Пилешко и начини на подготовка

Дискусија во 'Рецепти' започната од Fearless, 4 октомври 2010.

 1. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  902
  Пол:
  Женски

  го имам правено, но не ми беше убаво, многу силно беше од крем супата
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. malecko5

  malecko5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  480
  Јас го правам на ваков начин пилешкото и премногу е вкусно ☺
  Значи земате стек(количина во зависност за колку особи правите). Прво го чукам стекот па го сецкам на коцки и го ставам во тенџере со вода малку да се свари околу 10минути откако ќе почне да врие водата. Во друго тенџере ставам малку масло и ситно сечкан 1 кромид и 1-2 ситно сечкани чешниња лук и ги запржувам малку потоа додавам печурки претходно исцедени(јас купувам 2 кесички од кам) и пржам се заедно додека не се испржат печурките, во меѓувреме во тавчето во кое потоа ќе се пече стекот со сосот го ставам стекот и му ставам 1 кесичка сенф и го жешам убаво и го распоредувам стекот во тавчето. Во тенџерето откако ќе се испржат печурките ставам 2 лажици брашно и малко промешувам и почнувам да налевам топла вода по малку и мешам со жица за матење да се разреди но внимавајте да ви биде погусто,потоа додавам малку рендано сирење и една мала павлака и мешам убаво да се соединат состојките, потоа ставам зачини и мешам уште малку, потоа го преливам целото пилешко со сосот и го ставам да се пече околу 20 до 30мин.
   
  На iloveyou29, Mariangel, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
 3. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  902
  Пол:
  Женски
  Стек се пржи---> при крајот на пржењето се додаваат печурки (од тегла)---> се става хоплата и многу кари...па наздравје, можете да го јадете со динстан компир или златна мешавина..
   
  На Acka22 и joy1 им се допаѓа ова.
 4. Mi-Ma

  Mi-Ma Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2016
  Пораки:
  492
  Допаѓања:
  1.122
  Пол:
  Женски
  Stekot go seckam na kocki stavam sol, biber i senf i ostavam cela nok vo frizider. Utredenta stavam kromid i luk da se proprzi, go dodavam stekot pa pecurki, hopla i mnogu kari :) Vo megjuvreme secam na debelo kompiri stavam sol, biber, origano, senf, prezla i mnogu susam i kapka maslo gi mesam so raka i se pecat (bez voda) :) Prevkusno
   
  На Actualized, Asja, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Pilesko vo sos od pavlaka 500g Pileski gradi 2 kiseli pavlaka 1senf Malo pakovanje 1kecap malo 300g pecurki sol crna piper vegeta Kari i1glavica kromid so prolog makaroni. Podgotovka:worried:e sece pileskoto na sitni kocki se proprzuva i se vadi nasrana vo istana tava se proprzuva kromidot da omekne se dodavat pecurki i tie da omekne i se stava pileskoto i ubavo se promesuva pa se stavat pavlakata senf I Kecap i se zacinuva po vkus se ostava da povari 10min I se trgnuva od ogan mnogu e vkusko za sos za makaroni prijatno jadenje
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  22.308
  Пол:
  Женски
  Стекот го сецкаме на подолги парчиња.
  Го ставаме на пржење.
  Кога е готов,земаме ватростален сад (некој србизам е ова :D )
  Претходно испржениот стек се реди најдолу во садот, врз него се става млечен кашкавал, и се повторува постапката се додека садот не се наполни.
  Одозгора се става неутрална павлака, и се става во рерна колку да се растопи кашкавалот.

  Многу е вкусно! Добар апетит :D
   
  На iloveyou29, crazylady, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  3.075
  Пол:
  Женски
  Женцкиии ајде некој нека сподели рецепт за стек со крем супа од печурки и златна мешавина ..
   
 8. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  36.829
  Имате рецепт за пилешко во тавче со печурки?
   
 9. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.969
  Допаѓања:
  3.709
  Пол:
  Женски
  Не сум печела кокошка или копан/надкопан, па ве молам посочете ми како, колку, конкретно копан со надкопан...
   
