Пламен Сјај (Трејси Шевалие)

Дискусија во 'Книги' започната од MotherMonsterI, 7 јануари 2013.

1. MotherMonsterI

MotherMonsterI Истакнат член

Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    835
    Приказната што догорува... Пламен Сјај го следи семејството Kellaway кое ја остава зад себе трагедијата во руралното село Дорсет и доаѓа кон крајот на 18-тиот век во Лондон.

Семејството Kellaway се преселува во соседната врата до еден радикален сликар и поет Вилијам Блејк. Се создава пријателство каде сѐ се сведува на еден драматичен тек.

Семејството наоѓа работа во близина на циркусот, а најмладиот член на семејството се запознава со една девојка на својата возраст. Отелотворување на спротивните карактеристики - Меги Butterfield е црнокоса, личност која знае лесно да се снајде на улица, додека Џим Kellaway е тивко русо момче.

Децата формираат цврста врска, додека се запознаваат со нивниот невообичаен сосед и неговата сопруга.

Пламен Сјај ги истражува состојбите на невиност и искуство исто како што Блејк ги одбира тие две теми за наслови за своите најпознати поеми на невиноста и на искуството.

Пламен Сјај од авторката Трејси Шевалие е роман кој не се пропушта... роман за пожари и погреби, циркуски претстави и заведување, соседи и голотија ... роман кој врие од драматика, интересни страници кои оживуваат една епоха на сликовитост и верност... Пламен Сјај е вистинско ремек дело на
    Шевалие.

Сте ја читале ли книгава и какви се вашите впечатоци ?

2. L-enna

L-enna Популарен член

Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.790
    Пламен Сјај - Трејси Шевалие

Не ја имам читано, но описот доста ме заинтригира.
    Ја има ли во охридската библиотека? :)

3. MotherMonsterI

MotherMonsterI Истакнат член

Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    835
    па би требало да ја има...јас ја дочитав пред некој ден и ти ја препорачувам

На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mayyya

Mayyya Популарен член

Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.014
    Јас ја прочитав летото и навистина книгата остаава впечаток, еве и сега се сеќавам скоро на се.
    Ќе се самоцитирам, имам пишано во темата Предизвик за Фемина читачите.