1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пинк Флојд (Pink Floyd)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Offspring, 30 јули 2011.

 1. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ок, не спамирам, ама морам да го зголемам бројот на квалитетни теми во категоријава :wasntme:

  Пинк Флојд е Англиски прогресив рок бенд создаден во 1964 година. Низ текот на постоењето на бендот се случиле неколку промени во поставата, непредвидливото однесување на Берет ги примора неговите колеги да го заменат со гитаристот и вокал Дејвид Гилмур. По заминувањето на Берет, вокалот и басистот Роџер Вотерс постепено стана доминантен и беше водечка сила на бендот во доцните седумдесети, се до неговото заминување од бендот во 1985. Бендот сними повеќе албуми, достигнувајќи светска слава со The Dark Side of the Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977), и The Wall (1979). Во 1985, Вотерс ги нарече Пинк Флојд “потрошен материјал“, но преостанатите членови, водени од Гилмур, продолжија да снимаат и да настапуваат под истото име. И покрај тоа што беа обвинувани од Вотерс во врска со правата на името, тие повторно доживеаја светски успех со A Momentary Lapse of Reason (1987) и The Division Bell (1994). По долг период, без судска одлука, тие добија согласност од Вотерс за користење на името. Вотерс настапуваше со бендот за прв пат по 24 години на 2 Јули 2005 на London Live 8 concert.

  ----------------

  Jaс ги слушам од 11 годишна возраст, заедено со Дип Парпл се првите рок бендови што ги имам слушнато :) Филмот The Wall го имам гледано неколку пати и можам да кажам дека е доста влијателен, барем врз мене влијаеше и тотално се пронајдов во него. Кој сака психо-филмови и го нема погледнато му го препорачувам :)

  Омилени песни

  Hey you
  Comfortably numb
  Nobody home
  The trial
  Money
  Wish you were here
  И сите останати саундтракови од филмот The Wall.

  :)
   
  На Priroden, ForeverYoung, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
 2. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Офи браво за темата :clap:

  Јас си ги слушам од мала, покрај татко ми ги засакав.
  Омилени од нив ми се: We don't need no education, Hey you и Money(ова стално си ја пуштаме кога одиме некаде и по пат ја пееме јас и брат ми :lol: ).

  Од фимот го имам гледано оној дел кога е песната We don't need no education, па деновиве се надевам ќе го симнам и ќе го изгледам целиот. :)


  http://www.youtube.com/watch?v=n2qA2fXMJ9Y
  http://www.youtube.com/watch?v=t4SKL7f9 ... re=related
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Бендов е еден од оние стари бендови кои најмногу ми прават мерак кога ги слушам.
  Верувам дека не постои човек што не ги знае Wish You Were Here (која ми буди ептен интересни спомени :lol: ) и Anther Brick In the Wall .
  Лично мене најубава:
  http://www.youtube.com/watch?v=BLKiMbC6s2k

  Музика која не е возможно да не ти се допаѓа. Simple as that.
   
 5. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Баш тргнав брзо-брзо да ја постирам Money, кога гледам сте ме зезнале :D
  Таа песна ми е една од омилените, мада ова е повеќе музика на татко ми, он си е од андерграунд поставата на Скопјево од 70тите и 80тите :) Така да од него имам многу големо влијание врз изборот на музика, посебно зашто од кога се сеќавам за себе дома ми свират Пинк Флојд, Џими Хендрикс и остали :)
   
 6. bornthisway

  bornthisway Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  30
 7. blaa

  blaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  378
 8. American.Virgin

  American.Virgin Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  20
  ЗНАЧИ ОД СЕКОГАШ ОД СЕКОГАШ УШТЕ ОД МАЛА ГИ СЛУШАМ И ГИ ОБОООЖАААВААММММ :talk: :inlove: :rock: :rofl:
   
 9. American.Virgin

  American.Virgin Активен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  20
 10. Caitlin

  Caitlin Активен член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  26
 11. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.273
  Ја здогледувам темава и си викам „Еј, абе јас сега ги слушам“ :lol:
  Оваа е песната која во моментот одекнува во собава
  http://www.youtube.com/watch?v=AdKNlGfkyhc
  Квалитет. Уметност. Немам што повеќе да кажам.
   
  На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
 13. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241
  Потполно се согласувам со мислењево. Секој збор е излишен за музиката на Пинк Флојд. Безвременска, ослободувачка....секој епитет е премалку. Единствена група или музичар чиишто албуми може да се пуштат и да тераат од почеток до крај без скокање на песни. Сите до една се буквално перфекција. Текстовите им се длабоки, полни со метафори, реалистични, ма незнам, вистинска позеија. Цареви се за настапи во живо, нудат целосен пакет, преку визуелизација, атмосфера, се`. Концертот Pulse им е нешто ненадминливо.