 10. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Јас го правам вака.
  Стекот го оставам да се размрзне прво убаво целосно после го посолувам со сол и вегета отстојува пак малку и го пржам. Правам и сос од хопла (таа зелената што е за готвење)
  Прво во ептен малку зејтинче запржувам печутки, па додавам хопла и мешам со дрвена лажица за готвење додека не се згусне малку хоплата. Сосот го ставам врз пржениот стек и оди убаво со пржени компирчиња или печени и салата или пак царска мешавина (варен зеленчук).
   
  На joy1 и Acka22 им се допаѓа ова.
 11. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Aj помош и рецепт ако знаете. Како да направам ориз-рижото со парчиња пилешко...
   
 12. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Јас го правам вака и ми испаѓа вкусно.
  Во едно тенџере со вода ставам сол и го ставам стекот да се вари. Кога ќе се свари стекот го вадам и го оставам да остине. Во една тавичка (зависи за колку лица приготвуваш, јас правам во помала) ставам зејтин и кромидче да се попржат 5 минути, после додавам и морковче и бркам така некое време. Додавам и грашок една рака (ако има) и после тоа ставам ориз колку мислам и мешам се заедно едно 5 минути на шпорет. Стекот откако ќе остине го сечам на поситни парченца и го ставам врз оризот. Потоа одозгора ставам топла вода со вегета, одприлика над оризот половина треба да биде. И го ставам да се пече на 200 степени. (Многу е важно водата да е топла, зошто ако е ладна оризч кашест ќе ти стане) Ќе гледаш кога ќе испари полека водата одприлика треба да е готов, Се надевам дека добро објаснив.
   
  На Meckicja, bebaa, Leo-nora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу, ке засукам ракави викендот :P
   
  На Belgin1 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  Ако немате време да се задржувате во кујна,а сакате крцкаво пиленце еве ви совршен рецепт.
  1кг сол обична ја истурате во тавчето поеамнувате, попрскувате малку рузмарин и врз тоа го ставате пилето(одмрзнато неготвено).Се пече околу 2часа на 180.Јас го премачкувам со путер прикрај кога е,инаку во рецептот не се става ништо .
   
  На Meckicja и buba4e89 им се допаѓа ова.
 15. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Мн едноставен рецепт тоа црвеното е сечкани чили пиперчиња не ставаат лут сос туку само соја сос. Мислам Кунг Пао се вика рецептот на јутјуб.
   
 16. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  девојкии ајде јас ко тазе млада невеста подучете ме..кажете вкусен рецепт за кари сос ? :P
   
 17. Belgin1

  Belgin1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2017
  Пораки:
  596
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  @Leo-nora има по маркетите околу 100 денари хопла, зелена еве слика, можеш и таква да користиш преубава е.
  08.jpg
  Јас обично оваа си ја користам кога сум слаба со време, во комбинација со печурки.
  А за кари сос еве јас како го правам. Ставам во еден сад 300 мл млеко, 2 лажици големи брашно, 3 лажици големи кисела павлака, 1 лажица сенф и зачини по желба. И сето тоа убаво се меша.
   
  На bebaa и Meckicja им се допаѓа ова.
 18. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  За да биде кари сос,на сето ова плус и зачин кари мора,не по желба,вајда испушти тоа да кажеш.Јас само павлака и кари зачин мешам заедно или хопла за готвење и кари и тоа е тоа.Еднаш по рецепт од интернет му ставив и лук и црн бибер и небеше тоа тоа,а баш за гости правев.Лукот и биберот го убија карито не се секаваше.
   
  На Belgin1 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.668
  Допаѓања:
  1.011
  Пол:
  Женски
  Znaci 300 ml mleko ili hopla za gotvenje( od dvete edno), 2 golemi lazici brasno, 3 lazici pavlaka,,senf-mora a i nemora i kari taka... seto se mesa na ogan istovremeno, se dodeka ne se zgusne taka ? ili ima red vo sostjkite ?
   
 20. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  Јас не ставам брашно,а колку павлака или хопла зависи од колку месо има и за колку луѓе.Искрено јас одкутура ставам.Го динстам пилешкиот стек исецкан на парчиња после го запржувам и на крај истурам павлака или хопла за готвење,сол и кари.И оставам уште малку да се крчка така.Сенф не ставам.Ама колку количински незнам да ти кажам.
   
  На Luminary и Leo-nora им се допаѓа ова.