Пилешко и начини на подготовка

Дискусија во 'Рецепти' започната од Fearless, 4 октомври 2010.

 1. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  4.210
  Пол:
  Женски
  Нешто ново сум одкрила :) .Го печев на тостер и мнооогу фкусно излезе.Предходно два саат стоеше со зачини и после само на тостерот како тост :) Баш како скара.
   
  На mal.ecka, Mishela и Salome им се допаѓа ова.
 2. Veljanosti

  Veljanosti Нов член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Пилешко со ориз

  Пилешки стек
  Ориз
  Кромид
  Мешавина зеленчук
  Прво се вари стекот, се сецка на коцки, се вари и зеленчукот. Се запржува пола главица кромид да зарумени се додава ориз по желба, се додава и стекот, сол и вегета и малку вода. На крај се додава и зеленчукот и се става вода да се свари оризот, додека не изврие водата.
  Се надевам ќе ви се допадне :)
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  15.474
  Ова е мој рецепт за пилешки стек - испробано и многу вкусно ;)
  Пилешко месо со печурки во сос од павлака
  Состојки: 500гр пилешки гради, 200гр шампињони, 1 морков, 1 кромид, вегета, кари, бибер и 1 кисела павлака (искрено јас не правам ништо со мера, се` ставам “отприлика“ :))
  Прво во тава со малку вода се става кромидот ситно исечкан и морковот на коцки па се додава месото исечено на коцки, по потреба се додава вода додека убаво да омекне, потоа се додаваат зачините по вкус (вегета, бибер, кари). Кога е месото при крај се додаваат печурките. Настрана павлаката се меша со малку брашно и вода па се става во тавата кај месото, убаво се промешува додека да се згусне.
  И тоа е тоа, лесно и вкусно! ;)
   
  На fana и Acka22 им се допаѓа ова.
 4. beauty007

  beauty007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Подпржете го пилешкото на коцки исечкано, потоа во истиот зејтин подпржете компир на коцкички исечкано, печурки и кромид. Во тепсија се става потпрженото му ставате златна мешавина плус и два домата излупени и исечени на помали парчиња или повеке зависи од тоа колку стек сте употребиле и една чаша топла вода. Сето се става во рерна да се потпече 30-40 мин. Зависи од вкус дали сакаш по суво или по сочно . Јас го сакам по суво и затоа го печам повеќе.
   
 5. anicka_m

  anicka_m Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2015
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  475
  Пол:
  Женски
  Пилешки стек и царска мешавина

  Потребно:
  2-3 парчиња пилешки стек
  1 пакување царска мешавина(брокула, карфиол, морков)
  5-6 големи лажици кечап
  сол и бибер
  масло за готвење

  Пилешкиот стек се сечка на парчиња и се пржи на загреано масло. Во друг сад се вари царската мешавина колку да омекне(но не многу). Кога стекот ќе биде зацрвен, мешавината се цади од водата и се додава во стекот. Се додава сол и бибер по желба и се пржи. При крајот се додава кечапот и се пржи уште 2-3 минути. Наздравје!
   
  На Acka22 и Mishela им се допаѓа ова.
 6. lost123

  lost123 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2017
  Пораки:
  1.721
  Допаѓања:
  26.066
  Пол:
  Женски
  Девојки ај малце помош.
  Денес сакам да правам прв пат пилешко во бел сос.
  Најдов еден рецепт на интернет што најмалце намирници има и најлесно ми изгледа дека ќе го направам како за прв пат, па имам едно прашање.
  500 гр пилешко
  350 гр свежи шампињони
  30-40 гр путер
  150 мл млеко
  8 зденки
  црн пипер по вкус
  Ова се пишаните состојки, сакам да ве прашам дали може во ова да не го ставам млекото(погоре што сте пишувале ретко која ставила млеко) и наместо зденки да ставам кисела павлака (со што ќе биде повкусно?)? Хелп
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.426
  Пол:
  Женски
  Може без млеко, ама наместо кисела павлака, стави неутрална павлака за готвење.
  Киселата павлака станува како урда кога се загрева и дава многу кисел вкус, мене лично не ми се допаѓа па ја избегнувам во вакви јадења и ставам неутрална за готвење.
  Поубаво ќе ти се растопат и зденките во неа.
   
