1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиратите од Карибите (Pirates of the Caribbean) [2003-2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од Monna.Monna, 21 март 2011.

  1. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Pirates of the Caribbean 1-The Curse of the Black Pearl-2003
    Пиратите од Карибите 1-Клетвата на Црниот Бисер е авантуристички-фантазионен филм од 2003 базиран според Pirates of the Caribbean ride од Дизни.Приказната ги следи ковачот Вил Тарнер (Орландо Блум)
    и пиратот Џек Спаров (Џони Деп) како ја спасуваат Елизабет Сван (Кира Најтли) од проколнатиот екипаж на Црниот Бисер чиј капетан е Хектор Барбоса (Џефри Раш).
    Џеј Волперт го развива сценариото базиран на темата на Pirates of the Caribbean ride а во 2002 сценариото е преработено од Стјуард Бети.
    Филмот се снима во период од октомври 2002 до март 2003 а премиерата на 28 Јуни 2003.
    Филмот доживува голем успех и заработува преку 653 милиони долари.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Pirates of the Caribbean 2-Dead man's chest.
    Пиратите од Карибите 2-Мртовечкиот ковчек е филм од 2006 продолжение на Пиратите од Карибите 1-Клетвата на Црниот Бисер во режија на Гор Вербински, пишуван од Тед Елиот и Тери Росио и продуциран од Џери Бракхајмер.
    Во овој дела Џек Спаров (Џони Деп) го открива својот долг кон Дејви Џонс (Биј Нај) и венчавката на Вил Тарнер (Орландо Блум) и Елизабет Сван (Кира Најтли) е попречена од Лордот Кутлер Бекет (Том Холандер) кој го сака компасот на Џек Спаров.Тој му наредува на Вил да го најде и донесе компасот, и кога Вил оди да го побара кај Џек, тој му дава услов, да го најде и донесе кучот од ковчегот, во кое е срцето на Дејви Џонс, за да може Џек да се спаси. Но тој на крај пак го губи срцето и со тоа се спасува од проклетството на Летачкиот Холанѓанец.На крај Џек е проголтан од големото водено чудовиште,Елизабет бега и се среќава со Вил, а единствен начин Џек да се спаси е целиот екипаж да отиде на крајот на светот.
    Филмот е излезен премиерно на на 7 јули 2006, и постигнува 136 милиони долари првите 3 дена во УСА.Постигнува огромен успех низ целиот свет повеќе од 1 билион долари и е 4тиот најуспешен филм на сите времиња и првиот на Дизни.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Pirates of Caribbean-At World's end.
    3тиот дел од триологијата (наскоро излегува и 4тиот дел) Пирати од Карибите.
    Во 2тиот дел Џек е проголтан од огромото водно чудовиште, и за да се спаси екипажот мора да отиде на крајот на Светот, во шкафот на Дејви Џонс.Откако Џек ќе биде спасен тие треба да се борат со Источноиндиската компанија за тргување на чело со Дејви Џонс и Кутлер Бекет кој планира да го изгазне пиратството.Како и во првите 2 дела филмот е во режија на Гор Вербински.
    Филмот е издаден на 25 Мај 2007,.Критиките беа измешани, но филмот е прогласен за најуспешен филм во 2007 заработувајќи 960 милиони долари.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Pirates of Caribbean 4-On Stranger Tides.
    Четврто продолжение од Пиратите од Карибите.
    Излегува на 20 Мај 2011.
    Џек ја бара Фонтаната на Младоста,учествува и Пенелопе Круз која ќе му биде девојка на Џек.
    [​IMG]
    Official Trailer:
    http://www.youtube.com/watch?v=KR_9A-cUEJc
    Еден од моите омилени филмови,ги имам изгледано сите делови,одвај чекам да излезе четвртиот дел. :inlove:
     
    На WarriorAngel и Dgirlll им се допаѓа ова.
  2. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Хмм интересно филмче...Интересна приказна,одлична ми е и музиката...
    За актерите веќе да не зборувам..Ахх Џони Џони :x
    Уживам гледајќи ги сите делови,веќе незнам колку пати сум ги гледала...И јас со нетрпение очекувам ново продолжение...
     
  3. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Филмов ми беше опсесија како помала, ги имам гледано сите делови.Едвај чекам да излезе новиот дел.Омилен лик ми е Џек Спероу(Џони Деп).
    [​IMG]
     
  4. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Филмов е најдобар!!!
    Сум ги гледала сите делови а сега здравје и четвртиот. Џони Деп си го направи своето, да беше друг глумец незнам дали толку би го сакала филмов :)
     
  5. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Сум го гледала само 2ториот дел, многу одамна, го имав негде на ЦД. Сум заборавила на него, сигурно не сум била импресионирана.
     
