Пламен Сјај (Трејси Шевалие)

Дискусија во 'Книги' започната од MotherMonsterI, 7 јануари 2013.

 1. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  835
  Приказната што догорува... Пламен Сјај го следи семејството Kellaway кое ја остава зад себе трагедијата во руралното село Дорсет и доаѓа кон крајот на 18-тиот век во Лондон.

  Семејството Kellaway се преселува во соседната врата до еден радикален сликар и поет Вилијам Блејк. Се создава пријателство каде сѐ се сведува на еден драматичен тек.

  Семејството наоѓа работа во близина на циркусот, а најмладиот член на семејството се запознава со една девојка на својата возраст. Отелотворување на спротивните карактеристики - Меги Butterfield е црнокоса, личност која знае лесно да се снајде на улица, додека Џим Kellaway е тивко русо момче.

  Децата формираат цврста врска, додека се запознаваат со нивниот невообичаен сосед и неговата сопруга.

  Пламен Сјај ги истражува состојбите на невиност и искуство исто како што Блејк ги одбира тие две теми за наслови за своите најпознати поеми на невиноста и на искуството.

  Пламен Сјај од авторката Трејси Шевалие е роман кој не се пропушта... роман за пожари и погреби, циркуски претстави и заведување, соседи и голотија ... роман кој врие од драматика, интересни страници кои оживуваат една епоха на сликовитост и верност... Пламен Сјај е вистинско ремек дело на
  Шевалие.  Сте ја читале ли книгава и какви се вашите впечатоци ?
   
 2. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.790
  Пламен Сјај - Трејси Шевалие

  Не ја имам читано, но описот доста ме заинтригира.
  Ја има ли во охридската библиотека? :)
   
 3. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  835
  па би требало да ја има...јас ја дочитав пред некој ден и ти ја препорачувам
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  Јас ја прочитав летото и навистина книгата остаава впечаток, еве и сега се сеќавам скоро на се.
  Ќе се самоцитирам, имам пишано во темата Предизвик за Фемина читачите.