1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пирс

Дискусија во 'Тело' започната од MadeinHeaven, 9 февруари 2010.

  1. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Ако си решила да ставиш, терај :D болката е секундарна, нормално дека не може без ич.
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.676
    Пол:
    Женски
    Jas porano mnogu sakav pirsovi , pred 2 godini sama si napraviv drugi 2 dupcinja na uvoto so pomos na anestetik , a isto taka si napraviv dupce nad papokot , no bidejki ne go napraviv dobro mi se otkina kozata i plus mi gnoese pa sega imam mal beleg. Gluposti pravev ali toa e , ne preporacuvam sami da si stavate , moze infekcija da se javi itn.
     
  3. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Нема надеж за пирсов мој. :(
     
  4. EmCeee

    EmCeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    Pozzdravce i od mene da vi ja kazam mojata istorija za pirsot na nos znaci jas dur ne staviv bukvakno puknav ama vo sebe zs ne mu kazav na mojte a znaev deka ke mi vikaat i zasto ne sum od Sk a tamu studirav si staviv i toa vo zlatara so masinka sto busat usi i nemav problem nikakov fala Bogu me bolese den dva mi bese zdrvena taa strana ama trpi za lepota.I zs znaev deka ke mi vikaat ako imam samo jas i go ubediv brat mi si stavi na vegja i koga si pojdovme doma dvata ko vidoja mojte zbesnaa ama ne mozea samo mene da mi vikaat :D i taka jas si go imam mojot pirs a tri pati sum busena na isto mesto zs pred da pojdam doma mislam pred da go pokazam go kriev i taka mi se zatvorase mestoto koga si odev doma za vikend i odev Sk pak se busev taka 3 pati :D i ne go mackav so nisto posebno i nisto nemam i sega duri se zaboravam se cesam i go vadam neusetno zs go nosam 4 god veke.Ama te poddrzuvam zs znam koj kef e ko dete malo so igracka bev a ovaa fintata so brat mi dobra mi bese zatoa ako imas brat isprobaja :D srekno ;)
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Абе брат ми сакаше до еден одреден период,ама сега не смее бидејќи неговата идна професија за жал не му дозволува. А ќе дојде и тој ден ќе ме пуштат ;)
     
  6. ElenI777

    ElenI777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    125
    Замислете,уште не сум отишла на пирсање,а со нетрпение очекувам.Ме буни само дали да одам на професионален пирсинг или може во некоја од овие златариве,со пиштолче за дупчење уши.кај и да е,ке одам,ве молам кажете ми каде,што,како...Фала многу :)
     
  7. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Имам пирс на левата страна на долната усна. А наскоро сакам да си ставам и на јазик, но се двоумам бидејќи мислам дека ќе боли, а и дека тешко ќе јадам и слично. Инаку овој пирс го ставив летово, во Хрватска, малку ме болеше, не беше некоја огромна и неиздржлива болка. Во никој случај не се каам што го ставив пирсот.
    А ако некој го интересира колку време е потребно за целосно зараснување на раните нека ја погледне следнава табела.
    Уши 6 - 8 недели
    Ушните рскавици 4 месеци - 1 год.
    Веѓа 6 - 8 недели
    Нос 2 -4 месеци
    Усни 2 - 3 месеци
    Јазик 4 недели
    Папок 4 месеци - 1 год.
     
  8. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    А зашто јас се мислам дека дупката на увото ми заразна за 1 недела... ај вечер пак ќе пробам да ставам обетка,јас па се откажав :)
     
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    do pred edna-dve godini sakav da si stavam pirs na jazik,ama srekja moite ne mi dadoa.mi se svigjaat pirsovi na jazik,na stomak,ili uvo,no kaj zenski ic ne sakam pirs na vega na primer ili slicno (zboram za vozrast od 20 nagore),koga sme pomali zasto da ne,ama potoa nekako neseriozno mi deluva
     
  10. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    hehe :D Ova za site sho imaat problemi doma so roditelite za pirs :D abe ne im se plasete tolku toa samo taka zzboruvaat kaj moze da ve isteraat eve ja mojata istorija za pirs :D Pred 3 god sakav da stavam pirs pod usta i a moite im vikam i oni isto mi vikaat ako stavish nema da vlezesh doma itn sl. rab :D ama ja si otidov i si staiv i sho ke mi pravat nisto haha prifatija :D ali kaj so busev go nosev 2 meseci i ustaata od vnatre mi zarasnaa i ja vikam nema vrska ne me grebe :D hahaha i decko mi me gleda mu pokazuvam i on koa lele bradata ke ti ja secat za da ti go vadat pirsot se uplasiv i otidov so klesti mi go vadese :D haha ali neprofesionalen mi stail pirs so se stava na vegja hhaa i niso ne mi bidna imam uste mi se poznava ama ne nosam :D e posle nekoe vreme si otidov u Sk fino lepo si staiv na jazik i ich ne me boleshe busenjeto ali posle 2 3 denaa me bolese ama mora strano telo u ustaa i sea vece 3 god si imam pirs na jazik i super mi e uste se raduvam :D hahaa Taka da pouka samo kaj profesionalni mene niti mi se poduva jazikot niti nisto :) pozzz
     
