Пишување книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 27 јануари 2014.

 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  9.110
  Пол:
  Машки
  А зошто да не може со познативе Microsoft office фонтови што имаат Alt+Shift кирилична поддршка?
   
 2. asdas

  asdas Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  404
  Епа истото ти е.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ciel

  Ciel Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.900
  Пол:
  Женски
  Ќе прашам можеби е глупо но ме интересира на што ги пишувате книгите на ком. на microsoft office или на дактилографска машина?
   
 4. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  9.110
  Пол:
  Машки
  Ај да ја освежиме темава. Имам прашање што ме мачи.

  Новите параграфи јасно е дека се започнуваат со таб, како што е оваа реченица. Но дали тоа важи и за првите параграфи веднаш по насловот на поглавјето? Постои ли граматичко правило, или останува на избор на писателот?
   
 5. Persephone

  Persephone Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  19
  Дали има некој кој пишува на жанр епска фантастика или воена фантастика да споделиме знаење и мислења? :)
   
 6. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.292
  Допаѓања:
  9.110
  Пол:
  Машки
  Имам близок пријател, 2-3 книги има издадено епска фантастика. Ама не е на форумов. Ако не најдеш тука некои, можам да ве поврзам, или да му кажам да направи акаунт тука ако сака :)
   
  На Persephone му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Persephone

  Persephone Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  19
  Па супер би било, досега не сум наишла на наш автор кој издал книга од овој жанр, или веројатно не сум доволно во тек, а секако ми е потребна помош од некој кој е веќе внесен во овој жанр. Добредојдени се и такви кои имаат пишувано short stories ако ги има :)
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 8. *kate*

  *kate* Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2016
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки! Дали може некоја од вас ако знае, или има искуство, да ме упати во процесот на издавање на книга? Мојата е готова, станува збор за книга за деца и ме интересира како може да ја објавам преку некоја издавачка куќа, бидејќи како што прочитав низ форумиве самоиздавањето бара многу ангажман.
   
 9. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  207
  Пол:
  Женски
  Здравоо писателки, гледам има многу овде што пишуваат книги. И јас започнав со мојата книга, љубовен роман е нешто белетристика (тоа и обожавам да читам) па имам еден мал проблем. Во книгата цимерката на мојата хероина е млада забавна личност која е многу откачена. Сакам преку неа да вметнам младешки смешни жаргони, па ако знаете некои или ако имате некоја идеја пишете ми :inlove:
   
 10. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.127
  Допаѓања:
  6.977
  Пол:
  Женски
  Читнав пар страници уназад, ништо посебно од инфо и совети. Ај да пробам сега, можеби има некој кој се разбира. Откако ќе напишеш книга, што понатаму?

  1. Пред да ја понудам на издавачка куќа, на што да внимавам? Што се' треба да ми биде средено? Како треба да изгледа?
  [Мојата е напишана на Word: layout size A5, margins narrow, font "Palatino Linotype" со МКД поддршка, font size 12. Менувам параграф таму каде што сметам дека треба за подобро да го објаснам тоа што го зборувам. Имам еден куп подточки, бидејќи споделувам совети и идеи (книгата е self help книга).]

  2. Дали е подобро да ја префрлам на некој друг програм, на пример на InDesign? Или сосема е океј на Word, па потоа издавачката куќа ја средува цакум-пакум?

  3. Дали таква каква што е книгата, се нуди на издавачка куќа, па тие ја проверуваат детално и ја средуваат како што треба да биде? Или пред да ја понудам, морам да најмам професионалец (едитор, ваљда) да ми ја среди? Или самата куќа си има едитор?

  4. Кога ќе ја понудам на издавачка куќа, што да барам? Што е паметно да прифатам од нивна страна, доколку се согласат да ја издадат? На што да внимавам од тој аспект?

  5. Дали доколку се согласи издавачка куќа да ја издаде, ги добиваат сите права на книгата? Односно, тука за наш пазар ќе ја понудам на македонски јазик. Планирам во иднина да ја преведам на англиски јазик, па ме интересира дали смеам во англиска верзија да ја понудам на странска издавачка куќа?

  6. Насловната е мој дизајн, дали тоа е паметно? Исто така, во книгата имам вметнато и графички дизајни и сакам од истите да изработам и букмаркери и принтови со разни дизајни; дали тоа би било дел од договорот со издавачката куќа?

  Сигурна сум дека ме интересираат уште многу нешта, но во моментов на тие можам да се сетам. Секоја информација, совет и идеја се добредојдени!
   
 11. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.397
  Допаѓања:
  9.036
  Пол:
  Женски
  Луѓе како да издржам да напишам книга до крај?
  Како да си одбележам точки кои ќе ги следам?
  Почнувам возбудена сум и пишувам секој ден, секој момент. Каде и да се најдам пишувам...Тоа трае неколку дена и после крај.:nod:(facepalm)
  А имам многуу идеи од кои би излегле добри книги. Но тоа е мојот проблем за жал|(
   
 12. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.127
  Допаѓања:
  6.977
  Пол:
  Женски
  Штом престануваш после неколку денови, значи нешто те тера да се откажеш, што е тоа? Немањето доволно време? Немањето доволно мотивација во моментот? Попрво би правела нешто друго во моментот, наместо да пишуваш? Немањето доволно креативност? Си се изнапишала во минатиот период и сега веќе ништо не ти текнува?

  Тоа се изговори. Ако вистински сакаш да напишеш книга, едноставно пишувај.
  Пишувај конзистентно без разлика колку време имаш и без разлика колку ќе напишеш.

  Ако имаш дента само 5 минути, пишувај 5 минути. Ако имаш саат време, пишувај саат време. Важно, пишувај.
  Не е важно ни колку. Некогаш ќе успееш да напишеш еден пасус, некогаш неколку страници. А некогаш можеби ќе се трудиш саат време, а нема да успееш да напишеш ниту една реченица. Сето тоа е океј, природно е, нека не те обесхрабрува. Важното е редовно конзистентно да го правиш тоа, дури и кога мотивацијата и креативноста ќе бидат на ептен ниско ниво.
   
  На piksooki и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.397
  Допаѓања:
  9.036
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за советот.:):l:
  Ќе се обидам повторно а овој пат ќе се потрудам да бидам постојана.
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.055
  Пол:
  Женски
  Јас би имала еден „проблем“. Би морала да пишувам во тетратка, зашто на компјутер се изразувам механички и нималку сликовито.
  Роман не сум се нафатила да пишувам. Пред шест години составував поезија, добра беше. А и помалку време одзема од смислување на долго прозно дело. Штета што (мислам дека) ги загубив хартиите.
   
  Последна измена од модератор: 13 декември 2019
 15. Stache

  Stache Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  717
  Пол:
  Машки
  Би ти препорачал LaTeX, Word е нешто најлошо што можеш да си го направиш. Кога ќе се навикнеш целиот процес на пишување е побрз..
   
  На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.