1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пилинг за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Sw3et.Ang3l, 1 септември 2013.

 1. Sw3et.Ang3l

  Sw3et.Ang3l Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Има тема за маски за лице но не најдов тема за пилинг.

  Дали и каков пилинг за лице користите? Кои се предностите и дали е подобро да се користи пилинг или пак маска? Препораки и слично.
   
 2. EMA2

  EMA2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  33
  Јас го користам тој на Гарниер 3 во 1 и е супер,сега сакам да го сменам ;) Па ајде кажете искуства помагајте :)
   
 3. Sw3et.Ang3l

  Sw3et.Ang3l Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  2.096
  Пол:
  Женски
  Која цена е тој на гарниер и може да ставиш слика од него? Мислам дека не ми одговараат производите на гарниер бидејќи од кремата ми испаѓаа мозолчиња ама можеби пилингот е добар.
   
 4. EMA2

  EMA2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  33
 5. Deemy

  Deemy Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  7.295
  Пол:
  Женски
  Јас ги користам на Avon naturals,го имам користено тој со мед и бадемово масло,а сега моментално го имам тој со калинка и убави ми се,убаво чистат,имаат мали гранули,но не се претерано јаки да ја иритираат кожата,онака баш ми се погодени и за почеста употреба.А следен пат планирам да го земам тоj на Аfrodita
   
 6. EMA2

  EMA2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  33
  А на афродите тој 3 во 1 го имате ли користено,кажете искуства?
  Каде можам да го најдам ??
   
 7. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  6.683
  Пол:
  Женски
  Здраво добро е и едното и другото затоа што имаат различна функција. Пилингот служи за да направи блага ексфолиација на кожата и да ги отстрани мртвите клетки додека маската ја храни кожата. Има голем број на пилинзи и маски на пазарот и сигурно секој веќе си има свој фаворит, меѓутоа има и природни рецепти за пилинг и маска кои можеме сами да си ги направиме, одлични без конзерванси и одлично ја негуваат кожата. Се користат природни состојки како масла, брашна, етерични масла, сода и др. во зависност од видот на кожата. За препорака незнам што да ти напишам затоа што незнам каква кожа имаш масна, сува или нормална. Поздрав
   
  На rainbowec и Sw3et.Ang3l им се допаѓа ова.
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.029
  Допаѓања:
  97.795
  Пол:
  Женски
  Пилинг за лице користам еднаш-двапати во неделата сега моментално го користам на Sephora double exfoliator + mask , пилинг кој го нанесувам низ целото лице и го оставам 10 минути како маска , презадоволна сум од производов само што многу брзо се троши
  сега наредно ќе го пробам пилингот на Donna Valente

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 9. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  kortisaki kade mozam da go najdam pilingot na sephora??
   
  На katalina и koritsaki им се допаѓа ова.
 10. Edie.S

  Edie.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2012
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  395
  Пол:
  Женски
  Во Грција најблиску, во Сефора дрогериите (таа во Космос ти е најблиску).
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lealealea

  lealealea Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2013
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  265
  Пол:
  Женски
  а дали можи да се порача преку нет. ?
   
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.029
  Допаѓања:
  97.795
  Пол:
  Женски

  Преку глaвнaтa стрaнa sephora.com мoже нo мислaм декa шипингoт беше премнoгу скaп тaкa дa не се исплaти
   
  На lealealea му/ѝ се допаѓа ова.
 13. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.507
  Допаѓања:
  967
  Пол:
  Женски
  Јас си подготвувам дома природен пилинг, од шеќер, мед лимон и малку цимет. Нанесувам два пати во неделата и можам да кажам дека одлично си ја врши работата, лицето ми е освежено, меко и чисто. Пробајте девојки, особено погодно е за проблематична кожа.
   
  На koritsaki и lealealea им се допаѓа ова.
 14. Модо

  Модо Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2015
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  јас правев од шеќер, мед и маслиново масло, али ми снема од состојкиве и коа почна веќе да ми се познаваат ко лушпи од пудрата на форумов негде прочитав дека може и само со талог од кафе. И од тогаш тоа си го правам, со таа разлика што овој првиов го оставав 10 минути да ми стои и како маска, а со кафево одма го мијам лицето.
  Не би давала пари за пилинзи имав еден со сини гранули од алверде и го фрлив коа прочитав дека гранулите во пилинзите се најчесто штетни. Пилингот повеќе е физичко триење од колку некое длабинско незнамшто на кожата, така да може да се направи со било што што е во вид на гранули дома.
  Пред некој ден гледав на јутуб и пилинг со растворен аспирин и мед, тој не сум го пробала ама ете уште нешто по дома што може да се искорити.

  П.С. Пилинг МОРА да се прави еднаш неделно. Одма се приметува коа некој не правел пилинг, и ништо не го заменува, ни креми ни маски, никакви чуда.
   
