1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плагијати

Дискусија во 'Музика' започната од doll, 23 ноември 2010.

 1. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Овде можете слободно да постирате песни кои се "крадени", кои ужасно наликуваат една на друга и кој од кого ја зел.
  Еве што открив пред неколку минутки, не дека толку ги слушам овие песни ама обично бугариве ги препејуваат српските песни, ама овој пат да не е обратно ?

  http://www.youtube.com/watch?v=UPAMtOPJ0Jg


  http://www.youtube.com/watch?v=ELMnUt63kaM


  Споредете ! :!:
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  плагијати

  Сите песни од Врчак - оригиналот и копијата :lol:

  <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_sW_Ij_5lk0?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_sW_Ij_5lk0?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  плагијати

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/qosgjj8QuLc?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/qosgjj8QuLc?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>


  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/7Aj4AJsPP80?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/7Aj4AJsPP80?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/J17gOI_3enI?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/J17gOI_3enI?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 4. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  плагијати

  Тридесете на Северина

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/GABXpYJ1alk?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/GABXpYJ1alk?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  меѓутоа не еплагијат, туку ги имала правата :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  http://www.youtube.com/watch?v=WgIljN_awgQ http://www.youtube.com/watch?v=-7qZEQ5xsb0


  http://www.youtube.com/watch?v=sgwwEk9_BdY http://www.youtube.com/watch?v=yp3i58LosRg

  Бидејќи се дозволени само пет линка во еден пост, ќе продолжам без линкови. :)

  Нон Стоп - Сјај = Mr.Big - Shine

  Нон Стоп - Скриена во сонот = Gotthard - All I care for
  (песнава е преубава, а дали е плагијат или само cover верзија не сум сигурна бидејќи не сум видела кој е пишан како автор на песнава :tmi: )

  Јован & Маја - Ти ме сакаш знам = N.E.R.D - She wants to Move

  Некст Тајм - Не верувам во тебе = Почетокот е ист со една песна од Chris Daughtry, понатака не толку, но доколку има 4 исти такта е плагијат. Само не можам да ја најдам, поминат е лимитот, ќе ја постирам на први. :) Првенче, а плагијат... машала. :tmi:

  И Тоше имаше многу плагијати, но не бил тој виновен туку имињата кои се потпишале како автори на композициите.

  На Јован Јованов, ДНК, Врчак и уште некои да кажам музичари дефинитивно секоја песна им е плагијат.
  Жално е што 90% од песниве на нашата сцена се плагијати.
   
 6. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  :o Врчак бееее :o што си направил, секој хит плагијат :x Ова не го знаев. Аман бе до толку една песна асолна да не знаат да направат :fubar:
  Се надевам дека нема нешто вакво да слушнам за Влатче Јаневски.
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  Kim, и Владо има плагијати... мене ми текнува на „Ако не те сакам“, тоа е фактички една песна од Мино Реитано, испеана некаде во далечните 60-70 години. Јас ја слушнав таа песна кога татко ми ми ја пушти, а не можам да ја најдам на Youtube, не се ни сеќавам како се вика.
  За други вака во моментов не ми текнува...
   
 8. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
 10. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  4.722
  Владо Јаневски-Не Заборавај Да Се Сетиш На Мене/Аlena Apina - Elektrichka
  Владо Јаневски-Тајна Отровна/Алла Пугачева - Позови Мениа С Тобои
  Владо Јаневски-Што И Да Е, Ќе Помине/Rod Stewart - You Gotta Nerve
  Владо Јаневски-Ако Не Те Сакам/Massimo Ranieri - Perdere L'Amore
  Владо Јаневски-Твоите Очи/Zdravko Colic - Tvoje Oci
  Мартин Вучиќ-Бибер & Чоколада/Cameron Cartio-HennaМартин Вучиќ-Харем/Serdar Ortac-Kabahat
  Мартин Вучиќ-Ти Си Сон/Hande Yener-Acele Etme
  Мартин Вучиќ-Не Се Лути Најмила/Nikos Vertis-Ti Lathos Ekana
  Kуку Леле-Блесава/Anna Vissi-Eprepe
  Куку Леле-Сите Години/Billy Crawford-Tracking Me
   
  На Albertos и maja8 им се допаѓа ова.
 12. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  ДНК - Пази се од мене = Nelly feat. Fergie - Party People
   
 13. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  КОга сме кај Владо Јаневски и плагијати, погледнете го следново видео

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/nLfp22IT26s?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/nLfp22IT26s?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 14. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  :D :D :D Морав ова да го постирам :D :D :D

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/7fbFoBGSJV8?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/7fbFoBGSJV8?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>


  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/TR5-SnApE88?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/TR5-SnApE88?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
 15. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  да навистина србиве ја имаат земено од бугариве,бугарскава верзија се секавам излезе 2007,а на србиве сега му текна да ја превземат,па дури ја слушав мешај мала,воопшто не ми текна на најдобрата :^) значи се на балканов е плагијат :@ Hајмногу ми е криво за песните од Bладо Jаневски :envy:
   
 16. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  122
  Сепак жално е што најубавите и најслушани песни на Владо се преработки, не сум знаела.
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  И Нокаут имаат доста преработки, само не ми текнува сега на оригиналите како беа...
   
 18. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  http://www.youtube.com/watch?v=LgPpaQ_StUE
  http://www.youtube.com/watch?v=ssmoC9TIIrM

  Споредете. :)
  Мене искрено многу ми личат.
   
 19. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.190
  Допаѓања:
  5.531
  Пол:
  Женски
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  ^ Таа од Александра не излезе порано? :^)