  Мои омилени (ако сум принудена да изберам):
  http://www.youtube.com/watch?v=0bqZFp7dWbg

  http://www.youtube.com/watch?v=BLKiMbC6s2k

  http://www.youtube.com/watch?v=iJZYG5qwHHI
   
 14. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
 15. Play

  Play Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2013
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  69
  Мислам дека нема доволно зборови со кои би ја опишала мојата љубов кон бендов, омилен ми е, незаменлив и ниту еден кој се обидува да е модерна верзија или не знам ти што не може да биде тоа што беше Пинк Флојд. Прилично сум сигурна дека им ги имам ислушано сите песни од времето на Сид Берет до крајот и нивното распаѓање, од албумите најомилен ми е The Wall и Meddle во чија Fearless се вљубив,а воедно мислам дека немам некоја песна слушано толку многу колку неа. Песните им се со неверојатно висок квалитет од текстовите за кои треба длабоко анализирање за да се дојде блиску до самата идеја и цел на песната и музикаta која е како совршена комбинација на неверојатниот талент кој го имаа сите музичари.

  Најмногу ги сакав во времето на Сид иако беа прилично под големо влијание на поп музиката и беа па искомерцијализирани,но сепак не знам имам голема почит за човеков му ги слушам и соло творбите од кои Terrapin ми е дефинитивно омилена. А за Роџер Вотерс имам стварно негативно мислење од тие неколку интервјуа што ги имам гледано од него дојдов до еден заклучок-дека е стварно douchebag, но еве талентирам douchebag :D Значи човеков и на соло свирките барал високи бини и не знам ти што од причина што не можел да го поднесе вриштењето на фановите. |(

  Во секој случај ми се незаменливи и ќе цитирам еден коментар кој така ми остана во памтење од почетокот на моето откивање на нивната музика и слушање на песните кои ги има на јутуб: "If you want to find the meaning of life, listen to Pink Floyd's dark side of the moon." И стварно албумот е баш тоа-живот од детсво, до пораснување, љубов, материјалистички свет кој ни го уништува духот до психичка нестабилност. Се за живот реално и искрено како што се и сите нивни дела.

  Омилени песни ми се: Shine on you crazy diamond, Fearless, High Hopes, Hey you, Money, и прилично сите од The Wall. :)
   
  На Priroden, ForeverYoung, Offspring и 2 други им се допаѓа ова.
 16. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.579
  Допаѓања:
  5.707
  Пол:
  Женски
  можам есеј да наишам за бендов , од првиот ден кога ги слушнав нивните песни ги засакав.. дефинитивно се во моите топ 5 бендови.. текстовите неможат да се опишат , сите песни се како уметнички композиции со мека мелодија , немаат ни една песна што не квалитетна .. немам зборови музиката , гласот , текстовите се е совршенство
  секогаш кога ќе пуштам концерт на јутуб плачам зошто во еден нивни настап ја има секоја емоција
  Pink Floyd IS EVERYTHING :l:

  http://www.youtube.com/watch?v=JkhX5W7JoWI


  [​IMG]
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.593
  Пол:
  Женски
  Нема шо да пишувам едноставно предобри   
  На Billy Idol и RockNroLLGirL им се допаѓа ова.
 18. Lady Phoenix

  Lady Phoenix Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 мај 2015
  Пораки:
  2.033
  Допаѓања:
  58.307
  Пол:
  Женски
  Не сум вистински фан на групава, ама сум ги слушала најпознатите нивни песни. Сепак, од тоа (малку) што го имам слушнато, мислам дека најдобра песна, не само во рамки на самиот бенд, туку и генерално во светот на рок музиката, е High Hopes. Сум ја слушала со денови, на repeat и сеуште не ми здодеала. Има нешто во таа песна. Нешто меланхолично, тажно, а сепак револуционерно и влева надеж. Многу моќна песна, а солото... Криво ми е што не трае бесконечно. Тоа соло ми е едно од најсовршените што сум ги слушнала...
   
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.287
  Допаѓања:
  77.252
  Пол:
  Женски
  И Пинк Флојд ги слушам, да. :D
   
  На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  2.946
  Пол:
  Машки
  Најголемите на сите времиња за мене, можеби само Лед Цепелин и Дорс ми се блиску до квалитетот на музиката што ја има Пинк Флојд.

  Не ги слушав до летото 2011, ја знаев само Wish you were here и си викав уште еден бенд со некои лејм љубовни стихови. Дополнително на ова, бев ептен унесен у фудбалот и си викав овие од Англија самите се преценуваат дека се најдобри, фудбал немаат освоено СП и ЕП од 1966, па сигурно и за музиката. Башка кралици, принцови, неееее бе умислена нација.

  И си пуштив на јутјуб документарци, ама она магично се осетив, солзи ќе ми потечеа од очи од што беа предобри, без да претерувам. Мислам дека 7-8 саати документарци гледав и тоа е тоа, сум преслушал многу бендови оттогаш во тој жанр и не сум слушнал подобро. Од поновите бендови во рок/метал жанрот Porcupine Tree со Стивен Вилсон исто звучат магично, али не функционираат моментално.

  Новиот албум иако таков каков што е, за новите бендови е симфонија. Што да кажам, преслушајте, документарците ги имате на јутјуб, уствари можам да кажам дека ми е криво што не сум бил постар па да сум ги начекал на некоја турнеја у фул состав.

  Оваа ми е многу посебна песна, буди преубави спомени :P