1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пирс

Дискусија во 'Тело' започната од MadeinHeaven, 9 февруари 2010.

  1. Man07

    Man07 Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, имам желба да ставам пирс на стомакот, кажете ми ваши мислења, најмногу ме интересира дали e многу болно? :D :P
     
  2. ladyh07

    ladyh07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Здраво, знае некој каде се продаваат пирсеви за папок низ Скопје?
     
  3. ladyh07

    ladyh07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Боли многу малку, можам да кажам помалку од инјекција. Секундарно е. Ништо страшно. :)
     
  4. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    @koritsaki со здравје да си го носиш.Мене најубаво ми изгледа на нос ситен пирс како обетче,а на друго место не би ставила.Сега само уште да најдам каде точно ставаат во Скопјево и да одам :D
    Нека пише некој каде има ако ставал во брзо време
     
  5. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    Хелооу ...како с епроубави времето сакам да си става пирс на стомак паа и за одмор хехе ее сега може ли некое мислење али може да има некои последици пример може ли да не ми го издупчи правилно ? ии сега исто сакам а ми каже некој за во Куманово каде имма салон ? Фалаа однапреед ! Убааав вечеер ! :D
     
  6. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Во последно време се информирав повеќе за одржување на пирс.
    Кога одите на место каде што професионално ставаат пирс, треба да бидат и доволно обучени и да ви објаснат за тоа како треба да се одржува додека заздравува. Не знам дали
    koritsaki не знам дали ти имаат кажано бидејќи би требало, но алкохол на рана не би требало да се нанесува (особено не чист алкохол), а сметајќи дека и пирсот е еден вид на рана, истото важи и за пирс.

    За заздравување и одржување на пирс е препорачливо да се користи безалкохолен и сапун без надразнувачки елементи. Иако е таков, сепак треба да се разредува со вода и потоа се одмива под млаз млака вода. Задолжително е убаво исплакнување за да не се исуши местото и да предизвика иритации. Има посебни количини кои треба да се измешаат, а не без мерење.


    Еднаш во денот е пожелно да се прави испирање со солена вода. Солта треба да биде морска сол која може да се набави во (ако не се лажам) продавници за здрава храна, а можеби и аптека. Се разредува со млака вода и се накиснува пирсот околу 5-10 минути.

    Овие работи треба да бидат во умерени дози. Внимавајте како ќе ги дозирате зошто предозирање на сол или сапун може да предизвика дополнителни иритации и сушење на местото.

    Не го допирајте пирсот, не го допирајте пирсот, не го допирајте пирсот! Не го проверувајте и не го вртете инаку ќе си предизвикате дополнителни иритации и ќе бите потребно повеќе време за заразнување.

    Ако сте го надразниле местото од облека или спиење, препорака е да направите чај од чиста камилица и кога ќе е млак, оставете го местото со пирсот да отстои во тој чај околу 10-20 минути. За да спласнете оток од облека или спиење, додека го накиснувате пирсот во чај од камилица, ставете ќесичка чај од камилица (веќе припремена, нормално) во обичен фрижидер и така оладена оставете го на местото. Не треба да биде премногу ладна бидејќи ќе ги уништите добрите бактерии и ќе предизвикате дополнителни иритации. Затоа и се става во обичен фрижидер.

    Пред да направите одлука:
    • имајте во предвид дека пирсот може да го извадите, но ќе ви останат лузни кои не зараснуваат до крајот на животот
    • доколку сте помали, задолжително консултирајте се со вашите родители или оние кои се одоговорни за вас бидејќи тие не ви мислат лошо туку се обидуваат да ви помогнат и мислат долгорочно и за вашата иднина.
    • сакале или не (поточно, колку и да не го сакаме ова), имајте во предвид дека пирс ќе влијае на професионалниот живот и на имиџот кој ќе го оставите
    • проверете го местото и прашајте ја личноста која ќе ви го прави пирсот за одржување и за последици. Ако не знае да ви објасни, подобро обратете се на друго место.
    • истражувајте на оваа тема и обратете се кај професионалци. И за совет и за одржување.
    • прашањето околу болка е релативно. Секој има различно ниво на толеранција. Тоа што за еден може да биде многу болно, за друг може да биде идентично со убод од комарец. Следете си го вашето тело и послушајте го бидејќи вие најдобро знаете за самите.

    За сите останати: отворете го умот и почнете да ги оценувате личностите според карактерни особени, а не според изгледот.

    p.s. Сите овие работи се напишани само од самостојно разгледување бидејќи многумина мислат дека е во ред да се стави јак алкохол или некои други хемикалии кои најчесто се лош избор и затоа сакав да пребарам малку повеќе на оваа тема. Бидете одговорни и користете го вашето разумно размислување пред донесување било каква одлука или слушање било каков совет, освен оној од вашите родители или одговорни за вас. Јас не препорачувам ништо и ако одлучите да направите било што - тоа е на ваша одоговорност. До сега треба да знаете дека форум не е место за информирање туку споделување на мислења.
    Ова што го имам напишано е само „прирачник“ за тоа што би требало да бидат одговорите од професионалец и доколку ве советува да ставате алкохол или било што слично е подобро да се обратите на друго место.



