Писателите биле дно - дали се сложувате со ова?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Tanjamm, 9 јуни 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Точно. На Ксенија дијалозите баш како копирани цитати личеа. Книгата без поента. На Ана од првите три книги, има во два наслови исти збор живот и животот „Стави лајк на сопствениот живот„ и другата е „Да му се насмеванеш на животот“. Тоа укажува на неинвентивност. Стави лајк на сопствениот живот, во право си. Насловот кажува се.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Добар е Живко, и скромен, не лета во облаци. Му ги читав и јас двете. Бил на резиденција во Босна и таму е пишувана Новото име на иднината. Алал да му е, за месец дена како стигна тоа да го спакува, да истражи на терен, да напише книга. Завршил добра работа. Ако најдам, ќе читам и поезија од него.
   
 3. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.115
  Пол:
  Женски
  Каде ги има книгите на Живко? Која изфавачка куќа?
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Јас земам од библиотека. Додај го на фб, прашај го, сигурно ќе те упати каде можат да се купат.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.429
  Пол:
  Женски
  Антолог.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Се сложувам со тебе. Не секој што чита може да биде писател. Ќе чита, чита, и можеби ќе прави обиди за пишување, но тоа ќе биде слабо, без идеја, без тежина, бледо пишување по долго и долго читање. Инаку, овие имиња што ги дискутираме, тие не верувам дека читаат, тие само имаат пријатели и фб следбеници кои ги лајкаат. Инаку, да читаат горе наведените, тие нема да пишуваат 5 книги со една иста тема идеја и сите да личат една на друга. Зошто пишуваат пет книги поезија кои личат на романи? Така само Ана и Дарко пишуваат. Кога земав книги поезија, се чудев зошто се толку дебели книгите поезија, мислиш Ана Каренина.

  Се на се, талентот ништо не може да го замени. Но, и тој што има талент мора да чита оти така учи.
   
  На Mrs. Lovett му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.115
  Пол:
  Женски
  Точно, но има луѓе што не читаат ама едноставно знаат бе како да играат со зборови, знаат д доловат. Само мн понижувачки е што има премногу публика кои ги читаат што значи дека повеќето луѓе кај нас да им дадеш книга со глупи цитати за невозвратена љубов ќе се задоволат и не бараат повеќе.
   
  На Zimone и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Да, се сложувам. Тој што има талент, одлично ќе пишува, а ако плус чита и се надоградува, ќе биде брилијантен. И уште едно нешто што ми падна во очи, одредени автори прават промоции во кафичи. На што личи тоа? Си има установи, библиотеки, центри за култура, а не во кафичи и кафани.
   
  Последна измена: 24 ноември 2019
  На Zimone и Mrs. Lovett им се допаѓа ова.
 9. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  https://kumanovonews.mk/vesti/koga-...fija-togas-dobivate-grad-kakov-sto-e-kumanovo

  Дали оправдувате вакво однесување на јавна личност? Писател? Јас му ги имам прочитано сите негови книги, но по ова интервју каде тресе навреди од ракав, веќе ништо не би прочитала. Штета. Мислев дека е надежен писател, ама со глава во облаци ништо. Интервјуто му донесе преку 50 навредливи коментари каде граѓаните му пишаа да се исели ако не му чини градот, дека не знае кај тера, дека такви кумановци не им требаат, дека е ова доза на ароганција, дека прво треба нешто да направи за својот град, па дури потоа да кажува дека работите не чинеле. Што мислите вие? Јас мислам дека за јавно изречен збор треба МНОГУ да се внимава, затоа што писател не може да нападне директно дека градоначалникот не работел, не е компетентен, исто како што градоначалникот не може да ги нападне писателот дека не знае да пишува. Многу лошо, невоспитано за млад човек, не му личи.
   
  На Zimone му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.302
  Допаѓања:
  90.852
  Какви навреди? Да не треба да преќути за реалната состојба на град во кој израснал? Да фали место што пропаѓа заради некомпетентни само затоа што се родил таму? Да не треба да напише како му се допаѓа кичот за да некој кој мисли дека на дедо му е градот не се навреди?
   
  На темјанушка, Nausicaa, MarigoldA и 4 други им се допаѓа ова.
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.574
  Допаѓања:
  159.312
  Секој што плаќа данок може и смее да нападне власт, бил писател, доктор или касиер.
   
  На TeonaZ и lovestoneddd им се допаѓа ова.
 12. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Добро, ама со поблаг тон можат да се кажат работите. Сега излистав негови интервјуа, напаѓа постарите писатели пишувале за тоа како македонскиот народ бил жртва, биле досадни, напаѓа Влада, министри, нво сектор, и сето тоа за тие години е премногу. Да е некој со 60 години, со дебело цв зад себе, ок. Вака невкусно ми е мене лично. Ако кажеш урбана мафија, тоа е тежок збор, треба да си човек кој се разбира во архитектура, а не обичен лаик, па да тврдиш нешто со сигурност. Мислев за вокабуларот. Само си навлече жестоки реакции дека е партиски писател, треторазреден, дека никој никаде не го знае, а и тие кои го знаат, мал круг во Куманово немале убав збор за него.

