1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиротехника

Дискусија во 'Слободно време' започната од Dream-Girl, 23 декември 2014.

  1. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Јас кога бев малечка пукав петарди како машкоо а сега пцујам кога ке слушнам петарда во моја близина, едноставно не поднесувам.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kartman

    Kartman Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    Vladata e epski dope shit
    da objasnam:
    se sekavate na minatogodisnite akcii so apsenja kaj bitpazar na petardzii taka?
    epa dve nedeli posle tie (2013) akcii pak imase petardi...niso cudno taka, epa cudnoto e so godinava prvpat mozese da se najdat petardi na bitpazar preku cela godina
    ete zatoa vladata e epski dope shit

    grujo e epski psihopat
    da objasnam:
    si gledam vcera vesti koga ete ti go gujo liderot nash nasushen vika:
    "ne razbiram zoso uste protestiraat studentite koga im kazavme deka idnite generacii ke polagaat eksteren,nema niv da gi testirame"
    toa se vika empatija grujco i neveruvam deka si sposoben da ja osetis

    PS ne samo so pukam petardi tuku i gi modifikuvam...se pocna koga bev osnovno i se plasev da pukam so pistolot na tatkomi zaradi glasnata vreva, naskoro doznav deka ako znam neso kako funkcionira (ako go rasturam i sostavam) nema da mi bide strav
    ...godinava i lani ne pukav petardi nitu planiram da pukam

    ----
    eve neso za opustanje, pa neka pukne rogatiot :)
    (mesto petardi :D )
     
    На AziskaStrslenka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Досега десет ампутации на прсти поради пукање петарди

    [​IMG]

    На Детската клиника во Нови Сад имале десетина случаи на ампутација на прсти поради повреда од петарди.

    Лекарот Милош Пајиќ вели дека за време на новогодишните празници околу четириесет деца завршуваат во болница бидејќи петардите им пукаат во раце.

    -Имаше разни видови изгореници, вели Пајиќ.

    Тој наведува дека најмногу деца доаѓаат на Клиниката пред Нова година, но додава дека повреди има се до февруари. Овие десет ампутации се однесуваат на минатата година, а од Клинката не наведуваат дали имале вакви случаи оваа година.

    Сител


    Последните 4-5 години трендот на палење пиротехника драстично се намали, затоа што казните се многу високи, а пред се се парични. Плус, има редовни контроли од полицијата. Сега приметувам дека има едвај 4-5 петарди преку денот, а до пред некој година личевме како Газа. Прост народ= неразвиена држава.


     
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.595
    petardi.jpg

    Поздрав до сите родители кои им даваат 10 денари на своите деца за да си купат петарди, само да не им досаѓаат и оти ги мрзи да им објаснат зошто не може да пукаат петарди. Откако детето ке изгуби прст за 7 години, одете на 20 и докажете му како не сте можеле да го убедите да не пука петарди.

    Иначе, обожавам огномети, ама нормално, кога некој друг ги подготвува, а јас ги гледам.
     
    На Lella, crimson, Sunshine.Sunshine и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум пукнала петарда, тој звук цела ме потресува :worried: Да ти е страв ноќно време да поминеш по улица овој период, на секој чекор има по цели друштва што пукаат петарди, а некои будали па намерно ќе фрлат петарда накај тебе да те заплашат. А ако некој трајно повредат? Некој може (не дај боже) да остане без рака или око :@ Баш пред некој ден имавме предавање во школото за петарди, ни покажаа страшни слики со повреди од петарди :worried: Јас прскалките давам друг да ми ги запали, страв ми е, а не па петарда да пукнам :D
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Имам фобија од петарди, аналогно на тоа, целата таа пиротехника ми стана одвратна. Од жижица се имам подгорено како мала и нив не ги сакам, добивам мали панични напади кога некој ги пали во моја близина и секогаш си мислам дека ќе ми прсне или во најлош случај дека ќе ме изгори.

    Единствено обожавам да гледам огномети, иако ми скока утробата од страв додека пукаат таму горе. :D
     
    На Waka-waka и Cka им се допаѓа ова.
  7. Melita-te-saka

    Melita-te-saka Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    абе да не сум јас нема кој да одои пари за Нова година за петарди и динамити. интересно е како пукат, ама навреме ако ги фрлиш.. шо е јако јако е..:inlove::@
    цела Битола ја збогатив купувајќи, а мама и тато ги осоромаши па почнаа и да ми ги кријат по дома петардите ама ја како машина ги најди.
    и сега за дочекот на Новата година наместо да земаме нешто за јадење чипсови смоки ние петеради, немавме пари, ако де ќе пукаме..

    лани комшиите на другарката ме пријавија во полиција нонермалните си легнале со петелите во 2 саат на Новата година:lol:
     
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.795
    Оф, главата ми е запалена од тој звук, мислам веќе и во сон го слушам! Цеел божји декември комшииве позади не престануваат. Станување, легнување петарди се пукаат, партал се прави. Не можам да ги поднесам - од сабајле до касно навечер! Којзнае колку пари се даваат за петарди секоја година, не знам луѓево нормални ли се?! Не ја разбирам целта на ова пукањево петарди, нити некогаш ќе ја разберам. Искрено, не се сеќавам да имам фатено петарда во рака а уште помалку да ја испукам. Огномет сакам кога има повод за тоа, ми делува свечено а за НГ прскалки или жижици набавувам, кога-како.

