Писателите биле дно - дали се сложувате со ова?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Tanjamm, 9 јуни 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.018
  Точно. На Ксенија дијалозите баш како копирани цитати личеа. Книгата без поента. На Ана од првите три книги, има во два наслови исти збор живот и животот „Стави лајк на сопствениот живот„ и другата е „Да му се насмеванеш на животот“. Тоа укажува на неинвентивност. Стави лајк на сопствениот живот, во право си. Насловот кажува се.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.018
  Добар е Живко, и скромен, не лета во облаци. Му ги читав и јас двете. Бил на резиденција во Босна и таму е пишувана Новото име на иднината. Алал да му е, за месец дена како стигна тоа да го спакува, да истражи на терен, да напише книга. Завршил добра работа. Ако најдам, ќе читам и поезија од него.
   
 3. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  Каде ги има книгите на Живко? Која изфавачка куќа?
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.018
  Јас земам од библиотека. Додај го на фб, прашај го, сигурно ќе те упати каде можат да се купат.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.149
  Допаѓања:
  73.369
  Пол:
  Женски
  Антолог.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.018
  Се сложувам со тебе. Не секој што чита може да биде писател. Ќе чита, чита, и можеби ќе прави обиди за пишување, но тоа ќе биде слабо, без идеја, без тежина, бледо пишување по долго и долго читање. Инаку, овие имиња што ги дискутираме, тие не верувам дека читаат, тие само имаат пријатели и фб следбеници кои ги лајкаат. Инаку, да читаат горе наведените, тие нема да пишуваат 5 книги со една иста тема идеја и сите да личат една на друга. Зошто пишуваат пет книги поезија кои личат на романи? Така само Ана и Дарко пишуваат. Кога земав книги поезија, се чудев зошто се толку дебели книгите поезија, мислиш Ана Каренина.

  Се на се, талентот ништо не може да го замени. Но, и тој што има талент мора да чита оти така учи.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  Точно, но има луѓе што не читаат ама едноставно знаат бе како да играат со зборови, знаат д доловат. Само мн понижувачки е што има премногу публика кои ги читаат што значи дека повеќето луѓе кај нас да им дадеш книга со глупи цитати за невозвратена љубов ќе се задоволат и не бараат повеќе.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.353
  Допаѓања:
  4.018
  Да, се сложувам. Тој што има талент, одлично ќе пишува, а ако плус чита и се надоградува, ќе биде брилијантен. И уште едно нешто што ми падна во очи, одредени автори прават промоции во кафичи. На што личи тоа? Си има установи, библиотеки, центри за култура, а не во кафичи и кафани.
   
  Последна измена: 24 ноември 2019
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.