  11. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.612
    Пол:
    Женски
    Исто исто :D а иначе имав јас еден период пред една година кога носев пирс на нос и не ме приметија :lol:
    Викав дека е бубулица стискана , ма да мајка ми почна да сумља зашто моето лице е чисто ,без акни или пеѓи , без бубулици ..
    После секоја недела ми се губеше пирсот , па додека соберев пари за нов пак ми зараснуваше :D и пак сама си го дупнував дупчето од пирсот ( првиот пат само во златара)
    Ми се изгубија можеби 10тина и повеќе .. и се откажав од пирс на нос |(
    и сега пак сакам да се дупнам :D а иначе обоожавам пирс на јазик , ама многу било болно а и + 1000 и нешто е пирсање..
     
  12. maloto.golemo

    maloto.golemo Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Само што влегов на темава ми стана јасно дека сите сте љубители на пирсови како мене.. и морав веднаш да се додадам и јас за да ви дадам некои совети доколку ви се потребни затоа што доста сум информирана за тоа и имам 2 пирса на мене а мојата приказна е ваква..
    Во 8мо одделние ставив пирс на стомак кој го носам веќе 4 години и више, го ставив без дозвола на моите и кога стигнав дома му кажав на таткоми зашто сум поблиска со него а ги знам реакциите на мајками кој дозна дур после 1 недела за тоа..
    А пред 10 месеци ставив пирс на веѓа исто така без дозвола инаку 2 месеца унапред напињав дома за тоа и им кажав дома на моите да си бидат спремни ако се вратам со такво нешто на мене. Се договорив за пирсање отидов ставив пирс и попладнето се враќам дома таткоми надвор ме пречекува и само искоментира дека кога сум упорна правам нешто без да размислам за последиците.. а мајками дури од внатре слушна што се слулува и искочи да се вмеша и она, ми држеше предавање саат време надвор ја само климав со главата и реков нема назад.
    Тоа е тоа.. Ако сте решени направете го тоа нема да ве избркаат од дома, бидете сигурни без разлика колку ви се строги родителите ;)
    Со среќа на сите што сакаат да стават пирс!
    Сепак тоа е украс на телото и е преубаво мада мене меракот ми помина и не сум свесна дека воопшто јас имам пирсови на мене...
     
    На Beautiful_girl.. му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    i ja imam pirs na jazik... za site so sakaat da staar na jazik samo da znaat deka ne boli mn. onaka malce se osekja na kraj koga ke ti iskoci pirsot gore... ali posle toa se makite, posho nema da mozete da jadete 1ned moze i povekje zasho e poduen jazikot... e toa boli stvarno :worried: ama za lepota se trpi se taka da koj saka neka stavi slobodno ama samo na provereni mesta :D jas go nosam pirsov godina ipol i top mi e...haha pozz
     
  14. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Сакам да ставам пирс на папокот мада сите се против тоа, моите, дечкото, целиот свет :)
    Значи не сум доволно цврсто решена од причина што незнам каде, а за тие што се против многу ми е гајле :lol: , ке се лутат неколку дена и на крај ке им помине :rofl:
    Па девојки ако знаете некој таков пишете ми го бројот, каде се наоѓа и колку пари е (може и во лп)
    Ви благодарам однапред :*
     
  15. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Ako si od Skopje idi kaj Malo mislam mozesh da idesh i ako ne si :D ali on ti e najbolji :D Nekade u centar mu beshe toa tattoo and piersing studio:D ja staviv pirs na jazik kaj nego i epten profesionalen e :D Pred 3 god cenata mu beshe 1500 den negov pirs :D a za stomak mislam deka e poeftino a mozebi i ne e :D
     
  16. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    ne ne idi kaj koko vo mi4urin e tipot i epten e profesionalen.doma raboti i zatoa e eftino ( 300 ili 400 den.)ali se e sterilizarano so garancija :D ja se bushev kaj nego dva pati ... pozz
     
  17. ElenI777

    ElenI777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    125
    Конечно ставив пирс на носот и се радувам како мало дете на играчка. :D :D :D
    Сега ми фали уште некоја тетоважа и ќе бидам "комплетна"
    :rofl:
     
  18. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    да да стварно типот е топ на братми ми е другарце баска братми го пирсаше на јазик и на вега еве више 4 5 години ги има и не му е нишо 8)
     
  19. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180


    hahah ја пирсот на нос го имам веке 4 години а тетоважата скоро 3 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  20. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Ако сакате пирс на јазик ич да не му ја мислите...Јас го носам веќе година дена и топ ми е...Се бушев кај Митко во Охрид и сум презадоволна...Веќе вториот ден можев да јадам баничка али нормално само на едната страна.Тоа зависи од организмот,мене јазикот многу малце ми отече...Се лишив само од млеко и топло првите 2 недели :)