    Едит - еве ги, почнаа:sweat:. Море и закаснаа денеска:rofl:.
     
    Последна измена: 28 декември 2014
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Вчера другарка ми ја стискав за раката, мислам и рани и направив. :D
    Темно беше, поминувавме покрај двајца од мојов клас кои постојано пукаат петарди. Јас како што сум страшлива ќе се онесвестев кога запалија една и ја фрлија кон нас.
    Беше на пола метар од мене, среќа навреме истрчавме и пукна пред една кола. :|

    Вие што пукате петарди, ништо лично, ама само не можам да сфатам како можете да се забавувате додека знаете дека нечиј (не дај Боже) живот е во опасност. :@

    Не само предавања, некој треба опасно да ги заплаши на дечиштата како моиве од класот дека тоа не е никаква игра и дека живот е во прашање. Можеби не живот, ама рака, нога или прст и не е баш пријатно да изгубиш.
     
  10. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно. Нова година одамна помина и двата дена после нова година поминаа, оти нели, 3 дена се слави, а уште пукаат петарди.
     
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Не ја сфаќам убавината во употребата на пиротехника. Ова пукањето петарди и чуда ми е најидиотското нешто што можат да го смислат. Има еден куп жртви од нив,што загубиле дел од екстремитет од петарда.
    Жижиците ај некако можам да ги сварам,макар што не можам јас да ги држам,прскаат на сите страни и ме горат,па имам чувство дека одеднаш може да ја џитнам и да запалам некого несакајќи.:D
    Oгнометот е забавен за гледање,за жал многу малку е познато дека е исклучително штетен за околината. Ужасно многу ја загадува почвата и водата во околина. Го полни воздухот со токсини што го пореметуваат хормонскиот баланс во телото и испушта канцерогени честички.

    Strontium (red): This soft, silvery-yellow metal turns red when it burns, is extremely reactive with both air and water, and can be radioactive. Some strontium compounds dissolve in water, and others move deep into soil and groundwater; radioactive strontium has a half-life of 29 years. While low levels of stable and radioactive strontium haven't been shown to affect human health, they both can be dangerous at high doses.

    Aluminum (white): Since aluminum is the most abundant metal in Earth's crust — and one of humanity's most widely used — avoiding exposure is almost impossible. Virtually all food, water, air and soil contain some amount of aluminum — the average adult eats about 7 to 9 milligrams of the silvery-white metal every day in food. It's generally safe at these levels, but it can affect the brain and lungs at higher concentrations.

    Copper (blue): Fireworks' blue hues are produced by copper compounds. These aren't very toxic on their own, but the copper jump-starts the formation of dioxins when perchlorates in the fireworks burn.... The most noted health effect of dioxin exposure is chloracne, a severe skin disease with acne-like lesions mostly on the face and upper body. Dioxin doesn't stop there, though — the World Health Organization has identified it as a human carcinogen, and it's also been shown to disrupt hormone production and glucose metabolism.

    Barium (green): Fish and other aquatic organisms can accumulate barium, which means it can move up the food chain. The silvery-white metal naturally bonds with other elements to form a variety of compounds that all have different effects — none are known to be carcinogenic, but they can cause gastrointestinal problems and muscular weakness when exposure exceeds EPA drinking water standards.

    Rubidium (purple): This soft, silvery metal is one of the most abundant elements on Earth. It burns purple, melts to a liquid at 104 degrees Fahrenheit and is highly reactive with water, capable of igniting fires even far below the freezing point. It hasn't been reported to cause any major environmental damage, but it can cause skin irritation since it's so reactive with moisture, and it's moderately toxic when ingested, reportedly able to replace calcium in bones (PDF).

    Cadmium (various): Used to produce a wide range of fireworks colors, this mineral is also a known human carcinogen. Breathing high levels of cadmium can seriously damage the lungs, and consuming it can fluster the stomach, often resulting in vomiting and diarrhea.
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Се тоа ми е безвезе, само огнометот не е дотолку лош. И што ако фрлиш петарда, ќе пукне, и? Толку многу е тоа интересно? Опасно е, луѓе без прсти и без дланки останале.
     
  13. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Петардите и жижиците порано ми беа омилени, но сега ми здосадија. Ко помал ми беа интересни, али веќе ми помина таа радост. Сега како поголем, се радувам на убав огномет.
    А порано од тие најмалите петарди, на улица сме ги пукале во рака, фатени со врвовите на прстите или под нога. А големите во шишиња, сме правеле сонце и разни глупости.
     
  14. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Се ближи нова година и почнува "хоророт " пукање на сите страни , несовесни родители, деца ...
    Јас лично бев сведок како еден другар си остана без три прста и колку петардите не се играчка , но за жал никој не сваќа сериозно додека не се случи нешто :(
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Да не знајте од каде можам да купам огномет за роденден ми треба? Фала:*
     
  16. Stargazer

    Stargazer Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2017
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Машки
    http://www.dimanco.com.mk/Home/Pirotehnika

    Повели...
     
    На Slavicak му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
  18. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Секоја година пукав но од кога ме пријавија престанав.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  19. fast_and_curious

    fast_and_curious Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Машки
    Порано на секој 31 - ви декември пукав, веќе не од проста причина што не сакам да влагам во непотребен ризик.