1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пилешко и начини на подготовка

Дискусија во 'Рецепти' започната од Fearless, 4 октомври 2010.

 1. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Еве за Лиликта еден рецепт за пилешко во кари сос

  Ви треба:
  - Стек, неколку парчиња
  - една хопла
  - кари
  - и масло или путер

  Го сецкате стекот на малечки парчиња, и го ставате во тавче во кое претходно сте ставиле путер или масло. Потоа откако ке се зацрвени, и убаво се испржи му се става хоплата цела. Промешувате, и зачинувате со кари. Јас ставам една и пол лажичка кари. Потоа се пржи уште 5-10 минути и е готово.
   
  На Kate Rina 93, La.loca, Acka22 и 7 други им се допаѓа ова.
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Пилешко, и начини на подготовка

  еве уште еден рецепт, мноооогу едноставен... :angel:

  сецкаш пилешки стек (колку што сакаш) и ги пржеш нели ситните парчиња, и нормално ставаш вегета и сол (колку што мислиш дека е доволно).
  во меѓувреме ја вариш златната мешавина (замрзнатиот зеленчук). откако ќе се свари (потребно околу 5 минути, си пишува и на пакетчето), ја истураш водата и целиот зеленчук го преместуваш во тавче со загреано масло, каде што ја попржуваш и исто ја зачинуваш со сол и бибер (јас малку повеќе бибер ставам за подобар вкус). откако ќе ја попржеш малку (додека се пржи ќе мешаш постојано, да не загори), ја додаваш на ситно испржениот стек, и заедно се пржат уште некоја минута за да си попримат од вкусот и да се соединат убаво.

  и тоа е тоа :)
  бон апетит :)
   
  На Skorpija989, Acka22, Bebulleee и 4 други им се допаѓа ова.
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Пилешко, и начини на подготовка

  Еве уште еден рецепт од мене за пилешко во кари сос:
  -пилешки гради(стек)
  -печурки
  -павлака
  -кромид главица
  -зачин,сол,бибер,кари
  Пилешките гради(стекот) се сецка ситно и се пропржува во тавче да добие златеста боја.Настрана во друго тавче се пропржува ситно исецкан кромид,се додаваат печурки,откако ќе се пропржат се додава зачин или сол и бибер, павлаката и карито.Се промешува убаво додека се подзгусне сосот и во него се додава пропрженото пилешко.После во тавче за печење се става во загреана рерна да се потпече.Ова оди во комбинација со варен компир,пржен или со гарнир.Превкусно е! :)
   
  На Kate Rina 93, WarriorAngel, Cacuvche и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  Пилешко, и начини на подготовка

  Проверено добар рецепт:

  Печено пилешко со кари сос

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  - 1000 грама Пилешко
  - 400 грама Печурки
  - 200 милилитри Млеко
  -малку Црн пипер
  - малку Сол
  - 30 грама Сенф
  - 3 лажицци Мед
  - 50 грама Путер
  - 100 милилитри Зејтин
  - 2 лажици Кари
  - 20 грама Брашно
  - 1/2 коцка супа

  ПОДГОТОВКА:
  Ги мешаме сенфот, медот и карито. Додаваме малку сол и бибер. Додаваме 200 мл. зовриена вода во која сме ја раствориле половината коцка супа.
  Парчињата пилешко ги ставаме во тава и ги полеваме со зејтин. Преливот од зачини и супа го полеваме врз парчињата месо во тавата со месото.
  Печеме 45-50 минути на 200 степени.
  Во тавче за пржење го ставаме путерот, го додаваме брашното малку да се пропржи и непрекинато мешајќи го додаваме млекото.
  Се вари додека бешамел сосот не ја добие потребната густина. Се додава пола лажичка кари во прав.
  Во тавата со бешамелот ги додаваме шампињоните и преостанатиот сос од тавата каде се печеше месото и ги мешаме. Додаваме малку вода и го вариме додека не се подзгусне. Месото го ставаме на чинија и на крајот го полеваме со сосот или пак можеме да го ставиме месото директно во сосот и секому во чинијата да му сервираме од месото со сосот.
   