    Ако не успеавте да го прочитате ова целосно и се изморивте уште на првата реченица, најверојатно е уште рано за пирс. :)
     
    Последна измена: 27 јуни 2016
    На XstrongerX, Dabria, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Се испирсав на нос со пиштолче пред две години на одмор, без да знаат моите и ми падна после 2-3 дена во спиење. Ама пошто меракот беше голем, помина скоро година од тогаш и ја известив мајка ми дека ќе си ставам, па колку сака нека се буни. :)
    Повторно беше со пиштолче, ама не ми се допаѓаше местоположбата па уште два пати се пирсав... Сум немала што да правам, ај. :D
    Го носев тој пирс до неодамна, и го сменив со алка пошто не сакам циркони/топчиња арно ама алката многу тенка и кога ми здосади не можев да го сменам за стариот пирс, па ми се затвори дупчето. Пред месец дена пак го дупнав, и иако не ми е погодено местото за 1мм, последен пат ми е зошто не можам да се тормозам веќе.
    Само, ако знаете каде можам да најдам подебела алка за нос, т.е било каква?

    Настрана моиве патешествија, пирсот си го чувствувам како дел од мене, не ми е здосаден воопшто, со него јас сум си ЈАС, како да се изразам.. Вака дека го носам долг период веќе не го ни заприметувам, ама да си го извадам одма ми има разлика.
    Инаку, за побрзо заздравување, ставете на чепкалка хидроциклин и мачкајте го од внатрешната и надворешната страна. Ако го ставите со пиштолче, безбедно може да го смените за 3, 4 дена, јас секогаш така го менував, но последниот пат ме болеше многу и чекав да ми заздрави, па го сменив за околу две недели. Така што, слушајте си го сопственото тело, ќе видите што е најдобро за вас.
     
    На Dabria и OmniaVanitas им се допаѓа ова.
  8. blonde88

    blonde88 Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    TA2 SKIN ART vo Bunjakovec,nema da se pokaes
     
    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Proudmama

    Proudmama Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Вака се избушив на носот и папокот. Али пошто сама се бушев со канила ја пресеков од двете страни и залепив топчиња хихи :D
    Е сега ме интересира после колку време можам да ја извадам канилата и да ставам пирс? :)
    Какви искуства имате во врска со првото менување на пирсот?
     
  10. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.127
    Допаѓања:
    17.691
    Како тоа си ја оставила канилата на тебе? :o
     
  11. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.127
    Допаѓања:
    17.691
    Во средно имав кратко време пирс на уста, ама многу брзо ми помина меракот за него.
    А долги години, до пред извесно време, имав пирс на јазик. За жал, морав да го извадам, пошто си скршив заб со него. Ама размислувам пак да го ставам... ми фали :)
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Сакав пирс ама добро е што не ставив. Сега не би се пробушила ни за сите пари во светов.
     
  13. Proudmama

    Proudmama Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Па така за да се отвори местото.
    Него ме интересира по колку време можам да ставам друг пирс без да се затвори одма дупката?
     
  14. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.127
    Допаѓања:
    17.691
    Освен на јазик, на сите други места (мислам на лице) за многу кратко време се затвараат дупките.
     
  15. vogue.and.vogue

    vogue.and.vogue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    179
    имав пирс на папок ама го извадив пред 6г и сега сакам пак дали знае некој дали може да ме испирсаат повторно на истата дупка ?
     
    На JessieT му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Јас многу сакав на веѓата како Слаткар да си ставам :D ама мајка ми ќе умреше па не направив ништо сега сакам на стомакот ама ќе боли :(
     
  17. Bl0ndie

    Bl0ndie Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, нова сум. Имам пирс на папокот веќе 3 месеци. Често имам болки и црвенило, а денес кога станав забележав (едвај АМА) траги од крв. Страв ми е зашто црвенилото е веќе постојано...Сите доктори различно ми кажуваат. Некој за совет? Да го вадам? Да го мачкам јод? Или маст? Помош! :worried::worried::worried:[​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    • pirs.jpg
      pirs.jpg
      Големина на фајлот:
      68,7 KB
      Прегледи:
      58
  18. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Vadi go :) pirsot i taka i onaka sam ce ispadni po nekoe vreme..znaci gabe ti e da se macis
     
  19. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    1.476
    Пол:
    Женски
  20. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    @Ketchup малку подоцна ама еве и мое искуство, јас не сум толерантна на болка, плачка сум за се и сешто, така моите беа убедени дека ми е само моментален хир и дека ќе помине за некое време и нема шанси навистина да го направам тоа. Ама бев решена. Болка скоро и да немаше на мое изненадување исто и крв. Никогаш сум немала проблем со него. Освен на почеток кога сеуште го чувствував како страно тело. Брзо престанав да го чувствувам и стана дел од мене.
    *******************


    Извадок од мое мислење од пред некои скоро 4 години, значи се направиле 10 до сеа :)
    Сеуште не можам да си го замислам животов без него. Составен дел од мене е и мој идентитет.
    На почеток почесто купував и почесто ги мењавав, последниве години не баш. Одамна немав купено нов, па летово си земав. Титаниум и сваровски и апсолутно сум заљубена во него. И апсолутно е елегантен.
    Ниту еднашка не се покајав што се пирсав и планирам да биде дел од мене уште долго. :)
    *********

    Најдобронамерни little tips што е најбитно да знаете, за оние што скоро се пирсале -не чувајте бижутерија на вас, постои ризик да се инфицира и доста подоцна не само на почеток. Пирсот секогаш треба да е титаниум. За оние што им е во план да се пирсаат -немојте да експериментирате по дома. Можеби најчесто се покажува и изгледа дека е безопасно, но зошто да ризикувате?
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.