1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пилешко и начини на подготовка

Дискусија во 'Рецепти' започната од Fearless, 4 октомври 2010.

  1. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Па од прилика.
    На пример 1-2 средна големина кис.краставички, 2 лажици павлака, 2 лажици мајонез и 1 лажичка сенф.
    Можеш да си ставиш павлака и мајонез по вкус што сакаш повеќе од тоа поголема количина.
    Мене овој сос ми е омилен, го јадам со пилешко, ориз, печени компирчиња.. :)
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.305
    @Emotional123 Само пишав на нет honey mustard sauce recipe и отворив некое што ми излезе и според тоа правев. Ама после тоа секој нареден пат произволно ќе ставев сенф (не премногу) една лажичка мед, и малку помалку мајонез и ќе пробав, ако преовладува пример вкусот на сенф а сепак е благ сосот, ќе ставев малку повеќе мајонез. Секогаш си експериментирам и како ми текне ставам состојките и пробувам уз пат и секогаш убаво ми испаѓа. :D
     
    На tinka-mace и Emotional123 им се допаѓа ова.
  3. Milenna993

    Milenna993 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Најчесто, го сецкам на шницли, го премачкувам со маслиново масло, бибер, мешан зачин, оригано и рузмарин (да отстои 10-15мин) го ставам во тепсија со крем супа од печурки, вода и печам прво со фолија 30/40 мин па некогаш ставам печурки и павлака или хопла, чадено пилешко филе или пилешки гради и оставам уште 15мин.

    Добар апетит.
     
    На marchi-cool, mal.ecka и Emotional123 им се допаѓа ова.
  4. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    како печете копанчиња да бидат крцкави од сите страни? иначе најчесто користам пилешки стек и го спремам со хопла и печурки или хопла печурки и компир потпечено со кари
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    816
    Пол:
    Женски
    Kako stekot da ne ostane SUV?
    Sakam da napravam stek so kompiri vo tavce I odozgora neutralna pavlaka?
    Kako da napravam a da ne bide suvo?
     
    На Acika12 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    @Bellaa1234 одамна ти е поставено прашањето но гледам никој не одговорил, па ќе пишам мое искуство можеби ќе му помогне некому.
    Јас гледам да ми е одмрзнат стекот од претходниот ден. Го сечам по желба и додавам сол и зејтин и го оставам во фрижидер.
    Ако ги правам пилешки прсти им ставам само презла (ретко со брашно, јајца и презла) и ги пржам на силен оган па намалувам.
    Ако не се прсти истата постапка само без презла.
    Имај на ум дека многу е битно кога е одмрзнат и некогаш зависи и од самиот стек. Не сите го даваат истиот резултат.
    После пржење(немој да го препржуваш) можеш на кратко да го потпечеш.
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Денес ги исчитав скоро сите рецепти :rofl:и си направив моја комбинација, што ќе излезе незнам :rofl:. А дали ке ми го бендисаат и тоа ќе видиме.
    Го исецкав стекот на коцки, околу 700г, и му ставив млеко и го оставив во фрижидер.
    Во меѓувреме излупив 1кг компир и тие ѓи исецкав на коцки и ги ставив во стаклен сад со малку сол да се печат на 250. (Околу 25мин) во загреана рерна.
    На врел зејтин го ставив стекот, додадов сол, вегета, црн бибер и копер. Тоа се пржи додека не изврие цела течност. Го вадам стекот и во истиот зејтин пропржив кромид пола главица, па во истото го вратив и стекот и го пржев уште 1,2 мин.
    Приготвив и бешамел сос со 2 л беашно и околу150мл млеко.
    Стекот го истурив врз компирите, а врз нив и бешамелот и ги вратив на печење уште 15 мин.
    Сега за сега убаво мириса:lol:.
    Па ќе видиме;)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Acika12

    Acika12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Прекрасно (y)
    Кога и најголемиот маанџија го јадеше значи полн погодок.:inlove:
     
    На Mother of 2boys и mal.ecka им се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.543
    Допаѓања:
    9.825
    Пол:
    Женски
    Како да направам вкусен копан со надкопан ама само варен да биде? Јадев таков на едно место но не прашав за рецепт.
     
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    Имаш еден рецепт на профилот pomojvkus со копани и ориз. Само јас го правев со пилешки стек. Превкусно е, пробај го.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.