Пишување книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 27 јануари 2014.

1. EvAngelos

EvAngelos Популарен член

Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.152
    Допаѓања:
    8.677
    А зошто да не може со познативе Microsoft office фонтови што имаат Alt+Shift кирилична поддршка?

2. asdas

asdas Истакнат член

Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    179
    Епа истото ти е.

На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ciel

Ciel Истакнат член

Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    1.656
    Ќе прашам можеби е глупо но ме интересира на што ги пишувате книгите на ком. на microsoft office или на дактилографска машина?

4. EvAngelos

EvAngelos Популарен член

Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.152
    Допаѓања:
    8.677
    Ај да ја освежиме темава. Имам прашање што ме мачи.

Новите параграфи јасно е дека се започнуваат со таб, како што е оваа реченица. Но дали тоа важи и за првите параграфи веднаш по насловот на поглавјето? Постои ли граматичко правило, или останува на избор на писателот?

5. Persephone

Persephone Активен член

Се зачлени на:
    6 август 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Дали има некој кој пишува на жанр епска фантастика или воена фантастика да споделиме знаење и мислења? :)

6. EvAngelos

EvAngelos Популарен член

Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.152
    Допаѓања:
    8.677
    Имам близок пријател, 2-3 книги има издадено епска фантастика. Ама не е на форумов. Ако не најдеш тука некои, можам да ве поврзам, или да му кажам да направи акаунт тука ако сака :)

На Persephone му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Persephone

Persephone Активен член

Се зачлени на:
    6 август 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    18
    Па супер би било, досега не сум наишла на наш автор кој издал книга од овој жанр, или веројатно не сум доволно во тек, а секако ми е потребна помош од некој кој е веќе внесен во овој жанр. Добредојдени се и такви кои имаат пишувано short stories ако ги има :)

На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *kate*

*kate* Истакнат член

Се зачлени на:
    2 септември 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Здраво феминки! Дали може некоја од вас ако знае, или има искуство, да ме упати во процесот на издавање на книга? Мојата е готова, станува збор за книга за деца и ме интересира како може да ја објавам преку некоја издавачка куќа, бидејќи како што прочитав низ форумиве самоиздавањето бара многу ангажман.

9. IAmPresident

IAmPresident Истакнат член

Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    181
    Здравоо писателки, гледам има многу овде што пишуваат книги. И јас започнав со мојата книга, љубовен роман е нешто белетристика (тоа и обожавам да читам) па имам еден мал проблем. Во книгата цимерката на мојата хероина е млада забавна личност која е многу откачена. Сакам преку неа да вметнам младешки смешни жаргони, па ако знаете некои или ако имате некоја идеја пишете ми :inlove: