1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Писмо до идната јас

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од rici.aaaaa, 19 март 2013.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Драга Џинџер.
    (пишувамбрзоотипребзоразмислувашпобрзоиодјазикоткојгокористишзазборување)

    Се надевам дека за 10 години, ќе ги надминеш сите ниски страсти:devil:(мисли, стравови, депре мудови и анкс периоди и глутен и шеќер бре.) кои со години те реметат. Кога вистински ќе се смениш и нема било-какви-ситнурии, наречени проблеми и проблематични луѓе, да си замислуваш дека се пречка за прекрасното утре. Кога ќе бидеш благодарна за се она што имаш и немаш, уживајќи во денот без енормни планови за после 16 и пол години и кенкајќи на најблискиот за тоа, зошто златцето се вика златце а е сребрено и зошто нештото е такво какво шо е , а не какво што ти си го замислила со свои бои и конци....
    Да ми се јавиш, океееј?

    Длабок поклон.
    :bow::bow::bow::bow:
     
    На cresa-jagoda, Katty52 и Rama им се допаѓа ова.
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Само биди она кон кое си се стремела отсекогаш. Не верувај никому. Сите лажат, не мораш и ти .Биди исклучок, крши стереотипи, промени ја колективната свест кон подобро.Биди пример , постигни хармонија , живеј за светлината и биди светлина.Чувај ја и негува ја душата.Верувај безрезервно во она што произлегло од нејзините длабочини.Се надевам дека еден ден ќе ме анализираш и ќе сфатиш дека си поголема од она што сум јас. Памти ме по добро...
     
    На Rama и riba79 им се допаѓа ова.
  3. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    Драга Симонке,
    Се надевам дека веќе успешно и безболно си ослободена од стегите кои те притискаа
    Сигурно сега си посреќна и поисполнета
    Имаш стабилна работа, и мастер диплома
    Детето расте среќно, иако само неколку дена во неделата сте заедно
    Исто така, се надевам дека ја имаш љубовта, прегратките и човекот по кој копнееше
    Оној што е твојата сродна душа

    Помина низ многу, беше тешко, дури и претешко, но секоја борба вредеше за да бидеш кај што си сега
    Биди добра
     
    На cresa-jagoda, Rama, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. $ophia

    $ophia Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2018
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    674
    Пол:
    Женски
    Не
    се
    замарај
    за ништо
    и за никој.

    Најубаво е така.
     
    На Milobebence, Rama и Dadusicka им се допаѓа ова.
  5. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Драга идна јас

    Се надевам дека си го средила проблемот со родителите, и сега си успешна млада жена на која и цути бизнисот.
    Се надевам дека кога ќе го читаш ова ќе бидеш покрај љубовта на својот живот, моменталниот партнер кој го вади најдоброто од тебе.
    Се надевам и дека нема да се нервираш за секоја ситница во животот, смири живци, здравјето е побитно.
     
    На cresa-jagoda, Milobebence, Rama и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Ќе бидам краток. Само сакам да те потсетам на некои работи кои во минатото ти изгледаа нормално. Во минатото мислеше дека е нормално да се извинуваш на некого поради тоа што си му згрешил. Не требало да се извинуваш, бидејќи тие никогаш не би ти се извиниле зошто тогаш би им се извинувал ти на нив? И нема потреба да се нервираш и да се грижиш за нив бидејќи и на нив не им е гајле за тебе и имаат погрешно мислење за тебе. И да не ти е гајле какво мислење имаат тие за тебе туку какво мислење имаш ти за самиот себе? Кога ќе дојдат тие стресни и тешки моменти само земи длабоко воздух и ќе помине се. Ќе помине се можеби нема да се сеќаваш на деновите претходно оти ќе немаш време да размислуваш за тоа. На крајот од денот можеби ќе научиш нешто ново, а можеби и нема да научиш. Само од тебе зависи. И пишувај почесто оти во тие зборови кои ќе ги напишеш често се крие магија за која не си свесен дека постои...
     
