1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пирс

Дискусија во 'Тело' започната од MadeinHeaven, 9 февруари 2010.

  1. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Од пред некој месец ми дојде ,,луда'' идеја да ставам пирс на веѓа. Има ли некој искуство? Не се плашам од болката колку од заздравувањето потоа, дали се' ќе помине како што треба... :worried:
     
  2. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Можеби е чудно но дали е можно да ми отече жлездата позади увото од тоа што пред неколку дена си ги дупнав увото горе на рскавицата?

    ме боли на допир само и се гледа дека е отечено.
     
  3. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Голем љубител на пирсови и тетоважи сум. Засега имам 3 пирсови, првиот го ставив за 18 роденден на уво, вториот на папок, па уште еден на уво. Да помине ова со короната, па ќе ставам и четврт.
    И татко ми има, не беа против, предности кога цела фамилија сте металци. :D
     
  4. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Кое студио би ми го препорачале за пирсинг на уво?
    И колку пари чини пирс на хеликс?
     
  5. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира за трагус :)
     
  6. shekerna

    shekerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Кои се добри места во Скопје за пирсање на нос и дали знаете околу која цена е?
     
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Ух, веќе подолго време сакам пирс на уста, ми се свиѓаат и snake bites или еден на средина под устата, и оној над ми е океј. Повеќе ме привлекуваат алки отколку топчиња, ама и тие се ок. Само што веќе имам алка на нос, па ту мач би дошло. А и мислам дека ќе ме иселат од дома ако пројавам ваква желба. :D

    На увото имам три дупчиња и кога бев средношколка ептен ми беше филм да носам пирсови и од оние полжавчињата. Па сакав да си го ширам едното дупче, со подебело полжавче да си ставам ама наеднаш ставив подебело и ептен ме заболе, мислам и крвче ми се појави и се откажав. Плус од што едно време носев претешки обетки/пирсови на едното уво, ми се деформираше, и до ден денес ми остана такво. :(

    Исто обожавав машки со каналчиња, ептен ми го правеа филмот, сега смешно ми е. :D
    А пирсеви на нос обожавам речиси кај секого, еве мојов веќе 6 години си го носам и ќе го носам уште долго. :inlove:
     
  8. bella108

    bella108 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Си го дупнав левото уво со пиштолче во златара уште на две места едното ми е на рскавец и еве веќе недела и 3 дена како поминаа и сеуште ме боли прилично, неможам да лежам на левата страна и ми е доста отечено. Два пати ги вадев и ги ставав сама бидејќи таму ми рекоа дека веќе по 4 дена може да ги менувам. Е сега ме интересира што можам да ставам за да ми сплане отокот и дали е нормално што уште боли и е отечено.
     
  9. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Јас го мачкав со хлоранфеникол може две недели и некако помалце ме болеше, правам разлика дека пред две години пак имав направено на рскавицата и мнооогу ме болеше и ми загнои морав да го извадам, а сега ми е супер.
    3 месеци како го имам ме боли уште но не како преходно и можам да спијам на таа страна се трпи. Исто за една недела максимум купи си сребрено менѓушче и стај го, не треба да го носиш тоа што ти е сега долго време.
     
    На bella108 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girly.cute

    girly.cute Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Со што го мачкате увото после ставање пирс на уво?
     
  11. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Антибaктериски течен сaпун сo вoдa
     
  12. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Спреј за нос- солен раствор без други додатоци, од типот на Марисол.
     
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Колку е сигурно писрање нос сега со ситуацијава? Има можност за зараза?
     
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Pocekaj neka pomine, ne ti e bas zort bas sega da se pirsas sigurno. Ti zagnoi neso si naprais komplikacija kaj ke trcas. Pocekaj vo podobri vreminja kje bide. :) I jas sakam ama na stomak neka se sredi.
     
  15. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Чекам чекам ама немам трпение веќе :D. Година дена веќе му се спремам. Не се плашам за загноено туку општо при процесот некако да не дојде до зараза мада ни тоа не би требало.
     
    На Alisa22 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    I ja isto :D kade planiras inace? ja mislev kaj mg
     
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Ептен ми е мерак да си ставам септум. Е сега, веќе имам "алка" на нос, и не знам дали би изгледало убаво и септум и алката, а не сакам да ја сменам во топче. Исто ме интересира, дали е голем интензитетот на болката за овој вид пирс и ако може некоја препорака за добро пирсинг студио. :)
     
  18. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Во скин арт сакам јас.

    Според мене преубаво стои алка и септум, планирам понатака и јас алка ама сега прво септумов нека помине :D. А од тоа што имам читано и гледано не би требало многу да боли пирсот ама сепак индивидуално е секако. Според мене од страна на носот повеќе треба да боли :D.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    И ти сакаш септум? Абе мене овој пирс воопшто не ме болеше, јас 6 пати го препирсував носот со пиштолче. :D Знам дека требало во пирсинг студио да отидам, ама тогаш имав 18 години и не се ни замарав, а и пари немав. :D Сега сакам ако можат во истово дупче потесна алка да ми стават или да ме испирсаат одново, и некој потенок септум. Мајка ми додуше ќе ме фрли од тераса кога ќе слушне. :D

    Инаку, јас мислам да се стрпиме сепак одреден период, зошто ептен е лоша ситуацијава моментално, нема да ни побегне пирсот, ќе издржиме уште малку.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Каде можат да се најдат убави пирсови за стомак? Во овој стил нешто, едноставно.

    [​IMG]
    [​IMG]