  На Bebulleee, lepa.milena и Lilit им се допаѓа ова.
 5. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Пилешко, и начини на подготовка

  Она Маги -сочно од рерна, навистина испаѓа многу вкусно... Башка лесно е да се подготви :)
   
  На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Пилешко, и начини на подготовка

  Имам пробано пилешко со кикирики во кинески ресторант вкусот беше преубав, пикантно, вкусно абе прсти да излижеш. Отприлика сфатив стек и кикирики (нормално) :lol: имаше малечки семки како од феферонки можеби луткото е поради тоа но црвената боја ме буни (има црвени феферонки?)
  Сигурно додаваат посебни некакви кинески зачини но како и да е ќе пукнам ако не го дознаам рецептот. Бидејќи јадењево ако еднаш го пробате од памет нема да ви излезе. Па девојки ако некоја знае ве молам пишете. :)
   
 7. blubell

  blubell Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  13
  Пилешко, и начини на подготовка

  се става лут кинески зачин-за жал тука во мк го нема=:(
   
 8. unique.lady

  unique.lady Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  69
  Пилешко, и начини на подготовка

  еве неколку рецепти
  Сочно пилешко месо со пиперка и со праз
  Состојки:
  - 1 кг пилешко месо
  - 400 г праз
  - „Маги Сочно од рерна“
  Сите состојки додадете ги во ќесето за печење
  и следете ги упатствата од пакувањето.

  Сочно пилешко месо со пиперка

  и со неколку видови печурки
  Состојки:
  - 1 кг пилешко месо
  - 350 г неколку вида печурки
  - „Маги Сочно од рерна“
  Сите состојки додадете ги во ќесето за печење
  и следете ги упатствата од пакувањето.
   
 9. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  199
  Пилешко, и начини на подготовка

  Еве еден рецепт од мајка ми (преубаво готви)
  Пилешки увијачи за 3ца
  3 парчиња саламурен стек, поголеми
  1 пакетче зденка
  150 грама сланина
  кари
  Стековите да се исчукаат убаво, за да бидат што е можно потенки, па се прскаат со кари. Во секој се става по две зденки и се виткаат како увијачи. Одозгора се виткаат и со сланината за да не излегува зденката. Се пече на 250 со фолија одозгора прво за да се испече внатре, па после и без фолијата.
  Многу е вкусно со сосот со сенф и мед и со мајонез, сенф и кари
   
  На makikiki, Angel4eeee, AnjaLazanja и 2 други им се допаѓа ова.
 10. nkaterina

  nkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Пилешко, и начини на подготовка

  специјалитет со пилешко месо.
  потребни производи
  1 кг.стек сецкан долгнавесто, 300гр. сецкан кашкавал,300гр.сецкана сланина, 300 гр. сецкана пилешка салама (пилешки гради), супа од пецурки или ако сакате пешурки ама маринирани и 2-3 павлаки.
  начин на подготовка
  во ватростално тавче прво се реди стекот валкан во супа од печури (не е варена него во прашокот од кесичката), потоа се реди сланината,кашкавалот и на крај саламата. Потоа пак стек,сланина на ленти, кашкавал, салама и се прелева со павлака.Се покрива со алуминиумска фолија, се пече еден час со фолија на 250 степени и уште еден час без фолија.Температурата мозе да ја намаалите последниот половина час и пазете да не загори. пријатен апетит.
   
 11. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Пилешко, и начини на подготовка

  Еве и од мене еден специјалитет со пилешки стек

  Стекот го сецкаме на коцки и го пржиме додека да зарумени,додаваме маринирани печурки и се пржат заедно.Откако и печурките малку ке заруменат се ренда кашкавал и се промешува.Се пржи уште неколку минути и на крај се додава кечап.Зачинуваме со вегета и мелен црн пипер. Добар апетит.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Пилешко, и начини на подготовка

  Ммм Сањичка21 ова ми звучи ептен вкусно, можда би било вкусно и без кечап.
  А како се сече стекот на коцки ? Се купува некој посебен или од тој замрзнатиот не се разбирам јас многу, ама пилешко обожавам
  Е сега што си е калорично си е ,не многу ама :mm: мора да и речам на мајка ми да го направи.
   