    На Rama, 21234 и BoyL им се допаѓа ова.
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    По две години повторно да ти се обратам, и да ти кажам дека тоа што си го пишала во претходните два поста си го реализира. Горда сум на тебе, да.
    Веќе газиш по патот кој го сакаш за себе, продолжи да одиш по него.

    И поради фактот што си тоа што си веќе, нема да ти кажам ништо повеќе. Само гази напред.
     
    На riba79, cresa-jagoda, Avery и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Кругче назад до минатиот пост , и репете со поголеми букви. Биди фер овој пат.:)
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Извини што не те послушав, извини што секогаш друга работа беше поважна од тебе, извини што не ти ја негував душата и ти правев болка на срцето, извини што силата им ја давав на други луѓе..извини, ама неможам ништо да оправам, помири се со настанатото, избриши го лошото и чекај го крајот.:(
     
    На riba79, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.508
    Пол:
    Женски
    Не биди наивна.Никому не верувај.
    Биди и остани доследна на себе.
    Покажувај заби.
    Гордеј се со себе.
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  11. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Душо, се надевам дека сфати дека не вреди животот да го дадеш за некој друг. Дека почна да се почитуваш и сакаш себе повеќе и дека со тоа привлече и други такви луѓе околу тебе. Дека си успешна, напредуваш и се доквалификуваш. Дека луѓето се задоволни од тебе како пријател, сопруга, професионалец. Дека чуда правиш за други луѓе и дека чуда ти се случуваат и тебе. Се надевам дека имаш малечки, среќни, палави главчиња дома и дека си задоволна од тоа како ги воспитуваш. Дека си сигурна во тоа што го правиш и дека се чуствуваш способна.
    Запамти дека те сакам, иако понекогаш знам да те повредам или запоставам..
    Држи се!
     
    На Dupka vo mozokot, riba79, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Првпат ти пишувам и се надевам дека тоа што ќе ти го напишам ќе го исполниш, мораш.
    Биди повеќе силна од секој претходен ден, верувај во себе секогаш и не биди толку емотивна да плачеш за се,биди горда на себе и не се потценувај.
    Тоа што те мачи највеќе работата, пронајди ја и не се нервирај ќе биде подобро, мора.
     
    На riba79, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Драга идна јас,се надевам дека веќе ги надмина сите шамари од минатото,се надевам дека сега се ти е добра лекција,се надевам и очекувам конечно да се вразумиш и да си бидеш најважна на самата себе,и да престанеш да се обвинуваш за се,бидејќи треба да сфатиш дека минатото не можеш да го вратиш,ни да го промениш...
    Сакај се многу душо моја напатена,ако не се сакаш ти,како очекуваш да те сакаат другите?
    Ајде земај го животот во свои раце и да не слушнам веќе кукање и не можам ова,не можам она....
    Очекувам да бидеш со подобро физичко здравје,а посебно со подобрена психа,очекувам да те видам сакана,цел живот мечтаеш да бидеш сакана,се надевам ќе имаш среќно и исполнето катче со љубов,се надевам дека кога ќе го прочиташ ова писмо по неколку години,со насмевка ќе се сеќаваш на овој ден кога го пишуваш ова,денес се е празно и тмурно,те владее длабока осаменост,ама те молам кога ќе го препрочитуваш ова писмо да ми напишеш одговор дека имаш свое катче,две големи раце те гушкаат наутро и навечер,исто така и две малечки рачиња постојано те гњават што ти доаѓа да полудиш од среќа,ама немој да се жалиш ти го посакуваше ова ;)
    До скоро!
     
    На Nigredo Odor, christinnn, Ivan4e04 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Dupka vo mozokot

    Dupka vo mozokot Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Не се форсирај премногу себеси да бидеш совршена.
    Едноставно биди тоа што си пред другите и не плаши се..
    Дозволи твојата вистинска природа да дојде до израз.
    Не дозволувај расположението и твојата среќа да биде под влијание на други личности.