  На Thallia и lost123 им се допаѓа ова.
 8. lost123

  lost123 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2017
  Пораки:
  1.721
  Допаѓања:
  26.066
  Пол:
  Женски
  Сега малце ме збуни, да ставам и неутрална павлака и зденки или само едното?
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.426
  Пол:
  Женски
  Неутрална павлака и зденки.
  За да ти се растопат зденките во убав и кремаст сос.

  Мене не ми се допаѓа кога има само зденки, зашто стануваат како путер, а јас сакам кремаст сос.
  Затоа е ставено млекото во рецептот, во него да се растопуваат зденките.
  Наместо млеко, стави неутрална павлака.
   
  На lost123 и DAngel им се допаѓа ова.
 10. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.956
  Допаѓања:
  3.579
  Pomos
  Kako da napravam socen stek da ne e kako kamen dali da go svaram malce prefhodno pa na gril tava ... imase i nesto mislam vo senf da stoi... iskustva?
   
 11. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.443
  Пол:
  Женски
  Јас ги валкам стековите во прашокот од супа од печурки, ги редам во подмачкан плех, ставам малку вода, малку млеко и хопла...сол не, вегета не, оти супата е солена и печам ок0лу 25 мин.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  4.210
  Пол:
  Женски
  Ако е саламурен ке биде сочен секако.Можеш да го продинсташ продинсташ со бело винце,а можеш и одвечер да го спремиш со сенф.Битно солата да ја ставиш дури пред пржење,оти инаку ке биде суво месото.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.956
  Допаѓања:
  3.579
  Nesalamuren zemam, go stavam vo tava i postojano dodavam vino ili?
   
 14. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  35.614
  Пол:
  Женски
  Маги кесичка со 4 вида сирење за пилешко,на тивок оган со малце вода и крем за готвење се раствора, додавате по желба што сакате, јас углавном ставам кашкавал, зденки и пеќурки. Многу малце и треба на смесата да се соедини и згусне.
  Потоа, претходно спржениот стек,исечкан на коцкички го додавам во истата тава да се соедини со сосот, и вуала едно од највкусните ствари што некогаш имате пробано :)

  Друга опција, иста постапка со сосот може да се искористи за запечен стек во рерна.
   
  Последна измена од модератор: 14 август 2018
  На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.091
  Допаѓања:
  47.135
  Саламурен стек = стар стек.
  Обично стекот што им е пред расипување го саламурат за да трае ден - два подолго
  Исто, не го вари. Варен па пржен е дефинитивно сув.
  Можеш во сенф, ама единствен трик за сочно пилешко ти е да ме го препржиш/пресушиш.
  Маринирај го во вино, Балсамико, јогурт, зачин за пилешко масло и вода. Опции имаш колку сакаш.
   
  На Mari*, didisi, bebaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.439
  Допаѓања:
  4.210
  Пол:
  Женски
  Го запржуваш кратко и после додаваш околу 100мл бело вино,и на тивко оставаш да крчка,кога ке испари ако сакаш можеш да додадеш и малку вода, да поврие и на крај засили ко огинот да се запржи убаво.
  Еве ти убав рецепт вака имам правено само копанчиња.
  http://gotvi.mk/2018/01/28/pilesko-so-vino/
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Devojki pravev denes peceno pilesko prvo wo folija malku izvri vo rerna posle ja trgnav folijata i malce da se zapeci boja da dobie..se vkusno ubavo amq mnogu suv stekot edvaj se dzvakase.. sto da napraam za sleden pat
   
 18. Kate2025

  Kate2025 Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2018
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Најдобро да го измаринираш во лимонов сок и вегета малку, доколку сакаш сенф додади си,но сенфот го менува вкусот,не го омекнува месото
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  5.335
  Како да направам стек. Без печење?
   
 20. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  42.218
  Пол:
  Женски
  ^
  Варен, пржен.. Тоа мислеше?