 13. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Пилешко, и начини на подготовка

  Лукс не да е вкусно пре вкусно е,пробај па ке кажеш.И да стек од тој замрзнатиот исечен на коцки.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 14. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Пилешко, и начини на подготовка

  Пилешки прсти
  Потребно е:
  1. 500гр пилешки гради
  2. 120гр брашно
  3. 120мл пиво
  4. 4 јајца
  5. сол
  6. зејтин за пржење

  Подготовка:

  Исечете го пилешкото на стапчиња со дебелина од 1см. Во подлабок сад изматете ги прво белките (како за торта), и потоа додадете ги жолчките кои претходно ги имате измешано со пивото и со брашното. Посолете по вкус.
  Смесата треба да биде густа како за палачинки.

  Во подлабок сад загрејте зејтин. Стапчињата валкајте ги прво во брашно, па во подготвената смеса и пржете ги додека не поруменат од двете страни.
  Откако ќе се испржат извадете ги на хартија да се впие вишокот зејтин.


  Преубави се!!!
   
  На elisabeta и LuisRoyo им се допаѓа ова.
 15. pufi-cufi

  pufi-cufi Популарен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2010
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  1.764
  Пилешко, и начини на подготовка

  Дали може некој да ми пише рецепт за пилешко во павлака? Фала однапред :)
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Пилешко, и начини на подготовка

  Ете имам јас постирано рецепт за пилешко со павлака и кари...на првата страна погледни.
   
  На pufi-cufi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. J.Ivanoska

  J.Ivanoska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2011
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.688
  Пол:
  Женски
  Пилешко, и начини на подготовка

  Имам и јас една многу убава рецепта со пилешки стек...
  Компири со пиле - Пица

  1. Кило и пол компири
  2. 700-800 грама пилешки стек
  3. 3 домати
  4. 300 грама кашкавал
  5. 100мл. вино
  6. 3с.л. масло
  7. 2с.л. вегета
  8. малку црн бибер
  9. 1 с.л. чубрица
  Компирите се лупат и се сецкаат на поголеми парчиња. Се додава измиеното пилешко филе, насецкано со истиот размер. Се става во тава за печење и се додава вегетата, црниот бибер, маслото и виното. Се додава топла вода, да покрие се и се меша убаво. Се пече во релна на 300С.
  Кога компирите и месото се готови, доматите се сечат на кругчиња и се ставаат врз се, за да покријат. Кога и тие ќе се запечат од горе се додава рендан кашкавал и се поросува со чубрица. Се пече додека кашкавалот поцрвенее.
  Добар апетит ! :pizza:
   
  На Unique.chick и Fearless им се допаѓа ова.
 18. seksi

  seksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  113
  Пилешко, и начини на подготовка

  похован стек

  Се сече стекот на парчиња, тенки.
  Се матка јајце. Прво парчињата да се поминат во млеко малку. Потоа се прпела стекот во јајцето, па потоа во брашно и се пржат.
   
  На LuisRoyo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Пилешко, и начини на подготовка

  Пробав, и навистина е превкусно :up: Браво за рецептот.

  Еве од мене еден рецепт, што го најдов специјално за темава, немам пробано, ама пробајте, направете го и пофалете се за вкусот.

  Јанија со Пржени Компири (Прилепски Начин)

  1 кокошка
  2-3 главици кромид
  2-3 пoгoлeми компири
  2-3 зелени пиперки
  масло
  брашно
  црн пипер во зрна
  црвен пипер
  сол

  Исечете ја кокошката на парчиња и измијте ја добро. Месото династвувајте го на масло. Кога ќе се вцрви извадете гo oд садот и во истотo масло испржете го добро и кромидoт, потоа вратете го месoто и заедно пропржете ти уште малку и додајте црвен пилер и малку брашнo. Вака пригoтвенoто месо залејте го со врела вода и оставете да се вари на тивoк огин. Додека јадењетo се вари испржете ти компирите, исечени на тркалца. Кога ќе се свари месотo додајте ги испржените компири и оставете да се вари уште десетина минути. Ако оваа јанија ја приготвувате во лето можете да додадете зелени пиперки вo кромидот. Служете ја јанијата со салата.
   
 20. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Пилешко, и начини на подготовка

  Ммммм ми се допаѓа рецептов,ќе се потрудам деновиве да го приготвам :$