    Биди среќна, најсреќна:)
     
    На cresa-jagoda, Rama и baba Rada им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.703
    Допаѓања:
    42.918
    Пол:
    Женски
    Не биди глупава.Верувај си само на себе и на своите инстинкти.Учи на грешките од минатото и никогаш, ама НИКОГАШ не го повторувај.
    Биди воздржана, отмена и секогаш со крената глава срци
     
    На cresa-jagoda, afrodita94, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Драга Ygritte, се надевам дека си успешна жена, со успешна кариера и ценета личност во општеството. Се надевам дека твоето семејство е збогатено со уште неколку членови, и се спремаш за Божиќната трпеза :), се надевам дека сопругот те сака, почитува и поддржува исто како и ти него, се надевам дека здравјето е на завидно ниво и си почнала редовно да вежбаш, дека твојата психа е стабилна исто така и твојата, лична, финансиска состојба е во ред :)биди секогаш тоа што си8)
     
    На cresa-jagoda, Milobebence и Rama им се допаѓа ова.
  17. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Машки
    Не знам на кој јас да му се обратам, ги има и сега многу, а не па во иднината. Претпоставувам дека целото ова обраќање е за да се успокиш себеси во сегашноста, гледајќи нанапред - се обраќаш на идниот јас за да си го потврдиш сегашното јас. Претпоставувам „јас„ научил/е нови трикчиња да цапа и прета без да ме слушне, како и секогаш, научил други јазици да се прави дека не разбира, ама сепак некако преживува. Се разбира дека би му рекол: f_ck you ass_ole, I'm better than you, сега во сегашната сегашност! Истото и тебе ти преостанува да го мислиш и правиш!
     
    Последна измена: 25 декември 2018
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  18. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Драга Афродита
    Се надевам си ја научила лекцијата од сите твои грешки и падови и те направиле личноста која што си сега.Извини што навреме не научи да се цениш себеси и што беше наивна.Се надевам вербата, фамилијата и љубовта ти останаа приоритети во животот.
     
    На cresa-jagoda, Rama и Milobebence им се допаѓа ова.
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Немој да бидеш наивна ,внимавај на кого веруваш ,не ти требаат многу пријатели доволно е 1 ама да е вистинско пријателство! Понекогаш не е лошо да бидеш себична , успеа во многу работи што ги сакаше ,помина низ многу страшен и тежок период ,штом го помина ова можеш и се !! Ти си многу силна ,кога ќе го читаш ова верувам дека ќе бидеш уште понапред и верувам дека ќе успееш се што ќе наумиш !
     
    На cresa-jagoda и afrodita94 им се допаѓа ова.
  20. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.267
    Допаѓања:
    3.203
    Пол:
    Женски
    Мила идна јас,

    Никако немој да дозволиш да се спушташ себе си и да се затвораш. Никој, апсолутно никој не е вреден ти да плачеш за него. Дури и тој што сега спие покрај тебе, земи го со доза резерва. Не откривај се што знаеш и не брблај многу. Твојата искреност те чини скапо, а тек е само почеток. Биди мудра. Размислувај. Како и секој пат, така и овој идеш со срцето. Подзастани и процени дали е тоа тоа. Не сите насмеани лица ти мислат добро. Не сите пружени раце ти нудат помош. Не сите прегратки се искрени. Не сите зборови се вистина.
    Слушај го срцето, не заборавај го разумот. Делувај, но не претерувај. Биди она што си и што сакаш да си. Не се менувај за други. Биди љубов, почитувај, сакај, смеј се, патувај и уживај во животот. Љубовта љубов ќе повлече. Ако тој не е љубов према тебе, остави и замини. Биле љубов, ќе бидат пак.
    Чувствувај и биди ми жива.
     
    На Summer16, GirlLove и cresa-jagoda им се допаѓа ова.