Пирошки

Дискусија во 'Рецепти' започната од kate21, 14 февруари 2011.

 1. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  6.009
  Пол:
  Женски
  Растурени (брзи) пирошки
  1 јајце
  1-2 лаж.сол
  1 пециво
  200 мл. јогурт или млеко
  150 гр. сирење
  150 гр. сецкана шунка
  брашно по потреба (да престане да се лепи тестото)
  Се меша се заедно, се расукува како кора, се сечат облици и се пржат.
   
  На Peppermint и MartinaSk им се допаѓа ова.
 2. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  еве го и мојот рецепт за едноставни пирошки ама мн вкусни
  1 кг брашно
  1 квасец
  малку сол, вода по потреба
  салама, кечап,оригано, сирење
  брашното, квасецот и солта ги месиме, вода додаваме по потреба, откако ке го измсиме го оставаме тестото да скисне, откако ке скисне правиме поголеми топчиња од тестото, ги сплескуваме со рака, или сукало, па ставаме на средина по желба, салама, или сирење(јас имам пробано со се , со сирење,салама,маслинки)и ја преклопуваме, па со вилушка ја го стегаме делот каде се преклопени преку целата површина, и ги пржеме во загрено масло ;)
   
 3. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  434
  јас не ги чекам да киснат оти тестото станува лепливо
   
 4. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  можеби, јас го месам тестото понајако, па досега сум немала проблем ;)
   
 5. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  270
  Јас сакам да ги правам за вечера, но ме интересира колку излегуваат отприлика и, колку да биде дебела кората од која ќе ги сечам правоаголниците? :D
   
 6. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.516
  Допаѓања:
  72.705
  Пол:
  Женски
  Јас ги сакам вака

  1 квасец
  200 мл млеко
  1 лажичка шеќер
  400 гр брашно
  1 лажичка сол
  1 лажичка вегета
  2 жолчки
  200 гр.варен компир

  Компирот се вари и се пасира,квасецот да надојде со малку млеко шеќер и брашно, и се замесува.Тестото да надојде едно 30-40 мин потоа се расукува и се филува по желба,завиткани се валкат во белките од јајца па во презла,Се прзат на не могу врело масло.Меки,вкусни,преубави :P :P :P
   
 7. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Море жени ај да ве попитам нешто. Што е финтата што некогаш пирошките си се убаво испржени а некогаш внатре ми остануваат како живи. До температурата на пржење ќе да е или до смесата? Знам дека прашањево ми е УПМ, ама многу се нервирам така ко ми се прај.. :tmi:
   
 8. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Ако пирошката, која валкана во презла ја пржиш на силен оган, потемнува одсгора, а внатре останува жива и глетава...Најдобро е за пирошките на тивок оган да се пржат за да бидат и внатре убави и крцкави...Кога се вадат најдобро на хартија да се стават за да се впие вишокот масло од нив...
   
  На macence85 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.996
  Допаѓања:
  95.264
  Пол:
  Женски
  Температурата на пржење е. Ако го вклчуваш шпоретот на најсилно, можеш да ги загориш цели, а внатре живи да си останат. Види си шпоретот твој според температурата, не верувам дека смесата нешто ти е утка, не би требало. ова знам од искуство. И јас порано си се думав за истово :D
  Пошо ме мрзи да чекам да се згрее тоа зејтинот и го вклучував на најсилно и ги ставав внатре. Изгледаат пржени, а внатре крш тесто. :)

  Инаку на темава. Сакам и правам, макар што не баш често. Ги правам внатре со што се имаме дома :) секој што ќе си посака тоа. Јас би рекла обожавам тестени работи, ама заборавам дека обожавав уствари едно време поодамна а веќе подолго време речиси и не јадам толку, ретко кога јадам. Не памтам последно кога направив пирошки... ама ете викендов ќе ги гојам љубимциве мои домашни со пирошки :wasntme:
   
  На macence85 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  :lol: Ами ето пусто вели пржете на загреано масло :D . Ама изгледа и јас сум малце буквалист :D . Ок женски, утре пак ќе им се изсилам :*
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.996
  Допаѓања:
  95.264
  Пол:
  Женски
  Епа тоа, ти почекај да се згрее маслото да, така треба, ама после намали го пример ако ти е на 3, намали на 2 или 2 ипол, зависи колку ти е силен шпоретот.. иначе ако не е згреано маслото ќе имаш тесто утоп зејтин.
   
  На macence85 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.873
  Пирошки по рецептот на снаами :)
  Она ги прави од палачинки (прво прави палачинки значи) внатре со кашкавал, салама...(по избор) и ги валка во јајце и презла и ги прже...маа превкусни се :)
   
 13. monalisa

  monalisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  12
  УУУУУУУУУУУ ги обожавам пирошките! Ја молам мама да ги прави!
   
 14. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.428
  Допаѓања:
  115.734
  Најубави пирошки прави дечко ми :lol: сериозно подобри и од на мајка ми.. Ги прави со палачинка, а внатре салама, кашкавал некои зачини кои дават преубав вкус,кечап. :rofl:
   
 15. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  И ја си правам пирушки по рецептот на кате. Се откачив од моите па сум си сама дома и си правам ручек хехе.. Само ова ми е прв пат да правам пирушки.. па да видиме што ќе биде хаха
   
  На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.020
  Ммммм ги божавам пирошките ма по тестото сум си јас. Вака читајки ве ми се пријаде пирушки, а кој да земе да ги прави на ова пекол време не се стои до шпоретот. :sweat:
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  - 125 грама шунка
  - 1 лажица сол
  - 125 грама сирење
  - 1 кесичка прашок за печиво
  - 400 грама брашно
  - 200 милилитри јогурт
  - 1 јајце

  Брашното, заедно со печивото, ставете го во сад за месење. Направете вдлабнатина во средината и додајте ги јогуртот, солта, јајцето, сирењето (изрендано или изгмечено со виљушка) и ситно исечканата шунка. Замесете тесто од сите продукти, расукајте го и на крајот направете правоаголни форми од целото тесто. Правоаголниците испржете ги во добро загреано масло. Откога ќе се испржат, ставете ги на кујнска хартија за да се исцеди маслото.
   
 18. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.076
  Допаѓања:
  1.619
  ууу што се заврткав во храна и рецепти, а гладна сум ми се јаде :(
  Ги правам со палачинка, ги имам правено и со компири, но овој ми е најлесен начин. Правам по 20-30 ги полнам со смеса и ги заледувам (ако не ми се правени за слава или за специјални гости), потоа ги вадам ги валкам во јајце и презла и уживам во јадењето омилени ми се :P
   
 19. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Љубам да јадам пирошки. Поготово со павлака одозгора или мајонез и лимон ... тартар сос. Ги има во Кам готови само да се испржат дома, многу се вкусни!
   
 20. ana.8

  ana.8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  52
  јас ги правам пирушките по рецептот на кате и стварно се преубави