Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Писмено или усно одговарање?

Дискусија во 'Образование' започната од QueenElena, 9 ноември 2013.

 1. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  Според вас, што е подобро, писмено или усно? Кое ви е полесно?
  Ја видов темата на друг форум
  Јас мислам дека усното е подобро бидејќи така полесно може да се одреди дали ученикот разбира и размислува. А и не може да се добие послаба оценка ако не е разбирлив ракописот (мојот најголем проблем, ракописот ми е како некое старо писмо на некое си старо племе, ако разберете нешто, ви давам 1 денар). Исто така, и резултатот се дознава побрзо, веднаш откако ќе те испрашаат. :)
  Полесно ми е усното.
  Значи, гласам за усно. :lol:
   
 2. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Зависи кога како... Историја писмено, Математика на табла никако, писмено пошто цела се збрлавувам а за другите не ми е проблем кога си имам научено ништо не ме буни (ама кога... :rofl: )
   
 3. mileystar

  mileystar Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  2.102
  Пол:
  Женски
  Мене ми е сеедно,дали е усно или писмено.Али сепак повеќе сум за усно.Писмено те фаќа некоја трема и можеш во момент потполно да се блокираш и на ништо да не ти текне,пример сум јас :D .И како што рече ти Елена,преку усно одговарање професорите можат да го ученат нашето размислување,начинот на кој одговараме,а и понекогаш со усно можеш да поминеш и со 3 прашања,а писмено 10,15 зависи :)
   
  На eliesaab и QueenElena им се допаѓа ова.
 4. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Писмено дефинитивно
   
  На Iza.bella777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Butterfly-Girl

  Butterfly-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2013
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  511
  Пол:
  Женски
  Па зависи за кој предмет станува збор, ама јас повеќе сум за писмено... Кога сум на табла ме фаќа трема, а и наставничката гледа цело време во мене така да не може никој ништо да ми каже, а писмено ако нешто не знам или ќе прашам некој или ќе препишам, така да гласам за писмено! :)
   
 6. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  941
  ако имаш научено сеедно е.
  ако немаш а мораш да бираш зависи од професорот, а и од своите (фешти :P ) способности.
  хаха, се надевам ме разбирате :rofl:
   
 7. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.402
  Допаѓања:
  4.334
  Пол:
  Женски
  Зависи кој предмет пример географија писмено,оти помалку прашања дава на тест :lol:
  А и математика нема шанси за усно .. на писмено можеш да се снајдиш нешто да препишиш а кога те испрашуваат те фаќа трема, сите во тебе гледаат и се буниш :lol:
  Значи гласам за писмено одговарање :)
   
 8. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  3.858
  Пол:
  Женски
  За мене е подобро писмено.
  На усно одговарање имам трема и се блокирам а писмено ми е многу полесно :)
   
  На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236
  Ни тоа ни тоа :D
   
 10. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Meне ми е сеедно ама ни тоа,ни тоа подобро :D
   
 11. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.979
  Пол:
  Женски
  Усмено дефинитивно :)
   
 12. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  15.479
  Допаѓања:
  151.610
  Пол:
  Женски
  Писмено ме фаќа страв и сето знаење што го имам ми се блокира :(
  Усно е подобро може и со помош на наставникот и ќе те потсети малце :)
  Иако се повеќе писмениот начин се употребува :D
   
 13. Daydream

  Daydream Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2013
  Пораки:
  1.626
  Допаѓања:
  5.956
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно писмено.
  Иако, ако имаш научено и тој и тој начин не треба да прави разлика ама сепак јас би идела на писмено. Од причина што има професори кои не дозволуваат ни воздух да земеш кога одговараш усно, ако буквално 3 секунди подзастанеш го сметаат за не доволно научено. А има и професори кои кога одговараш усно доста помагаат, ама поретки се. Додека писмено е друго, ако не ти текне нешто ќе се сконцентрираш, убаво ќе размислиш и ќе напишеш. На некој начин си сам со себе и ниедни очи не се вперени само во тебе. Никој не ти создава дополнителен притисок. Кај усното ако сакаш убава оценка нема размислување, почнуваш и нема "А како беше тоа?", а факт е дека колку и да имаш научено кога ќе седнеш пред професорот може да се случи да се блокираш. :lol:
   
 14. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.681
  Допаѓања:
  12.564
  Пол:
  Женски
  Порано ќе речев писмено, дека помалце трема... ама после толку поминати испити сфаќам дека на усно е тешко додека ја изустиш првата реченица, после тоа тремата поминува и зборовите сами си течат, нормално ако си учел доволно.
  Плус, има доста простор за импровизирање и изразување на свој начин, а тука е и впечатокот за тоа колку навистина знаеме. Поверодостојно е усно.

  Кога почнав факултет усните испити ми беа ноќна мора, ама сега веќе се навикнав, дури и како што кажав преферирам такво полагање, подобро се изразувам така отколку писмено.
   
 15. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  574
  Писмено, колку толку и да не сум учела баш, ќе се снајдам, ама усно шанси нема и се да имам научено неможам уста да отворам, се блокирам, ако ми верувате не можам ни името да си го кажам.
   
 16. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  335
  Писмено - зашто имаш време да размислиш, да дополниш и евентуално - ДА ПРЕПИШЕШ! :D
   
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.342
  Пол:
  Женски
  И јас го мислам истото. Усното одговарање е потешко. Може да добиеш трема и да погрешиш.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Unknown.Lady

  Unknown.Lady Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  1
  Зависи, кај некој наставник ми е подобро да ме испраша а пак кај некој да правам тест :tmi:
   
 19. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  170
  Зависи кој предмет.
  Единствено што знам е дека Физика и Математика не би можела никако усно. :tmi:
   
 20. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.938
  Допаѓања:
  26.860
  Пол:
  Женски
  Јас сум за писмено по кој било предмет. :) Усно, што знам, воопшто не е веродостојно.