  6. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Еден од омилените филмови, а искрено не памтам ни една сцена :lol:
    Ама Џони :inlove:
    [​IMG]
    Aхахахаха :D :D :D
     
  7. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Се придружувам во клубот на обожаватели на филмот, посебно на забеганиот пират Џек Спероу :lol: Го обожавам!
     
  8. Panki.Friik

    Panki.Friik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    12
    И јас го обожавамм и тоа мнн!!
    Мн ми е онака срце..ЧДЧД !
     
  9. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Го гледав последниот филм во 3Д инаЧе не сум нешо голем фан ама ете ... ИнаЧе добар филм :)
     
  10. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Ова е филмчиште што нуди убавина (Џони Деп!), хумор и авантура!
    Начинот на глумење и репликите се феноменални!
    уште 10 пати би ги гледала сите делови, нема проблем! :lol:
     
  11. musicgirl55

    musicgirl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    56
    преинтересен филм а и музиката е одлична :) :)
    па можам да речам дека ми е еден од омилените филмови :D
     
  12. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Го гледав последниот дел во 3D кино и го обожавам! Акција, авантура, комедија и по малце романтика во едно.
    За Џек Спероу нема потреба да коментирам. :x :D
     
  13. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    прејак филм. ги имам гледано сите дела. за актерската група нема потреба да се кажува инзвонредни се! :)
     
  14. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    13.419
    Pirates of the Caribbean: The curse of black pearl
    Многу ми се допадна, може да се каже дека најмногу од сите, а посебно делот:
    -You are the worst pirate I've ever heard of!
    Jack Sparrow: But :!: you've heard of me!
    Уживав во гледањето. :rofl:
    [​IMG]

    Pirates of the Caribbean: Dead man's chest
    Hајмалце го имаше Џони. :( Но, глумицата е преубава. А и пресмешен ми беше, посебно кога бегаше од тоа племето. :rofl: :wasntme:
    [​IMG]

    Pirates of the Caribbean: At world's end
    Од сите овој ми беше најдосаден, а и најдолг, но просечно, ми се допадна, а и вредеше гледањето.

    [​IMG]

    Pirates of the Caribbean: On stranger tides
    Многу добар! Посебно внесувањето на Пенелопе Круз, а и љубовта на Џек. :lol: Незнам зашто на крај не сакаше да ја баци. Ќе беа убав пар. А ја спаси. :wasntme:
    [​IMG][​IMG]
    Долги филмови, по 2 часа и повеќе. Акција, авантура, научна фантастика, па дури и мало делче комедија. Повеќе сум се смеела на Пиратите, отколку на некои други комедии. Како и да е, уживав, и тоа премногу. Џек каков беше, блесав. Ко пијан. :lol:
    Го обожавам значи. :inlove:

    Филмовиве би ги сместила во омилени, и воедно, би ги гледала во кое време, без да ми бидат досадни.

    Значи, ги препорачувам. ;)
    Ќе уживате.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Јас мислам :!: дека не постои некој на кого не му се допаѓа филмот! Четвртиот го симнав пред некое време,ама екстремно лоша снимка беше и чекам некоја подобра, па затоа сеуште го немам гледано...До сега првиот дел убедливо води :rock:
     
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    ^ Има луѓе на кои не им се допаѓа филмот.
    Кога излезе и мене немаше да ми се допаѓа ако не беше Џони Деп во него.
    Дури сега кога смирив страстите ја гледам убавината и уметноста во сето тоа.

    И не, сега филмот не го сакам поради глумците. Не се определувам така ниту за спорт, ниту за филм, музика и слично.
    Последниот дел се уште го немам гледано. Некако ми е важно да биде моментот совршен.
     
  17. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Неможат вакви филмови да ти бидат досадни.Се во едно.Авантура,малце страшно на моменти,многу смешно. :D Абе си го обожавам Џони.Поготово во оваа улога :inlove:
     
  18. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Абе луѓе ај дајте линк со убава снимка. :)
     
  19. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Конечно го изгледав и четвртиот дел и неможам да се одлучам кој дел ми е најдобар.
    Мислам дека во третот и четвртиот има најмногу замки онака, да те натера да го гледаш пак
    Исто морам да кажам дека многу јако заврш последниов дел.
    Очекував дека нешто ќе и направи на Анџелика, дека ќе ја заебе некако и стварно
    Џек Спероу не е човек кој прави сплетки, кој иде по тоа што го сака и оддеднаш го менува целиот живот т.е.останува среќен, заљубен до крајот на животот
    Човекот си е преварант и тоа е тоа
    Сакам уште делови, можеби во наредните ќе има Спероу Јуниор :^)
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ги имам гледано сите делови, секој од нив си има своја убавина и затоа неможам да се одлучам кој е најдобар. :)
    Во секој случај, многу добра приказна и глума, нешто што треба да се погледне.