1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пишување книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 27 јануари 2014.

  1. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Твоето име на англиски се изговара кетнајт. За да биде кејтнајд треба да го пишеш вака Katenide или евентуално Catenide.

    Исто доколку пишуваш на македонски јазик и сакаш да имаш успешна писателска кариера, мој совет ти е да поработиш малку на правописот и граматиката. Тоа е добра лична инвестиција особено ако сакаш да пишуваш.

    Инаку јас моментално почнав да пишувам книга на англиски за Amazon :) Wish me luck!
     
    На Тетка Биберче, Florenсе, Cinderfakinrella и 4 други им се допаѓа ова.
  2. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Веќе некое време пишувам психолошка книга.
    Не знам до кај сум...
    Може би требало да ја привршувам но инспирацијата не запира, па ќе видиме до каде ќе терам односно до кога ќе ја пишувам.
    Во меѓувреме барам издавачка куќа и начин на кој би ја промовирала.
    Кога ќе дојде ден за тоа одредени членови од тука ќе бидат кои специјални гости на промоцијата :)
     
    На EvAngelos, Cinderfakinrella, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Имам напишано една книга, промовирано и објавено. Работам на продолжението. Се работи за метафорична книга. Ми ја пофалиле и едвај чекаат продолжение...
    Имам започнато и психолошка книга, која се надевам дека еден ден ќе излезе од печат.
    Инаку самата си ја спонзорирав, немам издавачка куќа!
    Сакав да си докажам на себеси дека можам да го остварам својот сон и успеав!!
     
    На EvAngelos, cresa-jagoda и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. Moonstone.17

    Moonstone.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2013
    Пораки:
    592
    Допаѓања:
    1.862
    Пол:
    Женски
    Си ги прочитав постарите мислења во темава и се изнасмеав :D Ништо од тоа што тогаш го почнав, иако имав идеја за тоа како да се одвива приказната.
    Почнав да пишувам нешто, го имам смислено распоредот на главните настани, трите лика кои засега ми се најбитни, и почната ми е првата глава, односно повеќе би рекла пролог.
    Сакав да ве прашам во кое време ви е најлесно да пишувате? Јас мака мачам со тоа, сѐ ме тера во минато да пишувам, а сакам во сегашно. Ќе почнам убаво, па ќе се заборавам и после се враќам да ги поправам грешките. Замислата ми е да го пишувам тоа како сега да се случува и така да ги пишувам настаните, ама ете.
    Друго прашање, дали атмосферата ја опишувате во текот на целата глава и пропратно со дејствата, или пак на почетокот ги давате тие информации, па може и понатаму додавате некој детаљ околу тоа, зависно колку настани има? Додуша, ова зависи од начинот на којшто ги пишувате главите, дали само еден настан е во една глава, или пак, повеќе. Се надевам ме разбравте. :D
    И уште нешто, дали ликот го опишувате во текот на целата книга, или тоа го правите уште на почетокот, во смисла физичкиот изглед, па и делумно карактерот?
    Можам да споделам дел од почетокот на тоа што го пишувам доколку сакате.
    И споделувајте повеќе од вашите дела, прашувајте, давајте идеи, некако замрена ми е темава.
    :hai:
     
  5. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам да пишувам книга незнам што е полесно за почеток проза, романи или нешто друго битно првата моја книга сакам да биде со песнички и само во една точка т.е. според насловот да бидат сите за едно нешто ако ме разбравте
     
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Glorcheto дали сакаш да напишеш роман и поетска збирка во едно?
    Ако пишуваш поезија подолго време, би било убаво да издадеш збирка на поеми како за почеток. По ова што си го напишала добив впечаток дека ти сакаш да издадеш поетска збирка од поеми кои опејуваат една иста тематика...
     
    Последна измена: 24 април 2017
    На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Даа даа до 100 страни за почеток дали ке биде добро :) да напишам неколку уште ми фалат а дома имам некои што многу ми се свиѓаат од прилика уште 30тина ми фалаат па да ја известам наставничката па ке видиме што ке биде :)
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Откако ќе ја комплетираш целосната збирка, треба да ти бидат поемите прегледани од лектор. Лектор може да биде и професор по Македонски јазик и треба да имаш потврда за тоа дека лектор ти ги прегледал поемите, во смисла да се граматички и правописно исправни и потоа треба да најдеш издавачка куќа која ќе ти ја издаде збирката :)
    И јас веќе сум при крај со пишувањето на мојата поетска збирка, меѓутоа таа е на англиски јазик.
     
    На toogood и Someonespecial им се допаѓа ова.
  9. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Пиши ми приватно да те прашам те молам :)
     
  10. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Да не ме сфатите погрешно, и јас пишувам, и знам од каква полза може да биде кога ќе слушнеш мислење од страна и сето тоа, ама сте слушнале за авторски права? Свесни сте дека од овде секој може да ви "украде" од трудот и така натаму? Со најдобра намера.. Ако веќе имате намера да издадете нешто од тоа што го пишувате, подобро не споделувајте никаде по социјалниве мрежи, ниту пак покажувајте на некој во кој немате доверба. Мој совет, па натаму е ваше :)
     
    На Tanjamm, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Како за почеток здравоо феминкиии ❤❤ сакам да почнам со пишување книга како за почеток што е добро?? Роман, песнички некои или.. Јас имам план за девојчињата да пишувам како да се справуваат соо животот кога е најтешко од проблемите во училишните клупи па се до првата љубоов ве моламм помоош и колку страни..а и да надоврзам многуу ме бива за хорор некои приказни ми идат од рака па дали може пак тоа стварно сум збунетаа Ве молам за мислења да ме насочите да одберам по кој пат ке одам Фала многуу❤❤❤
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Мoжњ дa нaпрaвиш кoмбинaцијa. Живoтoт хoрoр.
    Ќе биде бaш убaвo. Мистеријa некoјa aкo мoжеш.
    Штoм пишувaш.
    Песни,или текстoви oд рaзни темaтики некaкo е убaвo aмa мене ми се дoпaѓa книгa и тoa штo спoменaв некaкo се дa е пoврзнo a интереснo сепaк тoa е избoр.

    Зa стрaници мoжеш 150+ мислaм. Не е битни тoa. Не сум сигурнa дaли некaде имa прaвилa.
    Сепaк aкo е интереснa ќе биде супер
     
  13. Јована21

    Јована21 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Imam 21 godina i sakam da pocnam so pisuvanje na kniga. Znam deka nemam nesto iskustvo nitu vo zivotot nitu vo literaturata megju toa sakam da gi iznesam moite cuvstva na hartija. Imam vizija knigata da bide moja avtobiografija. Ako moze pomos od kade da pocnam i sto da pocnam da pisuvam.
     
  14. Iguanaboy

    Iguanaboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Машки
    Jas pocnav da pisuvam edna kniga, no nekako izgubiv motivacija. Imam idea, ja imam osmisleno prikaznata no sepak dali vo ova vreme nekoj navistina cita knigi? ili samo gubenje na vreme ke mi e
     
  15. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Се заработува со ова?
     
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Од македонска публика не. Мала е и плус процентуално малку читаат. Подобро на англиски да напишеш eBook книга и да си ја ставиш на Amazon direct publishing. Плус не мора да инвестираш во печатење. Замисли да не ти се продава, ем си изгубила време пишувајќи, ем пари за печатење.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Во мкд не верувам, ама во странство мислам дека може малку повеќе да се заработува.
    Разликата е во тоа што во мкд ти си зависна од издавачките куќи и им плаќаш да ти ја издадат книгата, додека во странство (од мое искуство зборувам за дома во Канада) самата издавачка куќа главно ти плаќа пари, односно прво ги откупува авторските права од тебе,а потоа добиваш и дел од профитот остварен со продажбата на книгата.
     
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Па имам две книги на англиски , но не знам што точно да правам со нив , а години изгубив пишејки . :)
    Значи во странство да барам продукциска кука ???
     
  19. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    https://kdp.amazon.com/en_US/

    Само ќе мора да ги средиш книгите со насловна, содржина, параграфи според стандардите на Амазон. Имаш на Амазон правила како треба да изгледа, а и јутјуб видеа каде се објаснува како да ја средиш книгата (уште подобро ако прво ги научиш правилата, а потоа пишуваш)
     
    На Justicija и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Да, поточно Publishing house.
    Исто така, некои од нив бараат и агент- лице на кое треба да му пратиш примерок од книгата ( неколку поглавја ) и тој да ја понуди во твое име на некоја издавачка куќа, книжара или печатница.
    Треба да најдеш агент соодветно за жанрот кој го пишуваш.

    Јас лично преферирам без агент бидејќи има и доста измамници...