  Неговиот роднина Венко Андоновски пишува колумни, му ги читам, ама никогаш никого не навредува, туку ги кажува работите реално и меѓу редови. Вака самиот Петар ќе се орни дека се пробива на слава на роднината, а при тоа создава одбивност кај читателите со тоа што вели „ние од 80-те придонесовме граѓаните да читаат македонска литература“. А пред тоа? Тие не чинат? Грешка, денешните уште многу фурни леб ќе јадат и нема да ги стигнат постарите.
   
  Последна измена: 11 јануари 2020
 13. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Ама имаше и невистини во текстот, дека театарот се распаѓа, а не е точно, од времето на Канческа Милевска имаат нова опрема, се е ок, функционираат нормално.

  Фалеле библиотеки, книжари, има, ама нема кој да чита.

  Јавно изречен збор може да подлежи и на клевета.
   
 14. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.829
  Допаѓања:
  34.311
  Бужаровска, Ќорвезирова, Јагода, Винка, Венко. .. сте ги спомнале, тие се писатели во Македонија. Образовани, речити, со издавачи кои знаат што значи книжевност.
  Тие другите што ги зборите немам појма кои се и од каде писатели. Демек револт против естаблишментот, па сами си пишуваат и објавуваат? Тоа е ко за човек што научил да свири една песна на флејта во основно, да кажете дека е музичар, па да отворите тема, музичарите се вакви, такви. Среќа па таков нема да го вработат во филхармонија, ама па затоа секој може да си пишува книги и да се нарекува писател.
  Грешна ви е темава, не се писателите некакви, ако е шундот читан, не го прави тоа белетристика.
   
  На Tanjamm и eliesaab им се допаѓа ова.
 15. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.069
  Допаѓања:
  2.961
  Пол:
  Женски
  Би го издвоила Јосип Коцев како единствен од нашиве што пишува нешто квалитетно (го читам уште кога пишуваше под псевдоним). Тихомир Јанчовски не е лош, макар што на промоција на книга ми делуваше малце егоистично. Стефан Марковски и неговата Среќата е глагол - ептен ми ја фалеа, ја прочитав од ко излезе и ми наликува на нешто пишувано само за да биде прифатено од мнозинството.. Другиве од Ксенија, Таневски и сличните не ни знам како се изборија за нешто како писатели..
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  Oд Јосип имам читано песни по зборници, ми се допаѓа, и имам чуено многу убави муабети, дека е прекрасен поет и човек. Тоа ценам, едм поет, ем човек. За Петар Анадоновски баш ме изненади, оти 4 книги, од кои последната Страв од варвари не личи на ништо, не ти даваат за право да ги навредуваш постарите писатели, да навредувам министри, нво, политичари. Едноставно не е компетентен. Поезијата Ментален простор и таа не е нешто посебно, затоа што пишува за смрт, за морничави работи, како комшиите му се ситат дека ќе умре, итн. Бужаровска е супер за мене, заслужено е тоа што се пробива.

  Страв од варвари има некаде 110 страници, но забележете дека буквите се фонт 16, и ако фонтот би бил нормален, книгата би била од 50 страници и како такво не би личела на роман. Содржински многу пропусти. Тоа е доказ, дека не работат на себе, туку ќе издаде една, две книги, и почнува со стагнација, назадување, и навреди кон секого.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 17. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  1.069
  Допаѓања:
  2.961
  Пол:
  Женски
  @Tanjamm Петар Андоновски го немам читано.. ама баш ќе го видам. Инаку малце се тие што пишуваат и почитуваат правила. Знам и луѓе шо не се писатели и имам прочитано дел од нивното творење и ми се далеку подобри.. Бидејќи гледам дека имаш читано доста од нашите, дали може да ми препорачаш книги што ти оставиле впечаток?
   
 18. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  5.128
  „Мојот маж“ од Румена Бужаровска, „Новото име на иднината“ од Живко Грозданоски, „Диссомнии“ од Игор Станојоски, „Нишан“ од Блаже Миневски...
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mantub

  Mantub Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  3.207
  Допаѓања:
  21.990
  Пол:
  Женски
  Дно е Петре М. Андреевски или Ванчо Николески или Стојан Тарапуза или Горјан Стефаноски...дно се само ако си неписмен.
   
  На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Persephone

  Persephone Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2019
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  19
  Денес нема кој не стана писател. Самиот епитет писател изгуби на вредност од таквите квази самонаречени писатели како Лајла Грејс, Коста Петров, Драган, Ксенија, Лешоски. Тие таквите што само сакаат да се обогатат и да стекнат популарност со нивните лимонади.
  Вистинскиот писател пишува само поради тоа што во пишувањето пронаоѓа начин да се изрази себеси, да си ја олесни душата, да ги сподели мислите со светот, тој не тежнее за популарност а во тоа докажуваат бројни успешни писатели кои пишувале под псевдоним бидејќи не целеле кон популарност.
  А овие горенаведените само ја унаказуваат оваа професија. Тие се самопромовираат повеќе отколку самите книги кои ги напишале сметајќи дека со тоа ќе стекнат одреден статус во општеството. А да не спомнуваме за тоа дека публиката им е претежно тинејџерки од 16-18 години кои едвај прочитале 2 книги во животот.
  Жално!
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.