1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Писателите биле дно - дали се сложувате со ова?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Tanjamm, 9 јуни 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  Во некоја од темите стретнав мислење за писателите кај нас дека биле дно, но што вие мислите за тоа?Дали лично познавате некој и дали мислите дека е така? Јас мислам дека кај нас од моето скромно познавање, знам само неколку луѓе, суета има, и тоа многу. Од тој аспект лошо е да се биде суетен, суетата го убива човека. Што вие мислите?
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.139
  Допаѓања:
  4.111
  Некогаш порано писателите пишуваа затоа што имаа што да кажат или раскажат, за да им олесни на душата или си го пополнат времето. Денес имам впешаток дека многумина писатели пишуваат бидејќи се писатели.Некако ми мириса на его целата работа - чест на исклучоците.
   
  На S.W.A.G, LanaSGirl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  Се сложувам, се гради име од ништо. Многумина немаат кредибилитет според мене, а ниту талент. Скоро читав една авторка, во колумна пишува дека жените имале гасови, оделе по голема нужда, ми се згади. Ако си автор земи пишувај колумни, ама за нешто саглам. Пишувај за литературата денес, но кога ќе имаш 10 книги, куп награди, преводи, кога ќе имаш грб и зборот ќе ти тежи.
   
 4. dayla

  dayla Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  5.603
  Пол:
  Женски
  Не се писателите кај нас дно. Има фантастични писатели, само што за нив се слуша далеку помалку од "цитат-писателите", ако воопшто се слуша.
  Ова далеку повеќе кажува каква ни е читачката култура генерално, отколку какви писатели имаме. :)
   
  На Biljarkata, oblace1, CameliaMiller и 12 други им се допаѓа ова.
 5. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.782
  Допаѓања:
  4.396
  Пол:
  Машки
  Некогаш во минатото живееше и Оноре де Балзак. И тој пишуваше романчиња на километар...
  Така да секогаш е исто.
   
 6. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Убаво кажа @dayla
  Се додека има луѓе кои споделуваат мудрости на фејсбук и читаат такви дела ќе имаме "писатели" како Драган Таневски и Сузана Турунџиева.

  Имам блиска другарка која пишува феноменални текстови ама никако да ги објави затоа што е убедена дека никој нема да сака да го чита тоа.
  Верувам има уште многу такви талентирани македонци кои умеат да творат квалитетно ама за жал не се толку читани и популарни како останатите.

  Пишување книга во државава во последно време стана како еден вид на себепромоција. Не гледаат она што ќе го објават да биде квалитетно и интересно за читање и да остави некаков белег во литературата, туку побитно им е да се направи добра промоција на книгата, да има што повеќе посетеност, сликање, интервјуа, потпишувања... 5 минути слава. Тажно.
   
  На candy.cane, oblace1, S.W.A.G и 4 други им се допаѓа ова.
 7. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.889
  Допаѓања:
  14.244
  Пол:
  Женски
  се сложувам со мислењево. Денес кој стаса писател стана епа не оди тоа така.
   
  На candy.cane, RainbowButterfly, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  9.624
  Пол:
  Женски
  Денес и писател и новинар може да биде кој сака, затоа една Оливера Кирковиќ ќе биде читана и бест селер книга ќе има тука поише од било кое македонче...
   
  На Tanjamm и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 9. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.125
  Пол:
  Женски
  Значи уште не ми се верува дека се потепаа за нејзината книга... А нашево тло е полно со дно писатели. Кога ќе видев како објавуваат цитати од лајла грејс, Коста Петров, Ксенија Николова, Драган Таневски и тн. и тн., не ми се веруваше. А во недостиг на креативност, на сите телевизии тргнувајки од утринска на телма па на даље немаше кој не ја викна Оливера во емисија, мислиш Мајка Тереза, а не криминалец. Не знам за вас, но не можам да им го дадам епитот што го имаат заслужено Матеја Матевски, Славко Јаневски, Кочо Рацин, Васил Иљоски, Блаже Конески, Петре М. Андреевски, Венко Андоновски ииии многу други до утре би набројувала.
   
  На S.W.A.G, Independent Girl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  9.624
  Пол:
  Женски
  Точно, баш така, но, зошто е тоа така ?
  Приказната на Оливера е автентична, автобиографија напишана од самата неа, без ни малку додавање шлаг, а на нашиве све е со сила, ќе издадат по 1 автентичен роман, ќе се чуе за нив, па после со сила продолжуваат да творат, се е присилно, се е силувано...
   
