Пирошки

Дискусија во 'Рецепти' започната од kate21, 14 февруари 2011.

 1. parisian chic

  parisian chic Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  414
  Пол:
  Женски
  Фалаа :)
   
 2. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.752
  Пол:
  Женски
  A dali nekoj znae recept za piroski?
   
 3. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.426
  Допаѓања:
  136.479
  Пол:
  Женски
  какви пирошки сакаш?
   
 4. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  10.222
  Допаѓања:
  266.323
  Палачинки полнети со што сакаш (јас во моментот имав руска салата, па тоа ставив), па валани во брашно.

  Или ако ти е тешко да правиш палачинки, тогаш ова ми е испробано:
   
  На theowndemon и LiliBoz им се допаѓа ова.
 5. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  1.752
  Пол:
  Женски
  Koga bev sredno sekogas jadev edni piroski so slanina mnogu bea ubavi.
  Moze da gi polnime so sto sakame, ama mene mi e bitno testoto kako se pravi. Citam razni recepti....de gi valkaa vo zolcki de gi valkaat vo belki pa vo prezla.... ne znam na koj nacin da gi napravam.
   
 6. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.381
  Допаѓања:
  29.504
  Пол:
  Женски
  Јас овие ги правев и супер се. И брзи и вкусни.
   
 7. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  4.355
  Како ги прават оние пирошкине на свадби? Бев на свадба и така ми се засладија...
   
 8. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  6.617
  Пол:
  Женски
  Od palacinki... Se polnat po zelba... No na svadva se pretezno, sunka, kisela krastavicka, kaskaval i jajce...
  Gi vitkas ubavo, malku postehnato, stavas da poodmrznat malku. Otkako ke gi izvadis, vo brasno, jajce i prezla i uste ednas jajce prezla povtoruvas. Za da ne se odvitkuvaat i raspukaat...
  Se nadevam ti pomognav, da si gi napravis doma...
   
  На Broken♡, cresa-jagoda и Antebellum им се допаѓа ова.
 9. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  4.355

  Сега ќе направам повеќе палачинки и тие што ќе останат ќе ги направам пирошки. Фала многу.
   
 10. jasbi

  jasbi Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  6.617
  Пол:
  Женски
  Samo ubavo zatvori gi od stranite... Za da ne pocnat da ti tecat...
   
  На cresa-jagoda и Antebellum им се допаѓа ова.
 11. Megann18

  Megann18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2019
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  592
  Пол:
  Женски
  Јас знам еден едноставен рецепт за пирошки со готови кори.

  Од едно пакетче готови кори ќе издвоите 2 кори а можете и 3 по ваш избор, ќе ја ставите едната па ќе ја напрскате со газирана вода и ќе ја ставите другата одозгора. Внатре на долната страна ќе ставите од смесата направена по ваш избор јас обично ставам шунка кашкавал и мајонез. И тоа ќе го замотате да испадне како ролат. Според големината на пирошките толку парчиња ќе исечете. На ист начин ќе ги приготвите и останатите кори од пакувањето. Секое парче го ваљате во јајце па во презла и го пржите. Премногу едноставен рецепт. А и секогаш ми успева. На крај излегуваат превкусни пирошки зготвени на многу брз и лесен начин. :D
   
  На Antebellum, Love 83, DanceT и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Antebellum

  Antebellum Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  4.355
  Исто како бурек со готови кори 5 минити работа а вкусно - највкусно. Ќе купам кори деновиве и ќе пробам.
   
 13. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  870
  Допаѓања:
  1.648
  Пол:
  Женски
  Како да направам пирошки како оние во ресторан што ги даваат на свадби?
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.956
  Допаѓања:
  23.116
  Пол:
  Женски
  Со палачинки. Ги полниш со фил и ги виткаш. Па ги валкаш во презла, брашно и јајце.
   
 15. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.992
  Допаѓања:
  9.188
  Пол:
  Женски
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.951
  Пол:
  Женски
  Пирошки на 2 начина правам
  Еден е со класично брашно како за пишии.
  А другото е со бриош леб.
   
 17. Havana!

  Havana! Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Рецепт за пирошки:
  450гр. брашно
  200мл. млеко
  120мл. зејтин
  2 жолчки
  1 квасец
  1 гол. лажичка вегета
  Внатре си ставате што сакате тоа.
   
  На hermosa и Petrova Ceca им се допаѓа ова.