кажам дека сите се фантастични и секој дел си е посебен и убав на свој начин,исто има и прекрасна музика, и секој дел завршува со разврска и буквално ќе ве остави со подотворена уста.

  Нема многу да откривам за што се работи во филмовите,само ќе кажам дека се работи за еден човек кој што замалку има избегнато од смртта и дури тогаш сваќа колку е важен животот,но секојдневно гледајќи ги луѓето околу себе како не го ценат животот решава да ги стави на тест и почнува да игра смртоносна игра.

  Трејлеров е од последниот 7-ми дел.

  http://www.youtube.com/watch?v=nVQZIJr6z2g
   
  На ludoto19, Legadema, Mayyya и 2 други им се допаѓа ова.
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.448
  Најдобар психолошки филм на сите времиња! Прекрасен, го обожавам сите 7 дела ги имам гледано повеќе од 2 пати :) Супер е, и секако после гледањево на филмот следи прашањево- Колку далеку си спремен да одиш за да преживееш?Дефинититвно е на 1во место на мојата листа на најомилен филм!

  И да се останува со отворена уста на крај! Жигсав си го обожавам тој човек :lol: Може е психопат, ама ги учи на памет тие грешните :rofl: Не, тој не ги убива, тие самите себеси си се убиваат ако не се ослободат од замката! Топ, мора да го гледа секој што го нема гледано! :) Ако излезе и 8 ќе се посреќам...Зашто како заврши 7от дел, хм, остава простор за размислување, а
  Хофман секогаш наоѓа начин да излезе од го*ната
   
 3. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  Добар психолошки трилер, ми е криво што сеуште го немам 7 дел гледано ...а за останатите немам зборови одлично се смислени, сакам вакви филмови
   
 4. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  481
  Го имам гледано само првиот дел или вториот појма немам и тоа го немам изгледано до крај затоа што ми е малце гадно.Моето слабо срце не би издржало...:$
   
 5. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.437
  Пол:
  Женски
  Јас го гледав последниот дел т.е го премижав последниот дел.
  Одвратно, гнасно, јас не знам на кој психопатски мозок му текнале такви работи. :puke:
   
 6. imorena

  imorena Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.547
  Пол:
  Женски
  Седмиот дел од пила го урива имиџот на останатите шест. Не отстапува од идејата и сценариото на другите делови, ама е со најнизок буџет снимен. Глумата е под ниво и е снимен со многу лоша камера. Не очекував толкава утка, иначе подендакво е крвав како и другите.
   
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Е ова е нешто што не можам да го гледам. Не сакам хорори и некако ептен ми е гаден филмов. Во Романија, атер на друштвото, отидов да го гледам на 3Д. И верувале или не, на пола филм ја напуштив салата. :$
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.448
  грешка си! баш за 7от дел е потрошен најголем буџет.и плус е на 3д! A сега ако ти си го гледала на нет, и е со лоша снимка тоа значи дека е сниман во кино, т.е кино снимка било
  за 1от сав беше потрошен само 1 милион долари, а заработи преку 115 милиони
  во просек за останатите сав делови е трошено од 3-8 милиони, освен за 3д, мислам дека беа потрошени некои 17 милиони! :)
   
 9. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Не сум го сеушто гледала, но судејки по вашите коментари, се гледа дека е добар. Ајде ке го гледам ако си најдам друштво за да се дереме заедно а ако не пак, сама :D
   
 10. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  уффф страва е филмов адреналин 100 !!! Баш ми е криво што ги немам гледано 6 и 7 дел ама овие 5 што ги имам ми се едни од омилените филмови.Обожавам психолошки хорор/трилери !
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.725
  Сум ги гледала првите четири дела и останав ваква :o .
  Дефинитивно еден од најдобрите филмови што сум го гледала, се е одлично смислено и навистина некои работи се одвратни, ама сепак одличен филм.
   
 12. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Не сум ги гледала сите делови, ама многу се интересни, и кога гледавме, мајка ми се зачуди-како гледате?! :D
  Ама многу интересни се, со важни пораки за животот...
  Дефинитивно омилен хорор/психолошки филм. :clap:
   
 13. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  937
  Допаѓања:
  601
  Пол:
  Женски
  По одвратен филм мислам дека немам гледано. Па тоа крвишта насекаде, ама сепак ми се допаѓа начинот на одвивање на дејствието. Арен е ама не е за луѓе со слаб стомак.
   
 14. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.862
  Допаѓања:
  13.385
  Мене вакви филмови не ми се страшни. Всушност, јас сакам да глеам крв. Мислам, како да кажам, не ми е гад од тоа и баш ми е интересно.

  Ноо, имам гледано само 1 дел, и тоа беше или IV или VI. :D Сум заборавила. Знам на почетокот, кога требаа да си сечат дел од тело, кој стави повеќе, т.е. поголема тежина ќе се спаси. И девојката ќе си ја отсече раката. Ај нека ме потсети некој кој дел е... :?:
   
 15. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.286
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш на црнката што ќе си ја сечи раката, тогаш мислиш на VI. :)
   
 16. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  870
  ме остави без зборови :worried: :worried: :worried: иако е малку повеќе крвови касапења и слично :x
   
 17. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Еден од ретките толку оригинално и успешно снимени филмови. Ги имам гледано сите седум дела, и голем фан сум. Али океј, разбирам ако на некого не му се допадне филмот, сепак е за тие со поспецифичен вкус кога се во прашање филмовите, а посебно вакви, со крв насекаде. :) :)
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.479
  Одличен психолошки филм.
  И психопатски. :D
  Музиката е нешто особено добро сработено. Како мава во мозок, ау.

  Џигсо.
  Каков психопат е тој, алал му вера.
  Не ми е страшен филмот, ама многу ми е гаден и потресителен. Си плачам на него де. :$
  Никогаш нема да ја заборавам сцената кога еден е притизнат меѓу 2 ѕида. Нешто така. Полицаец или не знам што беше. Одамна ми е гледан. :)
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  235
  Најдобар филм во изсотријата на филмската индустрија :inlove: Малку ми беше гад, но приказната за секој дел ми е едноставно... :inlove: Најомилени ми се 1 и 2 дел :)
   
 20. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.572
  Првиот дел ми беше впечатлив, но иако секој нареден дел имаше нови моменти и нов расплет самиот вкалапен концепт на одвивање на дејството - група луѓе на тесен простор се борат за својот живот кој им е максимално загрозен по сценарио на болен психопат на умирање, прави да ми бледее ентузијазмот, ги имам изгледано повеќето делови, добра е пораката која се пренесува околу (не)вреднувањето на сопствениот живот и не сум многу вознемирена од сцените бидејќи како љубител на овој жанр сум видела далеку поесктремни, иако не се за потценување крипи моментот и блади сцените и овде.