1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плавата лагуна (The blue lagoon) [1980]

Дискусија во 'Филмови' започната од Dream-Girl, 2 февруари 2014.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.291
    Пол:
    Женски
    Многу јако филмче,со Брук Шилдс.Во 2012 излезе нов дел The Blue Lagoon the aweking,па кога ќе најдам време морам и него да го изгледам.Кое е вашето мислење за филмов?
    Мене искрено ми беше премногу интересно,а и дека авантуристичко филмче(мојот омилен жанр на филмови после хорор)со задоволство го гледав. :)
     

    Прикачени фајлови:

    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Како помала ова ми беше еден од поомилените филмови. Инаку оној со Мила Јовович го имам гледано и апсолутно е прекрасна во тој филм, интересно е дејствието, малку поразлично за разлика од филмовите кои се снимале тогаш додека пак денес има се повеќе со ваква слична тематика.
    Инаку Дрим, тој филмот од 2012 што го спомна го гледав и можам да кажам дека апсолутно си нема врска со оваа Плава лагуна освен тоа што и они се губат на остров. А и глумата на актерите во тој филм е катастрофална.
    Го имам гледано и овој со Брук Шилдс ама сепак тој со Јовович ми е најомилениот.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    се пуштам на фемина со цел да прашам за нешто за плавата лагуна и викам ако нема тема да направам,ама гледам Dream била побрза :D
    Инаку филмов го имам гледано незнам ни јас самата колку пати,и секој пат ми е преубав и многу интересен.Баш сега го гледав го даваа на Сител :)

    Едно не ми е јасно,дали децава беа брат и сестра? И што значи тоа на крајот не се мртви спијат,дали стварно се отруја од бобинките или преживеаа?
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.291
    Пол:
    Женски
    Не беа брат и сестра,туку деца изгубени на островот,од потонатиот брод со Педи,само тие преживеале и дека цело време заедно се засакаа и да само спиеја,па еве овој филмот новиот значи плавата лагуна, будење,значи само спиеле. :)
    Стварно предобро филмче и јас го имам неколку пати гледано. :)
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Филмов е стварно интересен, го имав гледано и порано мајка ми ми го имаше препорачано :D И мене ме збуни ова на крајот, мртви ли беа? И одприлика колку години имаат? :D
     
  6. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.291
    Пол:
    Женски
    Не беа мртви и мене мама ми го препорача и Брук кога глумела имала 14.Значи 14-15 години беа. :)
     
  7. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    За време на снимањето девојчето имало 14 а момчето 19 години :)
    Иначе прекрасен филм. :inlove: јас првпат на сител вчера го гледав :)
     
  8. ivana63

    ivana63 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2013
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    229
    Да, и мене многу ми се допадна. :)
    Ама нели е малку чудно, оти сепак, ако е продолжение од првиот дел, тие ќе бидат тинејџери, а не повторно деца? :^)
    Али ај, сепак останува да видиме. :nod:
     
  9. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Убав е филмот.
    Ама многу е убава и ова понова верзија The Blue Lagoon:The Awakening :inlove:
     
  10. SunshineYo

    SunshineYo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Од првиот дел (The Blue Lagoon) децата умреа, а нивното дете остана живо и и го дадоа на една жена од бродот да го чува, така да вториот дел (Return To The Blue Lagoon) се работи за вистинското девојче на жената и детето на овие двајцата оти и они заглавија на истиот остров. А третиот дел (Blue Lagoon: The Awakening) си нема врска со овие два филма.
     
    На WildMk, Coco-Chanel и OneHeart им се допаѓа ова.
  11. Srce222

    Srce222 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    9
    Aбе филмче ипол го имам гледано неколку пати и никако да ми стане досаден :)
     
  12. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Авв обожавам вакви филмови :inlove:
    Иначе ги имам гледано сите делови и сите се добри.Последниот нешто помалку ми се свиѓа ама не е премногу лош.Просечен.
     
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.291
    Пол:
    Женски
    Да и јас истото го мислам, последниот филм беше баш просечен. :D
     
  14. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Не ми се допадна никој ден. Многу очигледна приказна и плус не сум фан на некои такви филмови.
    Добро е за губење време, за релаксација.
     
  15. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Трите филмови се 10ка.Девојките во сите филмови се прекрасни,а момците само во третиот.И голем фан на вакви филмчиња си сум.
    Нешто да се надоврзам надвор од темава.
    Понекогаш со една другарка велиме „Ех,шо убо ќе биди таму да сме двете,убајни“.
    А еднаш наставникот по географија ни вели:А бе не вие двете сами,туку со дечковци таму да сте.Тогаш убајни ќе си помините. :D
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Најубав ми е тој филм со Брук Шилдс.
    Приказната е совршена, глумците ми се прекрасни. Реализацијата е исто така предобра.
    Еден од омилените филмови ми е, култен е филмов едноставно.
    Колку ми се допаѓа таа нивна наивност и безгрижност додека растат, додека го преживуваат пубертетот, прашањата зошто и е толкав стомакот како тоа од каде дојде бебето ахх... Преубаво им е живеалиштето.
    Колку само поубаво си живеаа одколку луѓето по градовите.
    Пред некое време гледав некој најнов Сина Лагуна и уште нешто имаше во името, неможам да се сетам. Мислам дека од 2013 година, со тинејџери исто ќе се случи некоја несреќа ќе се најдат на островот, ама веќе пораснати ќе бидат, многу е лош немојте да го гледате. Глумците тапа, тинејџерчиња некои, нискобуџетно доста...
     
    На didush му/ѝ се допаѓа ова.
  17. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    филмот е прекрасен како првиот така и вториот...од секогаш сум сакала да живеам на остров ама не баш вака како нив :D
     
  18. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Тој од 2012 го немам гледано.
    Не знам дали е подобар филмот со Брук Шилдс или со Мила Јовович, ќе ги репризирам и двата за да одлучам. Ми се чини дека првиот дел беше посериозен, вториот поведар и повеќе до израз доаѓа прекрасната локација, така ги памтам. Всушност, тие се втора и трета верзија, има и еден постар од 1940-те.

    Едит: Променете го насловот во Сината лагуна, плава не е литературен збор :lol:, што е ова, на што личи.
     
    Последна измена: 12 јануари 2022