  Последна измена: 27 февруари 2015
  На rainbowec му/ѝ се допаѓа ова.
 15. iggybay

  iggybay Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2014
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  9
  Девојки дали некој го има користено овој пилинг? Споделете искуства. :hai:
   

  Прикачени фајлови:

  • IMG_8166.jpg
   IMG_8166.jpg
   Големина на фајлот:
   23,6 KB
   Прегледи:
   36
 16. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  2.050
  Допаѓања:
  1.507
  Напишете некој домашен рецепт за пилинг на лице
   
 17. thegirld

  thegirld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2014
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
 18. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  6.616
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka јас би сакала да ми предложиш пилинг за комбинирана кожа(нормална со масна Т зона). Би сакала некој и што помага за оние митисери на носот.Исто така доколку имаш и предлог за маска е добродојден.Би сакала сама да си направам бидејќи колку толку ќе сум сигурна дека е природно.  Благодарам Однапред :)
   
  На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  3.152
  Допаѓања:
  6.683
  Пол:
  Женски
  Здраво еднаш неделно може да правиш пилинг со мед и шеќер кој одлично ја чисти кожата, а птироа и ја храни, пилинг со кокосово брашно и масло (кокосово, бадемово, арганово) исто така е одличен навистина.
  јас честопати како третман го правам овој со мед

  1. Скраб за лице на пареа

  Во едно тенџере загрејте вода како што обично правите кога треба да го парите лицето. Тенџерето ставете го на масата каде ќе го правите третманот (секако врз една крпа или даска да не ја уништите масата) и ставете врз него пешкир. Во меѓувреме помешајте две мали лажички шеќер со мед додека да добиете убава густа смеса и нанесете ја на лицето. Внимателно изложете го лицето врз тенџерето со вода (не многу блиску за да не се изгорете, ве молам внимавајте пареата да не биде многу жешка) и ставете го пешкирот врз главата. Под дејство на пареата медот и шеќерот ќе почнат да се топат и порите на лицето да се отвораат. Вие со многу благи и нежни кружни движења направете пилинг. Постапката треба да трае околу 5 мин. на следниов начин: направете малку пилинг, па оставете го така лицето некоја минута, потоа пак пилинг па пак почекајте. Немојте постојано да правите пилинг во текот на тие 5 мин. за да не претерате. По истекот на времето измијте го лицето со малака вода. Кожата ќе ви биде толку неверојатно мека и нежна што ќе бидете воодушевени. Значи повторувам движењата нека бидат благи (не притискајте) и не се доближувајте многу блиску до пареата. Скработ е ист за сите типови на кожа.

  2. Маска за лице од чоколадо

  По прекрасниот скраб, кожата на лицето е подготвена за една прекрасна антиоксидантна маска која има голем анти ејџ ефект и буквално ќе ја препороди вашата кожа.

  Варијанта за нормална до сува кожа

  - 1 кафена лажичка мед;

  - 1 кафена лажичка павлака;

  - 2 коцки чоколадо (претходно стопено на пареа) или 1 кафена лажичка какао

  Помешајте ги сите состојки и нанесете ги на лицето. Оставете ја маската да делува 10 мин. и измијте со млака вода.

  Медот одлично ја омекнува кожата, павлаката ја храни и хидрира, а какаото има огромно антиоксидантно дејство и помага во спречувањето на слободните радикали, а со тоа има и анти ејџ ефект врз кожата.

  Варијанта за комбинирана до масна кожа

  - 1 кафена лажичка зелена глина;

  - 1 кафена лажичка мед;

  - 1 кафена лажичка цеден сок од портокал;

  - 2 коцки чоколадо(претходно стопено на пареа) или 1 кафена лажичка какао

  Помешајте ги сите состојки и нанесете ги на кожата (сетете се глината да ја земате со пластична или дрвена лажичка). По потреба додадете некоја од состојките додека да добиете густа смеса која лесно се нанесува на лицето. Оставете да делува околу 10 мин. и измијте со многу млака вода.

  Зелената глина ја прочистува масната кожа и помага во отстранување на митесерите на лицето. Сокот од портокал е богат со Ц витамин кој го изедначува тенот и дава убава здрава боја на кожата, медот омекнува, а какаото има огромно антиоксидантно дејство и помага во спречувањето на слободните радикали, а со тоа има и анти ејџ ефект врз кожата.

  Ако сакаш нешто друго слободно пиши. Поздрав
   
  На Moni-mone, Zivyle, sorbet и 10 други им се допаѓа ова.
 20. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  6.616
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу ! Многу привлечно изгледаат, посебно ми е необично зошто има чоколадо.Да набавам некои од состојките и обавезно ќе пробам и ќе го пишам мојот впечаток овде.
  Благодарам за одвоеното време :)