1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пилинг на тело

Дискусија во 'Тело' започната од anu666ka, 2 август 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Зависи колку е враснато влакното, некои излегуваат, некои треба малку да ги стиснеш за да излезат надвор, ама во принцип после пилинг полесно се вадат.
     
    На Tumblr и Cherish33 им се допаѓа ова.
  2. Cherish33

    Cherish33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    81
    Фалаа многу, се измачив со овие многу се нервирам срам ми е шорцеви да облечам..
     
  3. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Ете ти одговорила Mishela, ако немаш осетлива коса ќе триеш погрубо повеќе, би требало да излезат
     
    На Cherish33 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cherish33

    Cherish33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    81
    Фала многу
     
  5. Tumblr

    Tumblr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    992
    Пол:
    Женски
    Ништо, нема проблем, се надевам ќе ти помогне. И да се поправам мислев осетлива кожа, не коса:lol:
     
    На Cherish33 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Вчера пробав домашен пилинг тој со шеќер масло и млеко се од око и да ви кажам пре пре пре задоволна сум.
     
  7. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Јас ги користам пилинзите на Body Boom :inlove:. Некако ме мрзи да подготвувам сама пилинзи, па полесно ми е вака, на готово :?:. Пилинзите се од кафе, хималајска сол, кафеав шеќер, бадемово масло, макадамово масло, арганово масло, какао прав, витамин Е... Во суштина, на природна база. Има повеќе видови, но заклучив дека ист им е составот, се разликуваат само по мирисот :rofl:. Го користам 2-3 пати неделно, и тоа за целото тело + лицето (само нормално, понежно триење на лицето). Текстурата му е сува, поточно не е течен како некои од пилинзите што ги споменавте погоре, така што да, малку е неуредно, но веднаш се чисти и не остава дамки.
    Ги има во dm во мали пакувања од по 30 g (original - мирис на кафе, coconut и mango), кое стигнува за околу 5 пати користење ако го користите за цело тело, или можеби пак јас премногу ставам :^)? Неодамна открив дека имаат и официјална страна на fb (https://www.facebook.com/bodyboom.macedonia/), од каде што баш сега им порачав пакување од 200 g со мирис на јаготка :inlove:. Официјалната (полска) страна на Body Boom пак, им е https://www.bodyboom.pl/en/, каде што детално се објаснети состојките, и имаат одговори на некои почести прашања :angel:.
    Искрено, мене овој ми е всушност првиот (и единствениот) пилинг што почнав да го користам и го одбрав исклучително бидејќи знаев дека кафето е добро за кожата, па тој ми се виде прв во dm :D. Ама не зажалив бидејќи ем навистина ја омекнува кожата, ем преубаво мириса. На почеток не бев ни сигурна дали се користи за лице, но кога беше зимата, кожата ми беше пресува и ми се лупеше, па си реков ај да се пробам, и кога излегов од капење, скроз нормална ми изгледаше кожата :o.
    Е сега за цената.... Во споредба со тие што ги споменавте е посолено: 260 ден. за 30 g. Меѓутоа, според мене, мноооооооооооогу повеќе се исплаќа да се земе од 200 g (890 ден.), односно да се порача од страната на fb (доставата е бесплатна), бидејќи се добива 7 пати повеќе производ за помалку од 4 пати од цената за 30 g.
    Но секако, за тие што повеќе сакате да си правите дома, можете да пробате со состојките што ви ги набројав :lol::*
     
    Последна измена: 19 март 2019
    На SnowDOG и leni_794 им се допаѓа ова.
  8. lostandhopeless

    lostandhopeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Crush пилингот ми е дефинитивно најдобар,ама па и малце скапичок ми е... сакам да си купам еспресо кафе,робуста и арабика вреќите во кафичи што ги мелат,само да ми го сомелат прилично крупно. Масла и витамини по мој избор и ете го crush или bloom пилингот.
     
    На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Kade go ima da se kupi?
     
  10. tea20

    tea20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    365

    Јас го купував од DM Markt Drogierie, али сега го немам видено од дамна, сепак провери си... Јас во меѓувреме се префрлив на MYPIEL производите,ги има само online и во Србија, вредат за секој денар што го трошиш на нив :)
     
  11. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Falaa :)
     
  12. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
     
  13. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажете каков е овој пилинг од Lilit дали се купува или се прави домашен пилинг ме интересира ви благодарам многу
     
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    Домашен.
    Маслиново масло, млеко и шеќер.
    Мешаш во сооднос да се растопи шеќерот, ама да не биде претечно за да може зрнцата да направат механички пилинг.
     
  15. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Препораки за добар пилинг за тело, по пристапна цена.
    И да не биде од ДМ оти немаат продажно место во мојот град.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Најубав пилинг, шеќер, ако имаш лажица мед, мешаш и ете ти :)
    Ако немаш мед, само шеќер, си го мешаш со гелот за тело.
     
    На Снегулк@23 и katalina им се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Јас си правам домашен во тегличка.
    Голема лажица мед, голема лажица кокосово масло и шеќер од око. Поубав пилинг не сум нашла од овој. :)

    Убав е и со кокосови трошки наместо со шеќер, поблаг пилинг е. Ско некој има поосетлива кожа и реагира на зрнцата од шеќерот, кокосовите трошки се супер замена.
     
    На naturally, Gi.ir.ll192 и katalina им се допаѓа ова.
  18. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Да, не се препорачува шеќерот за пилинзи на лице/тело. Задоволна си ти, и јас ќе го пробам ама со кокосови трошки.
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Маслото го омекнува шеќерот и не е воопшто груб. Мене ми е супер и така и така.
    За механички пилинг на лице попаметно е да се користат кокосови трошки, но за тоа одамна немам потреба па не користам.
     
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Дали некој користел AHA/BHA пилинзи за тело и ако да, кои? :)
     
    На NPN му/ѝ се допаѓа ова.