1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пишување книга

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Lella, 27 јануари 2014.

  1. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Треба да се растрчаш по издавачки куќи и да се договориш ако сакаш преку нив, ама ти зимаат после процент, а ако ја штампаш сама ти требаат пари за печатење и ќе ти дадам контакт од човек
     
  2. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    А преку издавачка куќа колку се плаќа?
     
  3. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Ако им се допадне ракописот и потпишете договор се зависи како сте се договориле ама најчесто они плаќаат а после кога ја продаваш книгата добиваш процент од продажбата...јас вака грубо што знам а ако не е така некој нека ме поправи
     
  4. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Kako se dvizat cenite za lektoriranje kniga?
     
  5. BabyCakes

    BabyCakes Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Моментално пишувам една приказна! Ме интересира како се снаоѓате со описи на места во кои никогаш не сте биле? На пример, јас го прошетав цело Скопје, плус гледав слики и снимки од пред 50-60 години, но што е со подалечни места како Рим, Лондон, Париз?
     
  6. Едноставно јас

    Едноставно јас Нов член

    Се зачлени на:
    19 декември 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Здраво! Јас веќе некое време размислувам да започнам да пишувам книга, но на кој јазик? Тоа ме остава просто во забуна, дали мојата идна книга би било подобро да е напишана на македонски, англиски или можеби француски јазик? Според Вас, дали денес може да се биде успешен писател во Македонија? Дали може да се издаде роман, но да не биде месец подоцна објавен по интернет без овластување?

    Очекувам одговор, а за името на книгата - имате во прилог т.н. "demo" верзија од лицето на корицата. На кој јазик повеќе би ве привлекла самата корица? Дали симпатизирате книги напишани на македонски јазик, или странски - во случајов англиски јазик.

    Untitled-1.png Untitled-2.png
     
    На allaround му/ѝ се допаѓа ова.
  7. allaround

    allaround Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Повеќе ме привлекува на англиски јазик.
     
  8. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    2.478
    Пол:
    Женски
    Дали некој од овде иа издадено книга?
    Имам и јас доста матерјал ама никако да успеам до крај да ја истерам работата, иако сум имала неколку неуспешни обиди претходно.
    Како оди процедурата?
     
    На medena22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.021
    Допаѓања:
    10.575
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ќе ти биде од помош ова, ама бев да ја побарам Колекционер 5 од Д.Т. во една книжарница, и таа на шалтер ми кажа ја немаме 5ката, уште ни ја нема понудено.. Ваљда треба да ја напишеш, па да ја понудиш на некоја издавачка куќа, таму треба да ја прочитаат и ако се заинтересирани да ја лекторираат, издадат после тоа..
     
  10. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    2.478
    Пол:
    Женски
    Веќе го лекторирав матерјалот што го имам, знам дека треба да ја дадам на издавачка куќа но мене сумата што ќе ми ја побараат ме интересира. А потоа и целата поцедура за промоцијата итн итн.

    сепак фала ти
     
    На medena22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Ако си анонимна, и немаш досега книга, не се надевај. Издавачките куќи си имаат докажани автори со кои си соработуваат, така да и да сакаш да им платиш, ќе те изигнорираат, посебно јаките издавачи. Ако сакаш да ја издадеш и ти е спремна, можам да ти пратам контакт во инбокс од издавач кој ќе ти среди работа за 3-4-5 месеци, сега сме во време не корона, и малку и тоа ја закочува работата. Поезија, проза за што се работи? Ова ти пишувам ако планираш ти да платиш, инаку, аматери нити идавачите примаат, ниту па во Министерство пари даваат на нив, а и конкурсот за оваа година е веќе завршен. Не само на аматери, и на автори со неколку книги и книжевни награди не им даваат, ако немаат кој да им лобира.

    За промоција дел установи знам дека наплаќаат за просторот. Се се тоа трошоци, и промотор и се.
     
  12. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.513
    Ова го најдов во еден одговор на истото прашање поставено во фб групата creative exchange:

    Screenshot_20220106-204755_Chrome.jpg

    Уште нешто што може ќе ти биде од помош е законот за издавачка дејност.
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 6 јануари 2022
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Не, бе, тоа докажани автори ако Министерството даде пари, ја прави издавачот книгата, и потоа ја продава, и зависно од договрот со него. Може да се случи и сам за своја книга да платиш, оти ќе ти даде неколку примероци. Ако ти даде министерството хонорар на тоа остануваш. Нема шанси и хонорар од Министерство, и печатење, и процент од книги. Па ова не е Америка. И народот слабо купува книги. Издавачот попрво ќе ти штрбне од хонорарот кој реално ќе го добиеш ако имаш врски, без врски во Министерството тешко оди, и ќе ти земе и од тие пари со изговор за некој трошок, а не па процент да ти дава. Нема пари во тој бизнис. И тие мораат да прават така, инаку нема да опстанат.
     
  14. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Девојки и јас сакам да се информирам нешто.Пишувам книга па ме интересира околу издавањето, која е цената преку издавачка куќа? Колку време е потребно и која издавачка куќа е добра за соработка?Позз
     
  15. Iguanaboy

    Iguanaboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Машки
    Јас пишувам книга со која сум презадоволен. Само што ја влечкам и ме мрзи секојдневно да и се посветам. А имам многууу идеи и може да испадне и преку 500 страни. Нејќам да ја делам и сакам да биде една целосна приказна од почеток до крај. Приказнава е многу значајна за мене и иако можеби звучи многу самоуверено, знам дека би станала популарна доколку ја публицирам :)
     
    На Iv531, nevermet18 и marchi-cool им се допаѓа ова.
  16. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    2.478
    Пол:
    Женски
    Алал да ти е, ти посакувам шо побрзо да ја издадеш и да биде многу продавана. Ја кренав раце од мојата, за жал.... Иако последниот обид стаса и до лекторирање.... Како и да е. Баш ми е мило шо не се откажуваш :)
    Држам среќа :D
     
  17. Unicorn_

    Unicorn_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Здравп феминки јас имам напишано меколку поеми ама сакам да напишам повеќе за да издадам книга/поезија. Е сега дали сите треба да ги напишам сп тоа што ќе бидат поврзани меѓусебно? Затоа штп сите ми се напишани на различна тема.
     
  18. Iv531

    Iv531 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Здраво :)
    И јас почнав да пишувам книга, до 3- та глава сум, а сакам и да ја публицирам. Сакав да прашам дали некој тука веќе има издадено, и дали има некои совети?
     
    На Irlandy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Често читнувам дека многу од вас пишуваат книги.
    Сте издале ли нешто до сега?
    Баш би сакала да прочитам нешто од членови тука
     
  20. Iv531

    Iv531 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Пред некое време многу ми се пишуваше, ама не знаев каде ја оставив тетратката. Сега ја најдов, и веќе не ми се пишува :D
    Ве молам не почнувајте со тоа ,,треба на компјутер да ја пишуваш, така е подобро" Си знам јас што ми одговара :)