Пишување книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 27 јануари 2014.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.234
  Пол:
  Женски
  Да, поточно Publishing house.
  Исто така, некои од нив бараат и агент- лице на кое треба да му пратиш примерок од книгата ( неколку поглавја ) и тој да ја понуди во твое име на некоја издавачка куќа, книжара или печатница.
  Треба да најдеш агент соодветно за жанрот кој го пишуваш.

  Јас лично преферирам без агент бидејќи има и доста измамници...
   
 2. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.178
  Допаѓања:
  12.698
  Пол:
  Женски
  Ок , фала за информацијата :)
  Јас ке заминувам во странство за брзо , па ке видиме таму .....
  Инаку би сакала да бидеме во контакт , имам уште нешто да те прашам во врска со издавачките куки и процесот :)
   
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.234
  Пол:
  Женски
  Нема проблем... :)
  Всушност, неколку од книгите (кои инаку сите се на англиски) ги пишувам додека престојувам во мкд и би требало после една година, кога ќе се вратам назад во Канада, повторно да ја контактирам издавачката куќа за објавување и за исплата на авторските права.
  Но можеби и порано ќе ги контактирам, зависи од околностите...
   
  Последна измена: 18 март 2018
 4. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.290
  Допаѓања:
  10.632
  Пол:
  Женски
  Јас спремав роман совет од една тетка да напишам книга за мојот живот пошто по случувањата баш е роман но не се осмелувам да го издадам. Не сум информирана колку се трошоците колку е заработувачката....
   
 5. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки, гледам дека подолго време нема напишано ништо на оваа тема. Јас имам напишано книга со која учествував на конкурс на издаваќка куќа и влезена сум во потесен круг. Сега чекам финални резултати и се надевам дека ќе испадне нешто од ова. Инаку мое мислење е дека последниве години времињата се сменија и сега повеќе се чита, па дури и повеќе им се дава шанса на мк автори. Што мислите вие? Има ли некој издадено книга и какво е неговото мислење околу исплатливоста на сето тоа?
   
 6. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  812
  Допаѓања:
  1.421


  Конкурс на издавачка куќа за издавање на роман? Првпат слушам за нешто такво... Јавно беше или ?
   
 7. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Да, и стои отворен на страницата на издавачката куќа Сакам Книги.
   
 8. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  812
  Допаѓања:
  1.421

  Аааа, тоа... Ама, тоа има временски интервал од кога до кога е активно? Мислев дека е постојано...
   
 9. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Па може и да е постојано, не знам искрено. Јас пратив книга и ми пратија одговор после 2-3 месеци дека мојата е влезена во потесен круг. Мислам дека рекоа до септември треба да се одлучат која книга ќе биде избрана за објавување.
   
 10. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.294
  Допаѓања:
  9.114
  Пол:
  Машки
  Зависи што подразбираш под "исплатливост". Не верувам дека постои македонски писател што живее од тоа. Таткото на една другарка е успешен писател, добива награди, признанија, но оскудни финансии од тоа. Не можат ни од кредити да се одглават.
  Мала е читателската публика во Мк, пред се затоа што и нашата популација е мала. Два милиони сепак се само едно преградие во некој од поголемите градови во светот. Ако сакаш финансиски да ти се исплати, пишувај на некој од познатите светски јазици.
   
 11. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Здраво дечки.
  Дали некој знае дали овде прават лектура на книга напишана на англиски јазик и колку чини тоа?
   
 12. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.234
  Пол:
  Женски
  Ако имаш професор по Англиски, препорачливо на факултет, можеби тој може да сподели информации за неговиот лектор кој му ги лекторира трудовите на англиски.

  И покрај тоа што ќе почнам да ги објавувам книгите дома (во странство), сепак и во МК можеш да најдеш лектор по англиски, иако не знам колку чини, но сигурна сум дека имаат пристојни цени.

  Знам една американска лекторка која се вика Corrie, која ми беше препорачана од еден мој професор по англиски. Ако си заинтересирана, можам да ти го дадам и нејзиниот број.
   
 13. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Заинтересирана сум да. Иако уште не сум завршила со пишувањето, сепак би можела во меѓувреме да се информирам.
  Ти благодарам
   
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.234
  Пол:
  Женски
  071 246 468
   
 15. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу
   
 16. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  9.215
  Пол:
  Женски
  За момент сета напнатост се вгнездува во тишината.Толку е тивко што можам да си ги слушнам отчукувањата на моето срце.И потоа бум ја чуствувам неговата студена рака како распарчувајки ја тишината вгнездува болка на моето лице.Неколку капки крв се тркалаат и паѓаат на подот.(ајде феминки да ја разработиме темава,ова е извадок од мојата книга)Сакам коментарии
   
 17. Т. Н.

  Т. Н. Нов член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Јас сеуште сум доста мала. Имам само 14 години а за неколку месеци сакам да ја издадам мојата прва книга. Премногу се плашам околу тоа бидејќи има многу личности што ме исмејуваат поради моите напишани зборови. Како да се справам со тоа? И каде се да се упатам за да ја издадам книгата?
   
  На WildMk и Danyy им се допаѓа ова.
 18. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.294
  Допаѓања:
  9.114
  Пол:
  Машки
  Дали има некој/a што пишувал книга на македонски? Кој од македонскиве фонтови ги користите? Или користите латински фонтови со кирилична поддршка?
   
 19. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  Macedonian times фонт избираш. Или пак њу тајмс роман па кликаш мак. поддршка. Исто ти иде.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Shy&Glam

  Shy&Glam Активен член

  Се зачлени на:
  18 август 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Македонска подршка. Ако сакаш да ја испратиш до издавачка куќа секако ќе ти бараат да ти биде така пишувана.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.