  На Independent Girl и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.978
  Пол:
  Женски
  Во напливот од многубројни имиња желни за себепромоција преку објавувања на мудри мисли и цитат-извадоци во виртуелниот простор, квази-писателите создаваат инстант-изданија што се прифаќаат и вирусно се шират меѓу читателите. Читателската публика е таа што го препознава квалитетот на книжевното милје по кое писателот станува вистински наратор со изграден стил, талент и вредност. Нејзиниот капацитет е одраз на културно- уметничкото достигнување што многу кажува за градење на односот писател-читател.
  За жал, писателството се повеќе се поистоветува со потребата за публицитет како и многу други животни сегменти.
  Квантитетот и присутноста земаат силен замав и ги засенуваат исклучоците кои книжевната дејност ја прифаќаат и третираат во вистинска смисла на дефинирањето, уметност на пишаниот збор.
   
  Последна измена: 10 јуни 2019
  На Tanjamm, dayla и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  Квази писатели за мене се Сузана Турунџиева, Дарко Лешоски, Таневски, Ана Бунтеска, и ред други. Тоа се инстант писатели, кои не читаат, туку само штанцаат и тоа се гледа. Инаку, Петре М. Андреевски за мене е во топ 3, и мислам дека неговата книга Дениција може да се носи рамо до рамо со Нобеловци. Точно е дека пишуваат за себепромоција, и точно е како што пишаа погоре, ќе објави некој една, две добри книги, и тука веќе почнува да пишува изнасилено, лошо, а со тоа го губи епитетот на добар писател.
   
  На fana, supergirlmb и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 13. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.539
  Допаѓања:
  6.306
  А што се случи со Лајла Грејс? Ми текна на неа и ја отворив на фб, последен пост и бил пред една година, и сега нешто за саем мислам објавила.. Џабе што брзо се прославуваат, кога уште побрзо се забораваат.
   
  На Tanjamm и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  А реално која е таа девојка со име и презиме. Имам читано една книга од неа, но онака сеќавањето ми е избледено.
   
 15. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.539
  Допаѓања:
  6.306
  @Tanjamm Мислам дека се викаше Марија Јаневска. Страшни бљувотини пишуваше на времето, стилот петто накај шесто, ко јас кога си пишував во дневник за симпатиите..
   
  На Mrs. Lovett, oblace1, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  Писатели почитувам, ама не од типот како оној "кукле" (му го заборавив името), Турунџиева и компанија.
   
  На Mrs. Lovett, oblace1, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 17. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  Лепотице, кифла еурокрем да поделиш, п.... на маса остави и пеес денари за кафето итн. Така пишува тој.
   
  На oblace1, CameliaMiller, sanja.burgundy и 3 други им се допаѓа ова.
 18. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  7.810
  Пол:
  Женски
  Па за човек кој пишува не би рекла дека е дно. Е сега што пишува,тоа е друго. А и наш е изборот што и кого ќе читаме. За мене македонски писатели на кои им нема рамни се еден и единствен Петре М. Андреевски ,Славко Јаневски, Живко Чинго Кочо Рацин,и многу други. Нивните напишани дела допираат во срцата и остануваат. Е сега не знаеме дали во нивното време биле ценети. Сега некако е модерно да си писател, многу галама, многу слава и се е тоа ок. Но ,кога ќе прочиташ зошто се тоа може да се разочараш. Па сега и со фб секој може да е писател. Мене не ме нервираат тоа што пишуваат,еве на пример Ана Бунтеска сте ја спомнале пишува искрени песни, четива за секојдневието и си има некој свој стил. Мене ми пречи непознавање на нашиот јазик, лоша интерпункција и др.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Navistina Lajla mu bila vnuka na Slavko Janevski?
   
 20. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.050
  Допаѓања:
  11.186
  Искрени песни, но еднолични. Сите се копи пејст. Сите се слеани, со повеќе од 30 реда, и кога прави компарација не пишува како туку користи термин „ко“, друго има и грешки некои како непознавање на јазик. Друга работа, ако си квалитетен автор нема зошто да лупаш една иста песна 20 пати на Фејсбук и на Женски магазин, ако веќе имаш читатели што би те нашле во библиотека. Петре М.Андреевски, Дениција е тоа ти се вика ремек дело. Според Ана, Дарко Лешоски во однос на Петре М.Андреевски и ќе видиш до каде се со квалитетот.